Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Pszczelarnia

Pokaż wątki Pokaż posty

Pszczelarnia

Urszulla 10:34, 01 mar 2024


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21885
Pszczelarnia napisał(a)
O chrzanie.

Od 3 lat rósł mój chrzan w skrzyni, którą w tym roku chcę wykorzystać na ogórki. Wykopałam go więc i posadziłam sadzonki korzeniowe w nowym miejscu. Sadzonki korzeniowe to 30-centymetrowe cieńkie korzenie jakby odroślowe. Należy je sadzić ukośnie nawet w lekkim kopczyku.



Siostra Christa Weinrich, doświadczona wykształcona ogrodniczka, pisze w swojej książce (która od 2 lat towarzyszy moim warzywnym poczynaniom) o chrzanie i jego właściwościach: "w żadnym ogrodzie nie powinno zabraknąć chrzanu, nie tylko ze względu na wysoką zawartość witaminy C, ale przede wszystkim ze względu na jego właściwości obronne przeciwko bakteryjnym chorobom ziemniaka. (...) Aktywność korzenia chrzanu pozytywnie oddziałuje na glebę. Chrzan wymaga gleby piaszczysto - gliniastej, bogatej w próchnicę. Bardzo szybko dziczeje, więc w czerwcu / lipcu dobrze jest odsłonić jego korzeń i oczyścić go z nowych pędów. Silny wzrost liści można wykorzystać w ogrodzie, zagotowując liście we wrzątku i opryskując tym wywarem drzewa owocowe. Pomaga to zwalczyć brunatną zgniliznę dojrzewających owoców."




Nie zrobiłam kopczyka, chrzan mam od dawna w ogrodzie (wcześniej rósł pięknie w garnku z bratkami) . A pamiętam, jak mój Ojciec chrzan przynosił po prostu z łąki, bo w ogrodzie szkoda mu było miejsca na niego.

maj, rok 2020






U mnie w podmokłym rowie przy budynku chrzan jest dużym utrapieniem bo zakwita i się sieje. Walczę z nim. Może przesadzę do donicy
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
vita 16:59, 01 mar 2024


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4153
Pszczelarnia napisał(a)

I tak sobie myślę, że to chyba naturalna potrzeba zmiany w dojrzałym ogrodzie z ogrodniczką lubiącą zmiany.


Mam tak samo Podziwiam u Ciebie ład podczas pracy, no a doniczkowe wystawki, słów zachwytu wprost brak Podpory do agrestu zamawiałaś u kowala?
____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
TAR 19:43, 01 mar 2024


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7620
Nie pisze ale zagladam i podczytuje. Czekam na wiosne po calosci
____________________
Ogrod nad bajorkiem
inka74 20:45, 01 mar 2024


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Widzę, że i u ciebie zmiany na rabatach. Wielkość dereni mnie przeraża. Pocieszam się tylko tym, że u mnie one nie bardzo chcą rosnąć. Może za dużą konkurencję mają. Tylko Ivory Halo mi taki duży wyrósł ale uśmierciłam go zbyt radykalnym cięciem.
Uwielbiam twoje wiosenne donice. I podziwiam porządek w trakcie przeróbek. Widziałaś co się u mnie wyrabia?
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Kordina 23:39, 01 mar 2024


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4751
Pszczelarnia napisał(a)

Jestem miłośniczką Twoich wystawek jak Jola
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Margo2 00:25, 02 mar 2024


Dołączył: 04 mar 2012
Posty: 879
vita napisał(a)


Mam tak samo Podziwiam u Ciebie ład podczas pracy, no a doniczkowe wystawki, słów zachwytu wprost brak Podpory do agrestu zamawiałaś u kowala?

Pospisuje sie pod Vitą.
Zawsze podziwiałam Twoje stołowe donice.
Pisałaś komuś, juz nie pamiętam komu, że masz zwyczajny ogród.
Nieprawda. Jest przepiękny, z klasą
____________________
Gosia Margo2 Ogródek Gosi
Gosialuk 22:32, 02 mar 2024


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5305
Podpisuję się pod tym co Gosia pisze. Twoje kompozycje są wyjątkowe.
____________________
Gosia Bylinowa łąka
Magleska 20:23, 07 mar 2024


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 18741
Ewa
dołączam do wielbicielek Twoich kompozycji
poczytałam ile się u Ciebie dzieje -nowe obrzeża ,wyciachane derenie ,rugosy ,remonty ...
podziwiam
____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
Alija 22:40, 07 mar 2024


Dołączył: 04 sty 2021
Posty: 8868
Ja też dołączam się do grupy miłośniczek Twoich kompozycji. Często tu zaglądam, ale tak po cichutku i podziwiam.
____________________
Podkarpacie AlicjaZacisze Alicji
Pszczelarnia 19:09, 18 mar 2024


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
vita napisał(a)


Mam tak samo Podziwiam u Ciebie ład podczas pracy, no a doniczkowe wystawki, słów zachwytu wprost brak Podpory do agrestu zamawiałaś u kowala?


Nie, to ślusarz z allegro.

Ale ład! Wykopałam tawulca pogiętego, żeby zrobić lżejsze obrzeżenie rabaty. Tej wiosny to głównie tnę i wykopuję - karczuję.




____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies