Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród w dolinie

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w dolinie

Roocika 10:56, 22 maj 2018


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
anbu napisał(a)
Hej, przyszłam się przywitać

Hej Aniu, witam
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
sylwik69 10:59, 22 maj 2018


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Witaj zgrabny domek i sielska okolica.Choć działka trudna ale trochę wyobrażni i dobrych porad koleżanek a wszystko się da! jest tu wiele ogrodów ze skarpami w których zainwestowano dużo środków w murki oporowe kamienne,betonowe itp. ale jeśli tych środków nie ma trzeba kombinować inaczej...ja także zmagam się ze skarpą i to ogromnie stromą,ale ujarzmiłam ją w 1/3 długości.Obsadzona irgą,irysami,bodziszkami.miodunką,trawami,kocimiętką a nawet poziomkami,ma się całkiem dobrze! i wygląda schludnie.U Ciebie jest na froncie,więc musi być bardziej reprezentacyjna,ale są rośliny które świetnie ją zadarnią.
Gruzu nie zazdroszczę Życzę powodzenia
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
Roocika 11:10, 22 maj 2018


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
sylwik69 napisał(a)
Witaj zgrabny domek i sielska okolica.Choć działka trudna ale trochę wyobrażni i dobrych porad koleżanek a wszystko się da! jest tu wiele ogrodów ze skarpami w których zainwestowano dużo środków w murki oporowe kamienne,betonowe itp. ale jeśli tych środków nie ma trzeba kombinować inaczej...ja także zmagam się ze skarpą i to ogromnie stromą,ale ujarzmiłam ją w 1/3 długości.Obsadzona irgą,irysami,bodziszkami.miodunką,trawami,kocimiętką a nawet poziomkami,ma się całkiem dobrze! i wygląda schludnie.U Ciebie jest na froncie,więc musi być bardziej reprezentacyjna,ale są rośliny które świetnie ją zadarnią.
Gruzu nie zazdroszczę Życzę powodzenia

Cześć Sylwia. Muszę zobaczyć twój wątek od początku , pewnie już go kiedyś przeglądałam. Skarpy to mi spać kiedyś nie pozwalały. Teraz już jest trochę lepiej.
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
sylwik69 11:10, 22 maj 2018


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Zerknij proszę na wątek "Roztoczańskie klimaty".Zeta zniknęła z Forum ale jej ogród jest przepiękny i posiada piękne skarpy.Może Cię zainspiruje
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
Roocika 11:11, 22 maj 2018


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Mapkę to ogarnę może w przyszłym tygodniu. Mąż musi jakąś siatkę nanieść. Nasza mapka z zagospodarowaniem... no jest trochę nieaktualna. Nie dało się tak zrobić jak na mapce wymyślili.
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
sylwik69 11:14, 22 maj 2018


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Roocika napisał(a)

Cześć Sylwia. Muszę zobaczyć twój wątek od początku , pewnie już go kiedyś przeglądałam. Skarpy to mi spać kiedyś nie pozwalały. Teraz już jest trochę lepiej.

Wystarczy zdjęcia ja wciąż tworzę i walczę z zagospodarowaniem wokół domu.Na pewno jesteś dużo młodszą kobietką ode mnie,więc dasz radę.Skarpa jest na ostatnich stronach /stan obecny/ i na pierwszych.Robi wrażenie gdy porównuję
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
Toszka 12:14, 22 maj 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Roocika napisał(a)

Toszko jaką jeszcze historię opowiedzieć?


Chyba nieswiadomie dalszą historię opowiadasz
Własnie czekałam na takie informacje jak np. "co nam budowlańcy zakopali dla potomnych"

Doczytałam też, że cię kora wkurzała - zdradzę ci sekret, że do wysypania /mulczowania/ściółkowania rabat najlepsza jest frakcji 0-20mm. To taka drobniutka, pięknie wyglądająca na rabatach, jak jest dobrze przekompostowana to prawie jej nie widać, bo nie ma w niej większych, śmieciowych kawałów. Ta mała kora nie fruwa. Natomiast każda inna, większa kora jest nieopisanie cennym materiałem do przekopania, czyli do wzbogacenia, spulchnienia gleby.

Na tym etapie, w tym sezonie proponuję:
- zainwestować w ziemię
- zrobić zapas dobroci tj. kory, obornika, mączki, dolomitu
- wystartować z niemal przemysłową produkcją kompostu (w tym zbierać każdy listeczek, bo każdy jest cenny)
- kupić widły amerykańskie
- zrobić staranny, wyskalowany, plan "Ameryki" z zaznaczonymi kierunkami świata, skarpami, drzewami, domem, drogą etc.
- wspólnie poplanujemy, a ty wybierzesz najlepszą opcję
- zrobić listę najpotrzebniejszych (na dany etap) roslin
- łapać kontakty i znajomości ogrodowiskowe zwłaszcza w swoim regionie - to procentuje
- zbierać pieniądze

Dodatkowo dobrze by było (i pomocnie) abyś pokazała nam jakies swoje inspiracje, czyli przede wszystkim odkryła sama przed sobą co ci się podoba. Do tego nieoceniony jest pinterest i założenie konta. Potem na swoich tablicach zapisujesz wszystkie ogrody,pomysły, zestawienia roslin. Zazwyczaj po kilku miesiąca wyłania się obraz "co nam w duszy gra". Czasami sami nie jesteśmy tego świadomi, a taka kolekcja zdjęć potrafi to uświadomić, a zwłaszcza oddzielić "co nam się podoba" od tego co tak na prawdę "chcemy mieć". Dla wyjaśnienia o co chodzi - mnie np. podobają się proste rabaty i monolityczne nasadzenia, ale na codzień taki ogród by mnie znudził i zamęczył.

Wiem, że watek Anbu czytałaś iMariposy też. Jeszcze u Jacka

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Roocika 12:18, 22 maj 2018


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Toszka napisał(a)



Jesli trawnik siany w zeszłym roku i zmaltretowany przez psa (zapraszam, zobacz mój po szczeniakach) to ja bym kupiła kilka worków podłoża do trawników z nawozem (jest takie). Zrobić dosiewkę po całości, obsypać trawnik podłożem przy uzyciu plastikowej skrzynki na warzywa (jak przez sitko - da to równą cienką warstwę). Podlać. Zwałować! Zdobyć koński obornik, zmieszać go lekko z siarką i wyprazonym kompostem (by nasiona chwastów nie wzeszły) i drobną korą.Zrobić pryzmę i zlewać gnojówkami. Przerzucać by przekompostowało się na jednolity puch. Tą mieszanką na wiosnę obsypywać trawnik. Nie ma nic lepszego
Pleśń się robi przy nieprzepuszczalnej ziemi (czyt. źle przygotowanej) i przy zbyt późnym i obfitym podlewaniu. Miałam ten problem i wystarczyło zrezygnować z wieczornego podlewania by trawa na noc nie była mokra.





Musiałam sobie przekopiować Toszki poradę z wątku Ani i muszę przetrawić
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
anbu 12:20, 22 maj 2018


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Toszka napisał(a)



- kupić widły amerykańskie



Bez wideł ani rusz
____________________
Ania Ogród Ani :)
Roocika 12:30, 22 maj 2018


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Toszka napisał(a)


Chyba nieswiadomie dalszą historię opowiadasz
Własnie czekałam na takie informacje jak np. "co nam budowlańcy zakopali dla potomnych"

Doczytałam też, że cię kora wkurzała - zdradzę ci sekret, że do wysypania /mulczowania/ściółkowania rabat najlepsza jest frakcji 0-20mm. To taka drobniutka, pięknie wyglądająca na rabatach, jak jest dobrze przekompostowana to prawie jej nie widać, bo nie ma w niej większych, śmieciowych kawałów. Ta mała kora nie fruwa. Natomiast każda inna, większa kora jest nieopisanie cennym materiałem do przekopania, czyli do wzbogacenia, spulchnienia gleby.

Na tym etapie, w tym sezonie proponuję:
- zainwestować w ziemię
- zrobić zapas dobroci tj. kory, obornika, mączki, dolomitu
- wystartować z niemal przemysłową produkcją kompostu (w tym zbierać każdy listeczek, bo każdy jest cenny)
- kupić widły amerykańskie
- zrobić staranny, wyskalowany, plan "Ameryki" z zaznaczonymi kierunkami świata, skarpami, drzewami, domem, drogą etc.
- wspólnie poplanujemy, a ty wybierzesz najlepszą opcję
- zrobić listę najpotrzebniejszych (na dany etap) roslin
- łapać kontakty i znajomości ogrodowiskowe zwłaszcza w swoim regionie - to procentuje
- zbierać pieniądze

Dodatkowo dobrze by było (i pomocnie) abyś pokazała nam jakies swoje inspiracje, czyli przede wszystkim odkryła sama przed sobą co ci się podoba. Do tego nieoceniony jest pinterest i założenie kąta. Potem na swoich tablicach zapisujesz wszystkie ogrody,pomysły, zestawienia roslin. Zazwyczaj po kilku miesiąca wyłania się obraz "co nam w duszy gra". Czasami sami nie jesteśmy tego świadomi, a taka kolekcja zdjęć potrafi to uświadomić, a zwłaszcza oddzielić "co nam się podoba" od tego co tak na prawdę "chcemy mieć". Dla wyjaśnienia o co chodzi - mnie np. podobają się proste rabaty i monolityczne nasadzenia, ale na codzień taki ogród by mnie znudził i zamęczył.

Wiem, że watek Anbu czytałaś iMariposy też. Jeszcze u Jacka


Jacka wątek też czytałam.
Bardzo mi się podoba ogród Gruszki oraz ogród Anitki oraz Ogród wśród pól i wiatrów. Chciałabym taki miks tych ogrodów haha
Ale na poważnie mam w głowie jakiś plan. Przygotuję mapkę i opiszę swoje pomysły. Zwykle inni mają inne spojrzenie i zawsze można inaczej spojrzeć na swoje wizje.
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies