Gdzie jesteś » Forum » Nie zimujące w gruncie » Dalie - Dahlia

Pokaż wątki Pokaż posty

Dalie - Dahlia

Margaret_ka 12:30, 24 wrz 2014


Dołączył: 21 paź 2013
Posty: 558
I moje dalie. Dostałam trzy bulwy, ale tylko jedna z nich wyrosła do gigantycznych rozmiarów. Prawie 2 metry wysokości.





____________________
Ogród Margaret-ki
Izolda 22:22, 06 lut 2015

Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 200
A ja posadziłam w doniczkach moje mikro dalie, zaczynają wypuszczać pędy, będę je sadzonkować żeby uzyskać więcej karp. Polecam ten sposób, z jednej karpy można uzyskać nawet kilkanaście sztuk, zakwitną oczywiście w tym sezonie i dorównają wielkością karpie matecznej.
____________________
rozark 09:06, 07 lut 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
Izolda napisał(a)
A ja posadziłam w doniczkach moje mikro dalie, zaczynają wypuszczać pędy, będę je sadzonkować żeby uzyskać więcej karp. Polecam ten sposób, z jednej karpy można uzyskać nawet kilkanaście sztuk, zakwitną oczywiście w tym sezonie i dorównają wielkością karpie matecznej.

O tym sadzonkowaniu możesz coś więcej napisać?

Mam taka dalię i chętnie ją rozmnoże


____________________
pozdrowionka
Izolda 14:59, 07 lut 2015

Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 200
Bardzo chętnie karpy dalii układam w pojemnikach i przysypuję bardzo przepuszczalnym podłożem, ziemia do wysiewów wymieszana z perlitem lub styropianem w kawałkach. Podlewam lekko, ustawiam na widnym parapecie i czekam na pędy. Kiedy wyrosną na ok. 10-15 cm wyłamuję je z karpy i sadzę do doniczek z ziemią kwiatową, bardzo szybko się ukorzeniają a karpa wypuszcza następne pędy.
____________________
rozark 17:15, 07 lut 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
teraz je sadzisz?

czyli za m-c (?) wypuszczą pędy - mamy marzec,

- pędy wyłamujesz i do ziemi czyli ukorzenią się za ok. 6 tyg. mamy II połowę kwietnia i rozumiem że w tym czasie zaczyna rosnąć karpa, sadzisz do ogrodu w II połowie maja,
- nowe pędy pojawią się za 2 tygodnie ? i karpa jest cały czas w ziemi do II połowy maja? ale wtedy razem z tą ziemią do wysiewów i perlitem, czy otrzepujesz i liczysz że korzonki się nie uszkodzą? wtedy te pędy są już spore? A jak z kwitnieniem? od razu kwitną?

ta pokazana dalia jest olbrzymem i ma 2 pędy na sporej karpie, jak jej wyłamię jeden i nie urośnie nowy to będę mieć kikut
____________________
pozdrowionka
Izolda 01:26, 08 lut 2015

Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 200
Można karpy pędzić nawet od stycznia.
A czemu sądzisz, że pędy pojawią się za miesiąc, ja na kilku już mam po paru dniach, pierwsze sadzonki będę pobierać w przyszłym tygodniu.
Karpa mateczna jest cały czas w ziemi i posadzę ją w połowie maja do gruntu razem z pobranymi sadzonkami, nic jej nie otrzepuję, żeby nie uszkodzić korzeni.
Pędy nie są spore bo ciągle je pobieram i nie mają jak urosnąć za bardzo. Pędzona karpa po oberwaniu pędów wypuszcza następne. U mnie kwitną trochę później niż karpy mateczne.
Nie ma znaczenia wielkość dalii, ten sposób można stosować u każdej odmiany, tak rozmnażają karpy hodowcy i firmy nasienne.
____________________
kKasiA 19:41, 25 mar 2015


Dołączył: 04 kwi 2011
Posty: 204
W uprawie dali jestem dosyć zielona i tak zastanawiam się czy lepiej dzielić wykopane jesienią karpy, czy może po prostu w całości posadzić?
Można już w przyszłym tygodniu sadzić czy czekać?? Ja jakoś ostatnie dwa lata chyba za późno sadziłam i tak się zastanawiam kiedy najlepiej?
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3939-ogrod-z-laka-kwietna-i-nie-tylko
Anabell 21:04, 25 mar 2015


Dołączył: 28 sie 2012
Posty: 4962
kKasiA napisał(a)
W uprawie dali jestem dosyć zielona i tak zastanawiam się czy lepiej dzielić wykopane jesienią karpy, czy może po prostu w całości posadzić?
Można już w przyszłym tygodniu sadzić czy czekać?? Ja jakoś ostatnie dwa lata chyba za późno sadziłam i tak się zastanawiam kiedy najlepiej?


Kasiu - możesz sadzić całą karpę jak nie jest bardzo duża, lub dzielić, wystarczą dwie trzy bulwy podzielone.
Zawsze lepiej odmłodzić, bo jak dużo bulw to starsze zagniwają w czasie lata.

Teraz jeszcze za wcześnie wysadzać do ziemi, można wstawić w widnym
miejscu, utrzymać w wilgoci, zaczną wypuszczać odbicia, każde uszczyknąć
lub większe sadzonki ukorzenić.
To jest podpędzanie karpy i wówczas wcześniej zakwitną.
____________________
Hania - Żywopłotki cisowe
rozark 21:21, 24 kwi 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
Izolda napisał(a)
Można karpy pędzić nawet od stycznia.
A czemu sądzisz, że pędy pojawią się za miesiąc, ja na kilku już mam po paru dniach, pierwsze sadzonki będę pobierać w przyszłym tygodniu.
Karpa mateczna jest cały czas w ziemi i posadzę ją w połowie maja do gruntu razem z pobranymi sadzonkami, nic jej nie otrzepuję, żeby nie uszkodzić korzeni.
Pędy nie są spore bo ciągle je pobieram i nie mają jak urosnąć za bardzo. Pędzona karpa po oberwaniu pędów wypuszcza następne. U mnie kwitną trochę później niż karpy mateczne.
Nie ma znaczenia wielkość dalii, ten sposób można stosować u każdej odmiany, tak rozmnażają karpy hodowcy i firmy nasienne.


dzięki wielkie za podpowiedz, udało się


____________________
pozdrowionka
caletto 23:35, 20 lut 2016

Dołączył: 08 kwi 2015
Posty: 21
Witajcie

Proszę o radę.
Dzis posadziłem karpy dalii do donic.
Na glebokosc ok 5 cm i podlałem wodą.
Czy takie donice mogą stać w jasnym garażu z temperaturą ok 9-10 stopni ?
I jak często podlewać takie świeżo posadzone karpy ?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies