Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » W ogródku Martki

Pokaż wątki Pokaż posty

W ogródku Martki

Agatorek 19:34, 03 mar 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
mirkaka napisał(a)
Nic nie doradzę, ale ja na Twoim miejscu to ucieszyłabym się gdyby te świerki sąsiadka wycięła


Mam podobne odczucia. W tamtym rogu jest strasznie ciasno, bardzo dużo roślin „w kupie”.
Ale załóżmy, że sąsiadka ma zamiar wyciąć świerki.
Co bym zrobiła? Może wysadziłabym stamtąd cisy, skoro i tak nie urosną zbyt wysoko, a dałabym zamiast nich np. żywopłot grabowy lub bukowy. Nie pamiętam dokładnie, które drzewo zostawia liście na zimę, ale chyba buki.

W każdym razie, nawet jak zagęścisz tam derenie, to one i tak nie będą spełniały się jako zasłona, bo przez pół roku nie będzie na nich liści.
Chyba że postawisz przy ogrodzeniu panele drewniane.

U mnie podobna pogoda i temperatura, dziś miało być 7 st na plusie, a był mróz do południa, a później w okolicach zera. Ziemia zmarznięta.
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Gruszka_na_w... 21:12, 03 mar 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
U mnie niby noce na minusie, ale mój ogrodowy kokon zaczyna chyba spełniać ochronną rolę. Osłania nie tylko przed widokiem sąsiednich domów, ale i napływem zimnego powietrza. Kopałam dziś świerki i gleba była przyjemnie pulchna.
Przebiśniegowa Marta.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Joku 21:41, 03 mar 2023


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12198
Martka napisał(a)

przymrożony…




Bardzo mi się tu podoba.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
inka74 22:29, 03 mar 2023


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Przebiśniegów zazdraszczam, śliczne maluchy. U mnie też mrozi.

Dwa razy przebrnęłam przez dyskusję rabatową i... ja bym tam nic nie dosadzała. Albo wysadziła ambrowce i dała inne drzewa/ekrany. Jedno albo drugie. Szczerze.
Jeżeli sąsiedzi wytną świerki a ty chcesz zostawić tu ambrowce to najprostszym rozwiązaniem jest zrobienie płotu z listewek nad/za cisami. Potrzebujesz na niego ok. 10-12 cm głębokości. Na przykład takiego jak u Basi
https://www.ogrodowisko.pl/watek/10482-chodzze-na-pole-do-mojego-ogrodu?page=4
Taki płotek daje doskonałe tło dla innych roślin. A tu zrobi za wyższą przesłonę.

Derenie kousa można wyprowadzić na drzewka (mam już jednego takiego i drugiego formuję) tylko trzeba wybrać do tego odpowiedni okaz, na jednym prostym pniu. Jeżeli nie masz takich to zostaje ci zrobienie z nich wersji wielopniowych - podkrzesujesz je powoli od dołu w miarę wzrostu po przekwitnięciu. Nie każda odmiana i krzaczek się do tego nadaje.

Ambrowce Gumball to kulista odmiana, mają korony średnicy od 1 do 2 metrów. Rosną w kulkę czyli jak masz je szczepione na 1,5 metrowym pniu to osiągną 2,5 do 3,5 wysokości jako całość. Raczej mniej niż więcej bo ta odmiana u nas dosyć często podmarza.

____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Napia 22:55, 03 mar 2023


Dołączył: 19 mar 2014
Posty: 9065
Przeczytałam cały wątek o projektowaniu rabaty i chęci stworzenia zasłony od sąsiadów, gdyby świerki po drugiej stronie płotu zostały wycięte przez sąsiadkę. Rozumiem dylematy, chociaż patrzę na to z nieco innej perspektywy. Mój sąsiad ma wzdłuż naszego wspólnego płotu "choinki" - czyli różne iglaste drzewka, których siła wzrostu i pokrój bywają całkowicie odmienne. Część starszych drzew, około dziesięciometrowych, zaczęła się przerzedzać w dolnej części i to naprawdę nieładnie wygląda, a jesienią sąsiad przyciął wszystkie drzewka na wysokości ok. 4 metrów. Było tak sobie, jest brzydko.

Z drugiej strony piszesz o ambrowcach, które rosną na projektowanej rabacie. Zimą ambrowce nie tworzą żadnej przysłony - rzadko trzymają liście przez zimę, ale to chyba raczej wynika z warunków pogodowych, natomiast wiosną długo trzeba czekać na pierwsze listki. Mam u siebie sześć sztuk posadzonych po obu stronach ścieżki prowadzącej od furtki do domu, są szczepione na wysokości powyżej dwóch metrów i myślę, że niektóre z nich mogą mieć dwa metry. A to na pewno nie koniec ich wzrostu.

____________________
Agnieszka Ogród prawie romantyczny / Wizytówka-Ogród prawie romantyczny
Martka 16:57, 04 mar 2023


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Aga, przesadzania cisów w ogóle nie biorę pod uwagę, wszystkie inne pomysły tak. Są trudne miejsca w ogrodzie, no są nawet nie miejsca same w sobie


Haniu, tryskasz energią - ogrodową i nie tylko, to bardzo motywujące
Moje rzodkiewki posyłam


Jolu, dziś zrobiłam aranżacje lekko wiosenne, mimo że pogoda nie nastraja do niczego w zasadzie dziękuję za miłe słowa ❤️


Inko, zamiast medalu za tę zawiłą lekturę wstawiam kwiatki desenie wydają mi się najlepszym rozwiązaniem, tym bardziej, że dominuje u mnie pokroj kolumnowy, derenie przełamią tę nudę i plus jest taki, że mam już dwa, dosadzić potrzebowałabym jednego. Basi przesłona piękna, ale wysoka i nie wiem, z której strony świata, gdybym przez to miała zafundować sąsiadom stały cień od ich południowej strony działki - to nie miałabym serca myśleć o takim rozwiązaniu. A właśnie taką mam sytuację…


Agnieszko, dziękuje za zdjęcia gumball, o takie inf. mi chodziło. Na ten moment dosadzam jednego derenia, skłaniam się by przesadzić te dwa ambrowce. Dumam jeszcze. Kwiatki dla Ciebie


Anda 17:03, 04 mar 2023


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33596
Jestem bardzo za dosadzeniem jednego derenia

Piękne przebiśniegi w mchu w donicach ❤ Cudnie to wygląda
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Martka 17:17, 04 mar 2023


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Anda napisał(a)
Jestem bardzo za dosadzeniem jednego derenia

Piękne przebiśniegi w mchu w donicach ❤ Cudnie to wygląda


Ewo, dziękuję. Doszłam do wniosku, że nie chodzi w tym miejscu nawet o jakąś hiper-szczelną przesłonę jak w drzwiach więziennych tylko by nie było nieprzyjemnej pustki, gdyby te świerki przestały być. Taki „spojrzeniochron”.
Dla Ciebie przebiśniegi w słońcu - znów świeciło całe trzy minuty
Anda 17:22, 04 mar 2023


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33596
Martka napisał(a)


Ewo, dziękuję. Doszłam do wniosku, że nie chodzi w tym miejscu nawet o jakąś hiper-szczelną przesłonę jak w drzwiach więziennych tylko by nie było nieprzyjemnej pustki, gdyby te świerki przestały być. Taki „spojrzeniochron”.
Dla Ciebie przebiśniegi w słońcu - znów świeciło całe trzy minuty


Cudne ❤

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Alija 17:37, 04 mar 2023


Dołączył: 04 sty 2021
Posty: 8864
Martka napisał(a)






Marto, Twój "szklany domek" to był strzał w dziesiątkę, tu jest cudnie.
____________________
Podkarpacie AlicjaZacisze Alicji
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies