Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Między polem, a lasem.

Pokaż wątki Pokaż posty

Między polem, a lasem.

kawa8002 12:10, 12 cze 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Roocika napisał(a)

Tulę... poprzeklinaj sobie, to zawsze pomaga!


Se porzucałam. Faktycznie lepiej
____________________
Kasia między polem a lasem
Toszka 12:12, 12 cze 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Wiesz co, tak to jest z tym doradzaniem na forum jak już ktoś ma gotowy projekt od osoby, która ograniczyła się do wytyczenia rabat i wstawienia jakiś-tam zestawów roslin...Pic kompleksowego projektowania ogrodów powinien polegać na dostosowaniu roślin do gleby, wiatrów, stron świata i powinien być okraszony odrobiną znajomości tychże roslin pod wzg. wymagań, stanowiska, chorób, allelopatii, etc.
Nie jesteś pierwsza (na forum) i zapewne nie ostatnia, która padła ofiarą braku znajomości rzemiosła przez "projektanta" i jego totalnego braku znajomości ogrodnictwa Prawda jest taka, że tylko od ornitologa nikt nie oczekuje znajomości latania...reszta fachów powinna mieć podparcie praktyką.

Wiesz co? sam rozkład rabat wygląda ciekawie. Dużo z czasem pozmieniasz jak nabierzesz doświadzenia i wyklaruje ci się gust ogrodowy. To przychodzi z czasem Zaczniesz siebie poznawać i swój ogród (wiatry, glebę, nasłonecznienie).
Teraz proponuję abyśmy skupiły się na ramach ogrodu i drzewach jako filarów architektonicznych....i co najważniejsze glebie. Skup się na zdobyciu dobroci - obornik w zastarszających ilościach, kora...też duuużo, mączka bazaltowa, kompost, dolomit.
Będziemy iść sektor po sektorze ogrodu. Żwirem na razie się nie przejmuj - z czasem znajdziemy dla niego miejsce jako grubą warstwę pod placyk lub inne fajne miejsce.
Głowa do góry - dasz radę!!!! Pomału, spokojnie, byle głupich błedów nie robić i nie narażać budżetu na straty!!!

Co masz zaplanowanego na żywopłot?
Zaznacz na planie strony świata i rosliny pokolei.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kawa8002 12:13, 12 cze 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
makadamia napisał(a)


Przepraszam Kasiu - jak zwykle najpierw napisałam, potem pomyślałam.
A potem jeszcze raz dokładniej obejrzałam zdjęcia i się dopatrzyłam, że to, co wyglądało mi na gołą ziemię, to drobny żwirek.
Czyli wszystkie roboty ziemne masz już zrobione i nie ma sensu tego ruszać.

Trzymamy się więc planu, zmieniając jedynie nasadzenia. Wedle rady Toszki - zacząć trzeba od żywopłotów i nasadzeń osłonowych od północy.

Największy problem to poprawienie gleby. Na to nie mam pomysłu.


Nie przepraszaj. Trzeba poprawiać błędy swoje i czyjeś. Nie ma rady. Biorę się do roboty i wniosek o kredyt piszę
Pomyślałam, że może jak wrócę do domu, to jeszcze raz zrobię zdjęcia i opiszę, co na nich mam.
____________________
Kasia między polem a lasem
Toszka 12:18, 12 cze 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
kawa8002 napisał(a)


Część roślin, które są w projekcie od razu zamieniłam na inne i póki co rosną całkiem dobrze. Poza obwódką z bukszpanu wokół magnolii. Jednak tam chyba wymarzły, bo jak posypałam je wiosną wapnem, to (nie wszystkie) ruszyły. Co do reszty, to raczej formy krzaczatse, Cześć dosadziłam samowolnie, bo mi "za łyso" było, - ale jak się okazuje - to był błąd


Magnolia wymaga zyznej, przepuszczalnej kwaśnej gleby.
Wapna NIE UŻYWAMY w ogrodzie!!! Można spalić rosliny zbyt gwałtownym podniesieniem ph. Do tego używamy DOLOMITU, czyli pokruszonej skały wapiennej, która pomału i długo "rozpuszcza" się w glebie.
Musimy popracować nad nauką szykowania ziemi pod sadzenie roślin.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
makadamia 12:24, 12 cze 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Przypomniałam sobie, że mam taką inspirację na żwirowe kółko z obwódką bukszpanową - wklejam na pocieszenie, żebyś zobaczyła światełko w tunelu, bo bardzo podobna do Twojego kółka

Tutaj co prawda mały ogródek, ale cały w żwirze, bez grama trawnika

A tutaj ogród projektowany w bardzo suchej i gorącej, nadmorskiej okolicy - też trawnik ograniczony do minimum.

Wklejam te zdjęcia nie tyle dla inspiracji, co dla pokazania, że trzeba po prostu dodać "masy zielonej", aby zniwelować ten "efekt kamieniołomu".
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
kawa8002 12:26, 12 cze 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Toszka napisał(a)
Wiesz co, tak to jest z tym doradzaniem na forum jak już ktoś ma gotowy projekt od osoby, która ograniczyła się do wytyczenia rabat i wstawienia jakiś-tam zestawów roslin...Pic kompleksowego projektowania ogrodów powinien polegać na dostosowaniu roślin do gleby, wiatrów, stron świata i powinien być okraszony odrobiną znajomości tychże roslin pod wzg. wymagań, stanowiska, chorób, allelopatii, etc.
Nie jesteś pierwsza (na forum) i zapewne nie ostatnia, która padła ofiarą braku znajomości rzemiosła przez "projektanta" i jego totalnego braku znajomości ogrodnictwa Prawda jest taka, że tylko od ornitologa nikt nie oczekuje znajomości latania...reszta fachów powinna mieć podparcie praktyką.

Wiesz co? sam rozkład rabat wygląda ciekawie. Dużo z czasem pozmieniasz jak nabierzesz doświadzenia i wyklaruje ci się gust ogrodowy. To przychodzi z czasem Zaczniesz siebie poznawać i swój ogród (wiatry, glebę, nasłonecznienie).
Teraz proponuję abyśmy skupiły się na ramach ogrodu i drzewach jako filarów architektonicznych....i co najważniejsze glebie. Skup się na zdobyciu dobroci - obornik w zastarszających ilościach, kora...też duuużo, mączka bazaltowa, kompost, dolomit.
Będziemy iść sektor po sektorze ogrodu. Żwirem na razie się nie przejmuj - z czasem znajdziemy dla niego miejsce jako grubą warstwę pod placyk lub inne fajne miejsce.
Głowa do góry - dasz radę!!!! Pomału, spokojnie, byle głupich błedów nie robić i nie narażać budżetu na straty!!!

Co masz zaplanowanego na żywopłot?
Zaznacz na planie strony świata i rosliny pokolei.



Gdybym zaczęła zajmować się ogrodem na tym etapie mojego życia, to z pewnością inaczej by to wyglądało. Jest ciężko i trudno, ale sama decyduję o tym, co i jak ma być. Dla tego też kryzysy są, ale krótkie

Wieczorem wstawię jeszcze raz jakieś zdjęcia z ich opisem. Póki co, żywopłot przed domem jest z Tui szmaragdowych, za skarpą z tui brabantowych. Z prawej strony (od południowego wschodu) pod lasem chcę posadzić świerk pospolity. Od północy nic nie było planowane żeby "nie zasłaniać widoku na dolinę". Ale fakt, z tamtej strony najmocniej wieje.
____________________
Kasia między polem a lasem
kawa8002 12:27, 12 cze 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Toszka napisał(a)


Magnolia wymaga zyznej, przepuszczalnej kwaśnej gleby.
Wapna NIE UŻYWAMY w ogrodzie!!! Można spalić rosliny zbyt gwałtownym podniesieniem pg. Do tego używamy DOLOMITU, czyli pokruszonej skały wapiennej, która pomału i długo "rozpuszcza" się w glebie.
Musimy popracować nad nauką szykowania ziemi pod sadzenie roślin.




O Jezuuuuu. To bym narozrabiała. Dobrze, że tylko raz posypałam
____________________
Kasia między polem a lasem
makadamia 12:34, 12 cze 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
kawa8002 napisał(a)



Gdybym zaczęła zajmować się ogrodem na tym etapie mojego życia, to z pewnością inaczej by to wyglądało. Jest ciężko i trudno, ale sama decyduję o tym, co i jak ma być. Dla tego też kryzysy są, ale krótkie

Wieczorem wstawię jeszcze raz jakieś zdjęcia z ich opisem. Póki co, żywopłot przed domem jest z Tui szmaragdowych, za skarpą z tui brabantowych. Z prawej strony (od południowego wschodu) pod lasem chcę posadzić świerk pospolity. Od północy nic nie było planowane żeby "nie zasłaniać widoku na dolinę". Ale fakt, z tamtej strony najmocniej wieje.


Coś mi się nie zgadza: na planie masz opisane, że wjazd jest od wschodu, a skarpa od zachodu. Czyli od północy masz zadrzewione wzgórze (powinno trochę osłaniać od wiatrów) a dolina mi wypada na południu.
I w tej konfiguracji faktycznie bym sobie zostawiła otwarty widok na nią.
A od północy dosadziła żywopłot.
Tylko niech Cię ręka boska broni przed świerkami pospolitymi!
Po pierwsze: po latach ogałacają się od dołu, więc tracą funkcje "osłonowe"
Po drugie: mają płytkie korzenie, które wysysają wszystko w promieniu paru metrów od pnia. Nawet trawa gorzej przy nich rośnie. Sadź świerki serbskie - one nie mają tych wad.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
kawa8002 12:51, 12 cze 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
makadamia napisał(a)
Przypomniałam sobie, że mam taką inspirację na żwirowe kółko z obwódką bukszpanową - wklejam na pocieszenie, żebyś zobaczyła światełko w tunelu, bo bardzo podobna do Twojego kółka

Tutaj co prawda mały ogródek, ale cały w żwirze, bez grama trawnika

A tutaj ogród projektowany w bardzo suchej i gorącej, nadmorskiej okolicy - też trawnik ograniczony do minimum.

Wklejam te zdjęcia nie tyle dla inspiracji, co dla pokazania, że trzeba po prostu dodać "masy zielonej", aby zniwelować ten "efekt kamieniołomu".



Cuuuuudny ten zakątek z zywopłocikiem
____________________
Kasia między polem a lasem
kawa8002 12:55, 12 cze 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
makadamia napisał(a)


Coś mi się nie zgadza: na planie masz opisane, że wjazd jest od wschodu, a skarpa od zachodu. Czyli od północy masz zadrzewione wzgórze (powinno trochę osłaniać od wiatrów) a dolina mi wypada na południu.
I w tej konfiguracji faktycznie bym sobie zostawiła otwarty widok na nią.
A od północy dosadziła żywopłot.
Tylko niech Cię ręka boska broni przed świerkami pospolitymi!
Po pierwsze: po latach ogałacają się od dołu, więc tracą funkcje "osłonowe"
Po drugie: mają płytkie korzenie, które wysysają wszystko w promieniu paru metrów od pnia. Nawet trawa gorzej przy nich rośnie. Sadź świerki serbskie - one nie mają tych wad.



Będą serbskie

W prawym dolnym rogu działki jest wschód, w lewym górnym zachód. Czyli wjazd jest na północnym wchodzie a skarpa za południowym zachodzie.
____________________
Kasia między polem a lasem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies