Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Chaos nie ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Chaos nie ogród

Ejanka 19:30, 04 lut 2019

Dołączył: 20 sty 2019
Posty: 32
Toszka jeszcze raz dziękuje. Najważniejsze są pytania - nie odpowiedzi. Dlatego wracam do początku. Jestem właśnie na etapie czytania na forum historii powstawania "Ogrodu z lustrami i rzeźbami". Widzę swoją totalną ignorancję, ogrom pracy, ale jednocześnie cel który chcę osiągnąć. Mam nadzieję, że wkrótce uda mi się zrobić przynajmniej szkic projektu, a wiosną ruszam do pracy. Wiem już, że muszę ustalić etapy pracy. Co do jakości ziemi do to chociaż tego nie widać, dużo już poprawiłam. To glina była twarda jak skała, a teraz już nawet łopatę wbić można
Tak jest



A może kiedyś tak będzie

sylwik69 22:58, 05 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Brzozy już masz i to zacne a resztę wypełniaczy dosadzisz...najfajniejsze jest dążenie do marzeń życzę spełnienia marzeń o pięknym ogrodzie,będę podglądać !
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
Ejanka 16:19, 06 lut 2019

Dołączył: 20 sty 2019
Posty: 32
Jak widać na zdjęciach druga część ogrodu, ta z brzozami, jest trochę wyżej. Zastanawiam się co zrobić z tymi skarpami. Kamienne murki, schody? Na najwyższej części po lewej stronie zrobiłam już warzywnik.
Anda 17:01, 06 lut 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Witaj Ejanko
Kamienne murki, tarasiki, wyglądają zawsze pięknie. Jeśli masz taką możliwość, to jest to wg mnie najlepsza opcja Możesz pomiędzy umieścić gdzieniegdzie też schody.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Roocika 09:12, 17 lut 2019


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Cześć Ejanko Pozdrawiam serdecznie, też jestem z warmińsko-mazurskiego
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Ejanka 15:30, 09 mar 2019

Dołączył: 20 sty 2019
Posty: 32
Życie niestety często zmienia nasze plany. Miałam tworzyć swój ogród, ale minął miesiąc, a ja dalej bez planu! Cóż trzeba zacząć od początku małymi kroczkami. Proszę o poradę zaczynam tworzyć rabatę, która teraz wygląda tak:

Na środku trawnika jest conica, lipa i kosodrzewina. Co z tym zrobić? Przenieść w inne miejsce, a może zdjąć darń, nadać kształt. Dostanę forsycję od koleżanki, może ją dosadzić przy lipie? Rabata będzie na tle płotu:

Przy płocie posadzony jest rząd tuj, przed nimi pęcherznice, kalina, berberysy, świdośliwa i tamaryszek. Tuje, bo zasłona od drogi i sąsiada oraz zachodnich wiatrów. Rośliny z przodu posadziłam, bo nie lubię tuj miały je zasłonić. Jak to uporządkować. Na razie wszystko rośnie w trawniku. Chcę zdjąć darń, przynajmniej pod tujami, a może zrobić szeroką rabatę i dosadzić trawy, byliny?
Na planie wygląda to tak:


Proszę o pomoc, bo znając moją radosną twórczość w ogrodzie zaplanuję jeszcze większy chaos
HannaR 16:44, 09 mar 2019


Dołączył: 09 cze 2013
Posty: 1446
Na Twoim miejscu przede wszystkim zastanowiłabym się, jakie ogrody Ci się podobają. W tym celu proponuję pooglądać jakieś kilka tysięcy zdjęć w internecie, np. na pintereście, poczytać wątki na ogrodowisku.

Osobiście miałam zwyczaj kopiować sobie do folderów zdjęcia ogrodów, które mnie zachwyciły, żeby stwierdzić co tak naprawdę lubię, a czego nie. I żeby mieć inspiracje pod ręką. Należy zastanowić się jaki ogród pasuje do Twojego domu i okolicy. Jaka jest gleba w ogrodzie. Jakie rośliny będą w nim dobrze rosły. Potem stworzyłabym plan i dopiero zaczęła coś w nim robić. Może trzeba zacząć od przygotowania gleby pod rabaty. W tym temacie nie pomogę, są od tego dużo lepsze specjalistki na ogrodowisku. Ale wystarczy poczytać różne wątki i wiele informacji można znaleźć.

Nie kupuj chaotycznie roślin i nie wsadzaj byle gdzie.
____________________
Hania: Okno na ogród... Ucieczka na wieś
Anda 18:12, 09 mar 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Hanna ma rację. Określ to co lubisz, zrób plan rabat na cały ogród. Możesz je potem robić po kolei, jedną po drugiej, ale plan pomoże sadzić mniej chaotycznie.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Ejanka 19:24, 09 mar 2019

Dołączył: 20 sty 2019
Posty: 32
HannaR napisał(a)
Na Twoim miejscu przede wszystkim zastanowiłabym się, jakie ogrody Ci się podobają. W tym celu proponuję pooglądać jakieś kilka tysięcy zdjęć w internecie, np. na pintereście, poczytać wątki na ogrodowisku.

Osobiście miałam zwyczaj kopiować sobie do folderów zdjęcia ogrodów, które mnie zachwyciły, żeby stwierdzić co tak naprawdę lubię, a czego nie. I żeby mieć inspiracje pod ręką. Należy zastanowić się jaki ogród pasuje do Twojego domu i okolicy. Jaka jest gleba w ogrodzie. Jakie rośliny będą w nim dobrze rosły. Potem stworzyłabym plan i dopiero zaczęła coś w nim robić. Może trzeba zacząć od przygotowania gleby pod rabaty. W tym temacie nie pomogę, są od tego dużo lepsze specjalistki na ogrodowisku. Ale wystarczy poczytać różne wątki i wiele informacji można znaleźć.

Nie kupuj chaotycznie roślin i nie wsadzaj byle gdzie.



W tym problem, folderów mam bez liku. Ten chaos to m.in. z tego powodu. Kupowałam bez planu rośliny, które podpatrzyłam u innych i które mi się podobały. Mój wymarzony to "Ogród z lustrami i rzeźbami" Gardenarium - i mam na myśli kompozycje roślin. Te gatunki i zestawienia to dla mnie największa inspiracja. Tylko gorzej z wykorzystaniem teorii w praktyce.
Ejanka 19:28, 09 mar 2019

Dołączył: 20 sty 2019
Posty: 32
Anda napisał(a)
Hanna ma rację. Określ to co lubisz, zrób plan rabat na cały ogród. Możesz je potem robić po kolei, jedną po drugiej, ale plan pomoże sadzić mniej chaotycznie.


Właśnie zabieram się za sporządzenie planu. Dlatego czytam Ogrodowisko, i nie tylko, oraz pytam i pytam. Może w końcu poukłada mi się w głowie na tyle, że coś stworzę
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies