Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Jarmuż

Pokaż wątki Pokaż posty

Jarmuż

UrszulaB 14:07, 19 sty 2019


Dołączył: 02 gru 2018
Posty: 202
Drogie Kolezanki i Koledzy! Bardzo lubie jarmuz i dużo go w rodzinie jemy. Jakos dziwnie nie wpadlam do tej pory na pomysl, by posadzic go w ogrodzie. Az do wczoraj. Stalo sie, kupujac inne nasiona wlozylam do koszyka rowniez nasiona jarmuzu. Chwale sie dzisiaj znajomej ze w tym roku bede miala w ogrodku jarmuz, a ona bardzo ostudzila moje nadzieje Czy to prawda, ze jarmuz zjadaja gasienice i inne paskudztwa i przez niego sprowadze do siebie plagi egipskie? Uprawiam warzywa ekologicznie. Czy da rade bez chemii miec swoj jarmuz? Bardzo prosze o odpowiedz, czy jest sens aby go siala?
Z gory dziekuje za rady
Anda 14:52, 19 sty 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33285
UrszulaB napisał(a)
Drogie Kolezanki i Koledzy! Bardzo lubie jarmuz i dużo go w rodzinie jemy. Jakos dziwnie nie wpadlam do tej pory na pomysl, by posadzic go w ogrodzie. Az do wczoraj. Stalo sie, kupujac inne nasiona wlozylam do koszyka rowniez nasiona jarmuzu. Chwale sie dzisiaj znajomej ze w tym roku bede miala w ogrodku jarmuz, a ona bardzo ostudzila moje nadzieje Czy to prawda, ze jarmuz zjadaja gasienice i inne paskudztwa i przez niego sprowadze do siebie plagi egipskie? Uprawiam warzywa ekologicznie. Czy da rade bez chemii miec swoj jarmuz? Bardzo prosze o odpowiedz, czy jest sens aby go siala?
Z gory dziekuje za rady


Przykryj go siatką przeciwowadzią.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
UrszulaB 15:01, 19 sty 2019


Dołączył: 02 gru 2018
Posty: 202
Dzieki, prosty, fajny pomysl. Wysieje go w skrzyni, latwo przykryc. Moze byc gesta firanka?
Anda 15:09, 19 sty 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33285
UrszulaB napisał(a)
Dzieki, prosty, fajny pomysl. Wysieje go w skrzyni, latwo przykryc. Moze byc gesta firanka?


Jak najbardziej
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Gardenarium 16:17, 19 sty 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przeniosłam z "Jednoroczne" do "Ekologiczna uprawa warzyw".

Polecam mój artykuł o jarmużu i jest tam wiele pięknych zdjęć z Anglii i nie tylko. Koniecznie pooglądaj.

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/495-uprawiajmy-jarmuz

A więc ja powiem swoje doświadczenia. W 2017 wsadziłam spore siewki jarmużu w czerwcu do gruntu i nic z nimi nie było, poza kilkoma dziurkami w liściach. Przetrwały nawet zimę.




W 2018 nabrałam ochoty na więcej. Nie tylko jarmuż, ale też inne kapustne - kalafiory i brokuły.

No i naciągnęłam siatkę na łuki wbite w glebę, bielinki oczywiście nie zaatakowały,
ale zapomniałam o specjalnych pierścieniach, które nakłada się na szyjkę korzeniową. Nasączone olejem kółka przecięte na odcinku promienia. Wtedy szkodniki (śmietka kapuściana) nie dadzą rady złożyć jaj na szyjce korzeniowej. Bo inaczej jarmuż fiknie i przewróci się. A zobaczysz tylko rój larw.

Śmietka składa jaja gdy temp. gruntu przekroczy 10 stopni. Jest mała (muchówka) więc z pewnością przeleciała przez moją siatkę, albo założyłam ją zbyt późno.

Pousuwałam wszystkie kapustne. A miałam specjalnie kupione kółka w Anglii, nasączone jakimś olejem.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:19, 19 sty 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tutaj nie widać jarmużu ale są inne kapustne.





Łuki z drutu, doniczki służą do obciążania siatki.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:23, 19 sty 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jarmuż w rabatach miał się lepiej:

22.06



22.07





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:28, 19 sty 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Byłabym zapomniała, że dla niepoznaki miałam też dwie sztuki w warzywach. Myślę, że w dużej masie przyciąga szkodniki , a ukryty pośród gąszczu ma szansę.


6.08.2017


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:33, 19 sty 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Polecam sadzenie na rabacie bylinowej, ponieważ wygląda niezwykle atrakcyjnie. Przyznasz?







____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:36, 19 sty 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies