Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Chaos nie ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Chaos nie ogród

Ejanka 23:11, 20 sty 2019

Dołączył: 20 sty 2019
Posty: 32
Dzień dobry Wszystkim

Mój ogród ma już 5 lat. Sieję, sadzę rośliny, przesadzam, urządzam ciągle mój ogród i już patrzeć na niego nie mogę, a raczej na rezultat moich wysiłków. Zakupiłam książki, czytam fora ogrodnicze.

Niestety, efekt to brak harmonii i taki jak na zdjęciu widok z tarasu (tarasu, którego jeszcze nie ma). Dobrze, że natura dała mi brzozy! Tylko one cieszą mnie o każdej porze roku. Zwróciłam się o pomoc do fachowców - architektów krajobrazu. Projekt na te moje 2000 m poza moim zasięgiem finansowym (ile roślin można by za to kupić! )

Dlatego odważyłam się zacząć ten wątek na forum. Może ktoś mną pokieruje. Wiem, że takie problemy ma wiele osób. Wiem też, że na tym forum są ludzie którzy mają fantastyczne pomysły i wiedzę. Proszę o pomoc. Może dzięki Wam chaos stanie się ogrodem.


kawa8002 08:22, 21 sty 2019


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Witam.
Jesteśmy z tych samych okolic (chyba).
Może jeszcze trochę zdjęć?
Pozdrawiam.
____________________
Kasia między polem a lasem
Toszka 09:10, 21 sty 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Zgadzam się z (poranną) Kawusią Więcej zdjęć i więcej o sobie...ogrodniczo o sobie. Co lubisz, o czym marzysz, co byś chciała i o swoich mocach przerobowych też pisz.
Na forum pomagamy osobom dojrzałym do zmian i pozytywnie zdesperowanym
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
makadamia 09:43, 21 sty 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ja tu chaosu nie widzę, wręcz odwrotnie
Piękna okolica
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
sylwia_slomc... 10:45, 21 sty 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81959
Ooo te brzozy i te pagóreczki na których rosna urozmaicaja już przestrzeń, fajna baza do ciekawego ogrodu, no ale wszystko zależy od Twoich preferencji i możliwości przerobowych, bo materiały można zastosować z odzysku
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Ejanka 22:32, 03 lut 2019

Dołączył: 20 sty 2019
Posty: 32
Serdecznie dziękuję za zainteresowanie i te kilka odpowiedzi, które zmusiły mnie do sprecyzowania swoich oczekiwań. Chciałam, żeby mój ogród był oczywiście ładny, z dużą ilością drzew, żywopłotów grabowych, z angielskimi rabatami, nowoczesny, zimozielony itd. No i taki jest - wszystkiego po trochu. Dobrze, że mam brzozy! Myślę, że mój ogród, to taki jak te zaprojektowane przez Gardenarium "Ogród nie tylko bukszpanowy" z jego wspaniałym oczkiem wodnym oraz "Ogród przy zabytkowej willi". Wzorem jest także dla mnie ogród Tamaryszka (http://ogrodtamaryszka.blogspot.com/). Tylko, czy da się to połączyć?
Podobają mi się takie rabaty:


oraz rabaty różane
.
Tymczasem moje rabaty wyglądają tak:

.
No i nieszczęsny przedogródek:
.
Te bukszpany wydobrzały teraz są zielone.
Od czego zacząć? Wiem od projektu, ale chyba brak mi wiedzy i umiejętności.
A dobry początek taki prymitywny plan czyli jak jest:

Toszka 23:59, 03 lut 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ejanka napisał(a)
(...)
No i nieszczęsny przedogródek:
. (...)



Tu można niemal błyskawicznie nadać szlifu i poprawić - wystarczy przy krawężnikach i kostce wyciąć kanty. Natychmiast zrobi się czysto. A już w ogóle będzie błysk, jeśli wymierzysz równe odległości i równymi pasami usuniesz darń w pasie nasadzenia buksów. Wystarczy wysypać drobną korą. Nawet wypełniaczy nie trzeba sadzić (na razie)
Dużo nie trzeba, a od razu będzie schludnie wyglądać. To samo przy rabatach...zwróć uwagę, że wszystkie ogrody na zdjęciach jakie dałaś mają czyściutką linię pomiędzy trawnikiem a nasadzeniami. Niby szegół, a jaką robi różnicę
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
sylwia_slomc... 00:27, 04 lut 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81959
Toszka jak zwykle w punkt, a ta rabata bylinowa nie taka zła wystraczy coś podosadzać i będzie całkiem całkiem. W głównej mierze ona jest biało niebieskich tonacji i można by ją w takich zostawić
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Ejanka 12:24, 04 lut 2019

Dołączył: 20 sty 2019
Posty: 32
Toszka napisał(a)


Tu można niemal błyskawicznie nadać szlifu i poprawić - wystarczy przy krawężnikach i kostce wyciąć kanty. Natychmiast zrobi się czysto. A już w ogóle będzie błysk, jeśli wymierzysz równe odległości i równymi pasami usuniesz darń w pasie nasadzenia buksów. Wystarczy wysypać drobną korą. Nawet wypełniaczy nie trzeba sadzić (na razie)
Dużo nie trzeba, a od razu będzie schludnie wyglądać. To samo przy rabatach...zwróć uwagę, że wszystkie ogrody na zdjęciach jakie dałaś mają czyściutką linię pomiędzy trawnikiem a nasadzeniami. Niby szegół, a jaką robi różnicę


Toszka, dzięki wielkie za wskazówki.
Rzeczywiście zapomniałam o kantach przy kostce, jakoś tak szybko samo zarosło . A wydawało mi się, że te bukszpany dobrze wyglądać będą w tej trawie. Taki mój problem, że ja w ogrodnictwie muszę na nowo odkryć Amerykę, czyli każda Wasza podpowiedź jest dla mnie na wagę złota.
Toszka 13:11, 04 lut 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Niestety, ale darń pod buksami jest ich wrogiem. I nie ma jak tej trawy kosić. Trawnik by był elegancki wymaga koszenia regularnego (w sezonie min. raz w tygodniu). A tak często koszona trawa jest żarłoczna. I tu jest zgrzyt, bo albo trawa wyjada wszystkie składniki buksom, albo jeśli trawę nawozisz to tym samym nawozisz i buksy. A przenawożone buksy to skok na główkę do encyklopedii chorób Drzewom i krzewom sadzonym w trawniku także to nie pasuje. Mechanizm jest taki sam jak przy buksach.

Rabaty twoje są malusie i wąziusie. Na takim metrażu ogrodu potrzebujesz rozmachu. Rabaty muszą być stanowczo szersze, a wtedy nabiorą przepychu tak jak ogrody które pokazałaś.

I jak zapewne już mnie znasz to zacznę od wbijania ci do głowy pierwszego podstawowego kroku przy zakładaniu ogrodu, czyli namawiać cię beðę gorąco do zadbania o glebę. Będę namawiać i wspierać

Na tym etapie to jedyna możliwość poprawić i odżywić ziemię. To zapewni start roslinom.

Druga sprawa - brutalnie szczerze głośno wypowiedziana - trzeba będzie zrobić plan i reorganizację nasadzeń. Na razie bije po oczach radosna twórczość typowa i prawidłowa dla każdego początkującego ogrodnika. I nic w tym złego, bo to naturalny pierwszy stopień wtajemniczenia. I albo wchodzi się na wyższe etapy, albo pozostaje
Czy jesteś gotowa na zmiany i na ciężką harówkę?
Czy jesteś gotowa zmienić swój ogród w wymarzony kawałek swojego i tylko swojego świata?
Odpowiedz sobie. Nie nam. To będzie twój ogród. Nie nasz. My możemy robić burze mózgów i wspierać. Ale to ty będziesz zasuwać w swoim ogrodzie
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies