Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Między polem, a lasem.

Pokaż wątki Pokaż posty

Między polem, a lasem.

kawa8002 22:58, 06 cze 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
____________________
Kasia między polem a lasem
kawa8002 23:00, 06 cze 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Tu ostatnia, ale najświeższa rabata. Dwa świerki, tuje, jałowce płożące, trochę żurawek i trawy ozdobne (których nie widać póki co). Proso rózgowate, imperata, the beatles.
____________________
Kasia między polem a lasem
kawa8002 23:02, 06 cze 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Tu wzdłuż płotu chcę świerki posadzić.
____________________
Kasia między polem a lasem
kawa8002 23:02, 06 cze 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
____________________
Kasia między polem a lasem
kawa8002 23:05, 06 cze 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Tak to wygląda. Mój ból głowy i powód bezsenności. Teren jest duży i ciężki, bo glina z kamieniem. Przy kopaniu ostatniej rabaty wspomagałam się łomem. Projekt był piękny, ale niestety z mnóstwem błędów, które teraz ja muszę naprawiać i ponosić koszta. Trudno, uczę się dopiero i nie jedno przede mną. Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki i uwagi.
____________________
Kasia między polem a lasem
ElzbietaFranka 09:00, 07 cze 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
Miejsce i widoki wspaniale. Dom z tarasem tez. Jeszcze dluga droga przed toba, aby to wszystko ogarnac. Chyba, ze masz worek z pieniedzmi zaplacisz i wszystko firma zrobi po ktorej trzeba poprawiac.
Jest zarys ogrodu nalezy tylko wszystko wypelnic z umiarem.
Ile ma dzialka?

Skarpa zrobiona. Czy murek bedzie oblozony jakims kamieniem? Jezeli nie to trzeba go zamaskowac bluszczem lub innymi roslinami z gory i od dolu.

Jezeli chcesz sadzic rosliny zapoznaj sie z temperaturami w rym rejonie, aby nie sadzic roslin ktore przemarzaja.

Jak masz projekt to dobrze go przemysl. Ja tez mialam i wszystko do gory nogami przewrocilam. Wg projektanta musialabym np kupic 120 donic barwinka kupilam 10 i po 2 latach mialam tyle ile trzeba. Jezeli bym kupila 120 donic teraz od kilku lat bym wyrzucala barwinek.

Glina z jednej strony dobra bo urodzajna szczegolnie dla róż z drugiej tragedia do sadzenia.

Jeszcze odnosnie miejsc ktore pewnie przeznaczone sa pod trawnik.
Nie ryzykuj posiania trawy jezeli jest podloze gliniaste. Trzeba co najmniej 10 cm dobrej ziemi. Zebrac z wierzchu i nasypac ziemi. Zrob nawodnienie przed zalozeniem trawnika aby pozniej nie rozgrzebywac. Mozna to zrobic samemu to nie trudne w sklepach sa dostepne materisly a w internecie instrukcje jak to zrobic.

To narazie tyle

Pozdrawiam
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 09:08, 07 cze 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
Jeszcze jedno masz duzo tej czarnej folii czy pod zwirkiem tez jest.
Dookola kazdego krzaka lub drzewa zrob nie kladz folii co najmniej pol metra od pnia ziemia i korzenie musza oddychac a przez folie nie da rady.
Przysyp tylko kamieniem. Nawet jak sie pojawi chwast w tym miejscu to go usuniesz.
Pod zwir jest dobrze dawac kartony ziemia oddycha.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
kawa8002 09:30, 07 cze 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Witaj Elu.
Dzięki za wizytę.
Ta część ogrodzona ma około 5000m.
Murek będzie wykończony płytami imitującymi kamień. Mam nadzieję, że do końca czerwca skończą. Tak, jak piszesz, projekt był ładny na zdjęciach, jednak zupełnie niedostosowany. Myślę, że sporo też w tym mojej winy, bo zupełnie się nie znając, zachwyciłam się i zachłysnęłam. Może gdybym coś poczytała, byłabym w stanie coś zasugerować. Zaufałam bezgranicznie i teraz wojuję. Nie będę pisała o straconych pieniądzach, ale ciężka praca poszła na marne. Może nie tak do końca, ale jak myślę o ponownym wymienianiu czegoś, to mnie bezsilność ogarnia. Folię mam na skarpie. Również zalecenie projektującego. teraz bym nie kładła, ale nie mam już siły tego zmieniać, tym bardziej, że skarpa jest stroma i ciężko na niej pracować. Trawnik odkładam właśnie z tego powodu, że nie wiem jeszcze jak się za niego zabrać, a nie chcę znowu "wtopić" pieniędzy, czasu i pracy.
Teraz najbardziej męczy mnie "to kolo" z jesionami. Nie mam pojęcia, jak je "zagęścić" na zaciszne i osłonięte miejsce. Zastanawiałam się, czy nie obsadzić brzozami (miejsce dość wilgotne, a one podobno to lubią). Z drugiej, może popracuję nad drenażem i zainwestuję w trawy, np proso rózgowate dookoła, w połączeniu z jakimiś fioletowymi bylinami (czyściec?). W środku ławka.
Kolejny powód do bezsenności.
____________________
Kasia między polem a lasem
ElzbietaFranka 13:54, 07 cze 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
Teraz nie mam czasu, ale podziele sie co sadze o prosie nie jestem z niego zadowolona dlaczego napisze mozna wybrac inne trawy. Odnosnie melioracji tez napisze bo tez mam gline i wiem co to znaczy stojaca woda.

Moze wieczorem bo ide teraz "tyrac" po dzialce czyli robic jak wół.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Toszka 14:13, 07 cze 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Kasiu, a może lepiej by było przenieść wątek do projektowania, tam krok po kroku pomagamy od podstaw, czyli od przygotowania gleby, a jak okazuje się to wcale nie takie oczywiste dla początkujących. Zwłaszcza jak czytam ile roślin już ci wypadło
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies