Gdzie jesteś » Forum » Pnącza » Winobluszcz trójklapowy

Pokaż wątki Pokaż posty

Winobluszcz trójklapowy

beata_kulesza 07:30, 07 paź 2014


Dołączył: 14 lis 2013
Posty: 829
Zbyszku co to za program Rok w Ogrodzie? Na jakim kanale można go obejrzeć ? Bardzo mnie interesują takie programy ogrodnicze . Dzięki za pomoc w sprawie bluszczu dziś jadę po pięciolistkowego
____________________
Beti - Ogród Beaty
ZbigniewG 08:39, 07 paź 2014


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8887
Beata to dawny Działkowiec w soboty 7.15 TVP1 , archiwalne odcinki znajdziesz jak wpiszesz rokwogrodzie.tvp.pl
może bedzie odmiana Murorum ładniejsza i można wykorzystać na ściany parkany-czepia się jak trójklapowy
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
beata_kulesza 11:19, 07 paź 2014


Dołączył: 14 lis 2013
Posty: 829
Wielkie dzięki Zbyszku
____________________
Beti - Ogród Beaty
polowka 21:32, 21 kwi 2016


Dołączył: 07 lut 2016
Posty: 201
Nikt już tu pewnie nie zagląda ale jednak spróbuję spytać. mam 2 winobluszcze trójklapowe. Po posadzeniu pięknie rosły przez 2 lata. pokryły całą ścianę, liście ładne, błyszczące żadnych plam. trzeciego roku odbiły po zimie zaczęły pięknie rosnąć po czym w czerwcu z dnia na dzień na części pędów liście zwiędły i uschły. tak jakby ktoś im odciął korzenie. nadal żadnych plam na liściach. żadnego robactwa. Zostawiłam na próbę na drugi rok. Odbiły już tylko niektóre pędy w tym jeden, ten który był masywniejszy dużo gorzej. sytuacja z obumieraniem liści powtórzyła się na jednym winobluszczu o dokładnie tej samej porze w czerwcu. teraz widzę że znów odbija ten słabszy a ten większy nie zdradza żadnych oznak życia. pewnie podziękował. Jednak chciałabym wiedzieć co to mogło być. jego zgon strasznie mnie smuci bo miałam wspaniałą zieloną ścianę a teraz nic nie mam.
____________________
wąski cienisty przedogródek
polowka 21:32, 21 kwi 2016


Dołączył: 07 lut 2016
Posty: 201
Nikt już tu pewnie nie zagląda ale jednak spróbuję spytać. mam 2 winobluszcze trójklapowe. Po posadzeniu pięknie rosły przez 2 lata. pokryły całą ścianę, liście ładne, błyszczące żadnych plam. trzeciego roku odbiły po zimie zaczęły pięknie rosnąć po czym w czerwcu z dnia na dzień na części pędów liście zwiędły i uschły. tak jakby ktoś im odciął korzenie. nadal żadnych plam na liściach. żadnego robactwa. Zostawiłam na próbę na drugi rok. Odbiły już tylko niektóre pędy w tym jeden, ten który był masywniejszy dużo gorzej. sytuacja z obumieraniem liści powtórzyła się na jednym winobluszczu o dokładnie tej samej porze w czerwcu. teraz widzę że znów odbija ten słabszy a ten większy nie zdradza żadnych oznak życia. pewnie podziękował. Jednak chciałabym wiedzieć co to mogło być. jego zgon strasznie mnie smuci bo miałam wspaniałą zieloną ścianę a teraz nic nie mam.
____________________
wąski cienisty przedogródek
moonia 07:34, 22 kwi 2016

Dołączył: 01 kwi 2016
Posty: 16
A ja mam pytanie czy taki winobluszcz będzie się piął po ścianie garażu metalowego ? Bardzo chcę ją zasłonić bo tylko szpeci ogródek. Dodam że chodzi o ścianę północną i nie wiem czy się taki winobluszcz utrzyma i da radę ?
anitan 19:43, 08 cze 2016


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
Kupiłam taki winobluszcz, co to za odmiana?

____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
polowka 21:59, 08 cze 2016


Dołączył: 07 lut 2016
Posty: 201
anitan napisał(a)
Kupiłam taki winobluszcz, co to za odmiana?


No właśnie, coś takiego wyłazi mi z ziemi co roku tuż przy korzeniu mojego winobluszczu trójklapowego. Ponoć te trójklapowe są szczepione na podkładkach czegoś innego. To może to to "coś inne" odbija. Też bym chciała wiedzieć co to jest.
____________________
wąski cienisty przedogródek
anitan 10:33, 09 cze 2016


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
to ponoć winobluszcz trójklapowy, sprzedawca oznaczył jako "oferujemy gatunek nie odm"
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
anitan 14:45, 10 cze 2016


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
mam odpowiedź od producenta
"Na zdjęciu (moim) jest winobluszcz trójklapowy, gatunek ten ma liście bardzo zmienne w kształcie i wielkości 3-listkowe lub 3-klapowe.
Najczęściej na młodych pędach i roślinach mają liście 3-listkowe stare pędy liście 3-klapowe"

nie wiem, czy to ma sens ale ponoć roślina może mieć w późniejszym czasie liście trójklapowe jak Veitchi (a nie trójlistkowe)...

czy ktoś może potwierdzić tą teorię?
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies