Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Chaos nie ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Chaos nie ogród

Ejanka 19:33, 09 mar 2019

Dołączył: 20 sty 2019
Posty: 32

Mam pytanie jak nazywają się te smukłe trawy pod brzozami, ale nie rozplenica bo tę rozpoznałam.
I jeszcze te przy tarasie:
Anda 19:54, 09 mar 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Tam za brzozami to prawdopodobnie miskant Morning Light, a przy tarasie też miskanty, ale nie wiem, które.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
HannaR 20:39, 09 mar 2019


Dołączył: 09 cze 2013
Posty: 1446
W przedogródku zrobiłabym to, co pisała Toszka. Zerwałabym darń, tak aby rośliny w nim nie rosły i wysypałabym korą. W tej chwili ciężko jest kosić trawę, w której rosną bukszpany. Rabata to rabata, a trawnik to trawnik. Później można dosadzić niskie trawy.

____________________
Hania: Okno na ogród... Ucieczka na wieś
HannaR 20:42, 09 mar 2019


Dołączył: 09 cze 2013
Posty: 1446
Na rabacie bylinowej nie sadziłabym roślin naprzemiennie, tylko większymi grupami. Wyrównałabym linię trawnika i często kosiła, żeby się zagęścił.
____________________
Hania: Okno na ogród... Ucieczka na wieś
makadamia 14:31, 11 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ejanko, chciałybyśmy pomóc, ale ciężko się u Ciebie zorientować co i jak.
Zrób więcej zdjęć, takich na których coś (najlepiej dużo) widać.
Z opisem, które miejsce jest na danym zdjęciu pokazane.
Tak jak pokazałaś te dwa ostatnie zdjęcia, to ani na nich nic nie widać, ani nie można się zorientować, który fragment podwórka pokazują.
Pamiętaj, że my Twojej działki nie widziałyśmy i jej kompletnie nie znamy.

Na planie podaj wymiary. Przynajmniej te najważniejsze. Najlepiej byłoby narysować ten plan jeszcze raz, na kartce w kratkę, wtedy wszystko jest jasne.
Podanie wymiarów jest kluczowe, jeśli mamy planować nasadzenia dużych krzewów i drzew.

No i trzecia rzecz: zacznijmy od zaplanowania całości. Wiem, że to nie jest łatwe, ale to jedyny sposób, żeby nie kręcić się w kółko, wracając do już zrobionych miejsc i narzekając, że efekt nie taki.

Przykładowo: pokazałaś swoją rabatę z uwagą, że jest zupełnie inna niż te twoje wymarzone. Ale ona jest inna nie dlatego, że rośliny nie takie jak trzeba, tylko dlatego, że tamte rabaty rosną na tle pięknego, przyciętego żywopłotu, a nie na tle siatki, oraz na tle zadbanego trawnika. Twoja rabata, wcale nie taka brzydka, też zupełnie inaczej by się prezentowała w takim otoczeniu.

Nie wiem, co jeszcze napisać, żeby Cię zachęcić do pochylenia się nad planem, a nie zniechęcić do prowadzenia wątku
Wspomniałaś o ogrodzie Tamaryszka (też lubię). A czytałaś te posty, w których ona pisze o swoich błędach popełnionych na początku?:
http://ogrodtamaryszka.blogspot.com/2015/06/moje-bedy-czesc-1-ziemia-czowiek-uczy.html
http://ogrodtamaryszka.blogspot.com/2017/04/moje-bedy-czesc-2-dosc-obszerna.html
i jeszcze:
http://ogrodtamaryszka.blogspot.com/2018/02/co-to-znaczy-brzydki-ogrod.html

Generalnie wniosek jest jeden: najpierw pomysł na ogród jako całość, potem gleba, na koniec zastanawianie się, czy posadzić forsycję, czy nie, i jakie trawy.
Mam nadzieję, że Cię nie zniechęciłam.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Ejanka 22:56, 12 mar 2019

Dołączył: 20 sty 2019
Posty: 32

Dzięki wielkie Makadamia. Właśnie te uwagi, które napisałaś pomagają mi w planowaniu. Takie wskazówki dla takiego laika jak ja są bezcenne.
Nie zniechęcam się, próbuję narysować projekt. Mój talent plastyczny jest raczej mizerny, więc to trochę potrwa Ale mam nadzieję wkrótce go pokazać i będę pokornie słuchać waszych porad, nawet tych najbardziej oczywistych.
makadamia 14:26, 13 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Będę zatem czekała.
Cieszę się, że się nie zniechęciłaś.

Narysuj na razie sam goły plan działki, na nim dopiero będziemy robiły projekt. Do zrobienia planu umiejętności plastyczne nie są potrzebne, tylko długa miarka
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
DorKa 14:50, 13 mar 2019


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Zaufaj Asi Makadamii ona wie co prawi
Ja też wpadłam na O na chwilkę w celu zaprojektowania tylko jednej rabaty. Jak się jednak szybko okazało , żeby to miało ręcę i nogi należało najpierw zaprojektować cały ogród uwzględniając wszystko to o czym teraz pewnie nawet nie myślisz A Asia w tym projektowaniu jest mistrzynią więc będzie pięknie Trzymam kciuki!
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Ejanka 21:36, 13 mar 2019

Dołączył: 20 sty 2019
Posty: 32
DorKa wpadłam w kompleksy, bo przejrzałam twój wątek. Ty miałaś ogród i ogromną wiedzę w porównaniu ze mną. Widzę, że Asia Makadamia i Toszka to perły bezcenne w doradzaniu.
Teraz zastanawiam się nad glebą w ogrodzie. Generalnie u mnie jest glina zmieszana z warstwą lepszej nawiezionej ziemi. Więc chyba nie tak źle?
Ejanka 21:53, 13 mar 2019

Dołączył: 20 sty 2019
Posty: 32
HannaR, ten przedogródek to będzie pierwszy do zrobienia Twoje wizualizacje uświadamiają, że może to nie będzie, aż takie trudne! Widzę światełko w tunelu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies