Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród w dolinie

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w dolinie

Roocika 13:41, 31 maj 2018


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Toszko teraz to najbardziej obawiam się w dolnym ogrodzie o poziom wód gruntowych. Na granicy mamy ciek a poziom wód gruntowych jest tu naturalnie wysoki.
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Gruszka_na_w... 14:10, 31 maj 2018


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21914
Na mojej działce jest spadek na długości w okolicach 1,5 metra. W porównaniu z Twoją, to niewiele. Celowo zrobiłam tam niewielki zakątek brzozowo- dereniowy. Brzozy najzwyklejsze. Nawet podczas długotrwałych opadów deszczu nie gromadzi się tam woda, a ten kawałek tworzy dobre tło i jest bezobsługowy poza wczesnowiosennym przycięciem dereni. Brzozy świetnie zbierają nadwyżki wody.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Roocika 14:54, 31 maj 2018


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Gruszko właśnie mam w planie brzozy i derenie. Derenie chciałam zrobić roślinami, które będą się powtarzać. Jak zrobię mapkę, wrzucę moją wizję i mam nadzieję, że doradzicie
Na dole na szczęście rosną olchy i wierzby, one też osuszają, brzozy rosną też po północnej stronie naszej działki u sąsiadki, za nimi jest staw.
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Toszka 15:32, 31 maj 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Roocika napisał(a)
Dzięki Toszko, (...) Może nasz stan finansów nie pozwoli na to, żeby było super ekstra, jednak mam nadzieję, że to co planujemy wpłynie pozytywnie na późniejsze życie roślin.
(...)


Może powiem tak -dobre, na bogato przygotowanie ziemi procentuje szybkim i bujnym wzrostem roslin. Czyli sprowadza się to do tego, że nawet jak posadzisz maluszki i kurdupelki to za 5 lat uzyskasz doskonałe rosliny, ktore będą się siać i mnożyć.
Ogrod w dużej mierze zaczynałam od 1-2 zakupionych roslin (zwłaszcza trawy, zurawki, hosty, szałwie etc). Bujny wzrost roslin pozwalał na dzielenie nawet 2 razy w roku. Doszło do tego, że od 4 roku ogrodu duzo nadwyżek rozdaję...z resztą na tym forum nie tylko ja - to taka forumowa tradycja, która rozwija się w miarę nawiązywania międzywątkowych znajomości i przyjaźni. Tak więc o budżet teraz za bardzo się nie martw, a inwestuj w glebę, a potem dobrze przemyślany plan z uwzględnieniem wód, słońca, wiatrów, osi widokowych i etc i wiśta wio... krok po kroku stworzysz swój raj na ziemi. Najważniejsze to praca z planem i sektorami. A to w praktyce oznacza zaplanowany i nierozrzutny budżet.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
zoja 16:21, 31 maj 2018


Dołączył: 31 sty 2016
Posty: 12471
Asiu
Piekna historia i piekny teren do zagospodarowania
Lubie nowe watki bo latwo je nadgonic i byc na bierzaco raz milo obserwowac powstawanie nowego pieknego zakatka.
Tylu masz swietnych doradcow ze na pewno powstanie cos pieknego.
Wspolczuje wysilku jaki w to wlozycie ale bede trzymac kciuki
____________________
zoja Ukojenie, wizytówka
Roocika 17:16, 31 maj 2018


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Witaj Zoju
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Roocika 17:24, 31 maj 2018


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Toszka napisał(a)


Może powiem tak -dobre, na bogato przygotowanie ziemi procentuje szybkim i bujnym wzrostem roslin. Czyli sprowadza się to do tego, że nawet jak posadzisz maluszki i kurdupelki to za 5 lat uzyskasz doskonałe rosliny, ktore będą się siać i mnożyć.
Ogrod w dużej mierze zaczynałam od 1-2 zakupionych roslin (zwłaszcza trawy, zurawki, hosty, szałwie etc). Bujny wzrost roslin pozwalał na dzielenie nawet 2 razy w roku. Doszło do tego, że od 4 roku ogrodu duzo nadwyżek rozdaję...z resztą na tym forum nie tylko ja - to taka forumowa tradycja, która rozwija się w miarę nawiązywania międzywątkowych znajomości i przyjaźni. Tak więc o budżet teraz za bardzo się nie martw, a inwestuj w glebę, a potem dobrze przemyślany plan z uwzględnieniem wód, słońca, wiatrów, osi widokowych i etc i wiśta wio... krok po kroku stworzysz swój raj na ziemi. Najważniejsze to praca z planem i sektorami. A to w praktyce oznacza zaplanowany i nierozrzutny budżet.

Właśnie zastanawiamy się czy nie zamówić jeszcze jednej górki piachu? Wydaje nam się mało.
Możemy wziąć obornik od sąsiada z planem na przyszłą wiosnę. Czy taki świeży obornik można przekopać na jesień na rabatach, a od wiosny sadzić?
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Toszka 17:32, 31 maj 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Taki świeży i teraz możesz przekopać z ziemią (nawet ze słoma). Pogoda sprzyja kompostowaniu, byle deszcze popadały. Już będzie się kompostować i macerować z ziemią - pracować. Teraz tylko nie sadź. A sąsiad niech obornik zbiera na wiosnę Albo sukcesywnie brać od niego i na kompost dawać. Łap okazję, póki sąsiad daje

Ilości dodatków do ziemi trzeba liczyć w tonach. Anka_ na 100m rabatę dała ponad 8 ton...i po sezonie nie widać
Na pierwszy rzut (dobroci) ziemia jest żarłoczna, bo głodna. W miarę lat i sukcesywnego dodawania do gleby widać już efekty, a i kondycja ziemi jest stabilna.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Roocika 17:56, 31 maj 2018


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Coś się zawiesiło
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Roocika 18:06, 31 maj 2018


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Toszko pod trawę i choiny będziemy mieli przekompostowany obornik- ile go jest w tonach to nie wiem, leży na kupie już 3 lata. A świeży to od innego sąsiada, musimy się z nim dogadać. On ten obornik zrzuca na kupę i wiosną i jesienią zasila swoją ziemię uprawną.
Mamy jeszcze grujecznika i w drodze jest buk rohani. Te dwa drzewka trzeba posadzić Zresztą zobaczymy jak ten buk będzie wyglądał po podróży.
Wywrotki z piachem miały 25 ton każda, chyba zamówiony jeszcze jedną. Dół ma wg. pomiarów ok 850-900 m2. Mapka z wymiarami dołu może w weekend powstanie, mierzenie góry przed nami.
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies