Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Chaos nie ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Chaos nie ogród

makadamia 10:58, 21 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ooo, wszystko jak trzeba, można pomyśleć
Rabatę na pewno trzeba poszerzyć i trochę inaczej poprowadzić ale nic się nie martw, zaraz coś wykombinuję

Tylko muszę się dobrze wpatrzeć w te wszystkie rysunki i zdjęcia
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 11:29, 21 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Zacznę od przodu:


Jest dość kłopotliwy, bo ze skarpą i to z wystawą północną.
Trawę na skarpie ciężko się kosi, żywopłot posadzony tradycyjnie przy żywopłocie będzie dziwnie wyglądał (jakby był w dołku).

Poszłabym w niestandardowe rozwiązania.
Z całej skarpy, od płotu aż na samą górę zdjęłabym trawę i zrobiła rabatę.
Na górze skarpy naturalistycznie wymieszane krzewy - żeby stanowiły zasłonę dalszej części ogrodu, a na dole niższe, cieniolubne rośliny.
Od wejścia poprowadzić ścieżkę (na górze skarpy) do tarasu.
Pod samą ścianą zmieści się niewielka rabatka z zimozielonymi, które nieco otulą dom.

Słaby rysunek mi wyszedł, ale tak mniej więcej bym to widziała:
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 12:33, 21 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Teraz reszta.
O jednej rzeczy musisz koniecznie pamiętać, a o drugiej zapomnieć

Jeśli mamy iść w nasadzenia naturalistyczne, to musisz zapomnieć o sadzeniu w rzędach. Szpalery się sadzi w ogrodach w stylu formalnym czy nowoczesnym. Jeżeli ogród ma być naturalistyczny, to sadzić trzeba "w plamach" - trójkami, piątkami - w zależności od wielkości rośliny.

Jeśli nie chcesz ogrodu naturalistycznego (zajrzyj do wątku Hani-Gruszki "to tu, to tam" - znakomity przykład takiego stylu), to daj znać, dostosuję się z propozycjami ale osobiście uważam, że ten styl najbardziej tutaj pasuje.

Druga rzecz, którą Ci chciałam powiedzieć, jest najtrudniejsza dla początkujących ogrodników i sama mam z tym duży kłopot. Mianowicie chodzi o to, że rośliny rosną.
A jak rosną, to trzeba im przewidzieć miejsce na to rośnięcie a w międzyczasie cierpliwie czekać i patrzeć na puste przestrzenie. W szczególności dotyczy to drzew i krzewów, zwłaszcza takich dużych jak pęcherznica czy tamaryszek. Ciężko w to uwierzyć, kiedy się sadzi malutką sadzonkę. Dlatego większość osób sadzi zbyt gęsto i później ma duży kłopot.
Tamaryszek, przykładowo dorasta do 4m szerokości. Jak weźmiesz miarkę i pójdziesz zobaczyć, ile to jest, przekonasz się, jaki to hektar terenu

Swoją drogą, uważam, że bardzo dobrze, że kupiłaś takie duże krzewy - w ogrodzie tej wielkości będą znakomicie wyglądać. Tylko trzeba im zostawić odpowiednią ilość miejsca.

Obawiam się, że dość surowo to wszystko zabrzmiało, za co Cię przepraszam, ale czas mi się kończy a chcę w końcu przejść do propozycji rabaty



Zasadniczo, przy wytyczaniu rabaty nie kierujesz się linią ogrodzenia, tylko widokiem z tarasu. Rabata ma biec dookoła tarasu, tylko dość daleko.

W prawym górnym rogu przewiduję jakiegoś dużego iglaka (np.: świerk serbski). Obok niego głóg, tamaryszek i p. diabolo. Pozostałe drobniejsze nasadzenia byłyby dopasowane pod to bordo/róż.

Pęcherznice luteus, z żółtymi liśćmi, w lewy górny róg i tam przenieść też inne rośliny w tym kolorze.

Róże bym posadziła przy tarasie, na bardziej słonecznym i przewiewnym miejscu (Anda - nasza specjalistka od róż, zawsze powtarza, że przewiew i słońce od samego rana pozwalają zapobiec chorobom grzybowym).

Drobniejszymi nasadzeniami zajmiemy się później, jak już zaakceptujesz wstępną koncepcję
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Ejanka 15:46, 21 mar 2019

Dołączył: 20 sty 2019
Posty: 32
Oglądam koncepcję i się przyzwyczajam do zmian . Róże przy tarasie jestem jak najbardziej na tak, tylko to miejsce latem jest strasznie gorące i zaciszne. Obawiam się, że róże mogą tego nie przeżyć. Mnie nie trzeba przepraszać , raczej odwrotnie mocnych argumentów trzeba używać, by moją radosną twórczość zdusić w zarodku.
Rzeczywiście ta powiększona rabata od frontu dobrze wygląda. Teraz trawa to tylko kosiarka od czasu do czasu, boję się że może być z nią dużo pracy, jak będzie dużo roślin.
Anda 18:07, 21 mar 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33520
Jesli bedziesz roze dobrze czyli doglebnie podlewac i beda rosly w dobrej ziemi, to spokojnie dadza rade na sloncu. Moja roza w przedogrodku rosnie zdrowo, mimo ze mam tam latem w upaly temperatury jak w piekarniku

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Ejanka 18:28, 21 mar 2019

Dołączył: 20 sty 2019
Posty: 32
Zapomniałam dodać, że najczęściej korzystamy z tarasu od południa, na tym od zachodu ciągle wieje.
Asiu, tu gdzie zaznaczyłaś głóg rośnie świerk srebrny 3 m. Zapomniałam go narysować

Podoba mi się to zestawienie w prawym rogu tamaryszka i pęcherznicy Jakiej szerokości powinna być ta rabata 2 m wystarczy? Jak początkujący ogrodnik nie wyobrażam sobie, że te rośliny kiedyś urosną. Do tej pory to tylko widzę, że brzozy rosną.
makadamia 18:34, 21 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ok, nie ma problemu
uwzględnimy świerka w planach.

rabata frontowa - przez pierwszy, drugi rok na pewno będzie więcej pielenia. Nie ma się co oszukiwać. Ale docelowo, jeśli ją dobrze obmyślimy, to powinna być mniej obsługowa niż trawnik. Koniecznie pogadaj z Hanią.

Popatrz, podumaj i daj znać, czy ta koncepcja Ci pasuje. Jeśli nie, to wymyślimy coś innego. Jeśli tak, to lecimy dalej
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Ejanka 20:18, 21 mar 2019

Dołączył: 20 sty 2019
Posty: 32
Czytam wątek Hani. Ogród piękny mogłabym go mieć, ale musiałabym kogoś zatrudnić do obsługi. Moja praca nie pozwala mi zająć się ogrodem takim jak u Hani! Szkoda, że nie mam tyle czasu, żeby mieć taki ogród. Zdecydowanie muszę mieć ogród z mniejszą ilością roślin, a raczej bylin.
Dlaczego ja nie byłam na Ogrodowisku, gdy budowałam dom!
Asia, Twoja koncepcja podoba mi się, ale chyba jednak ta rabata od frontu będzie za duża. "Na górze skarpy naturalistycznie wymieszane krzewy - żeby stanowiły zasłonę dalszej części ogrodu" ten pomysł jest super
Tak, w ogóle to dobrze, że się ciemno zrobiło, bo już chciałam wyjść do ogrodu i przesadzić pęcherznice
Formalny ogród wydaje się mniej pracochłonny (sadzenie, pielenie), ale przede wszystkim i tu cytat za Katarzyną Bellingham "nadaje przestrzeni równowagi, która jest przyjazna dla naszych zmysłów. Podobnie jak oglądanie słynnych szkiców Leonarda da Vinci, tak i przebywanie w symetrycznej przestrzeni ogrodu sprawia nam przyjemność, wprawia w spokojny i relaksujący nastrój - wiemy, że wszystko jest pod kontrolą a dookoła panuje porządek"(ja tu zaraz autopsychoterapię sobie zafunduję zastawiając się nad moim ogrodem) Ogród naturalistyczny to te rośliny, które podświadomie już wybrałam krwawnik, graby, słoneczniki itp. Czyli pytanie brzmi: jak połączyć jedno z drugim? Ja nie wiem, ale tak bym chciała mieć u siebie.
Zaczęłam dziś porządki w przedogrodku. Tak namiętnie zdejmowałam darń, że będę musiała położyć kostkę brukową od nowa.
sylwia_slomc... 20:59, 21 mar 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82025
W brew pozorom ogród formalny nie wymaga mało wysiłku bo w takim ogrodzie każde niedociągnięcie od razu widać czego nie widać wcale w ogrodzie naturalistycznym
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Ejanka 21:15, 21 mar 2019

Dołączył: 20 sty 2019
Posty: 32

Jak wysokie drzewa powinny być na tej rabacie?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies