Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Agatorek 10:50, 17 mar 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13174
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Agatorku, te dwie wąskie rabaty są nie do przeskoczenia, bo powstały na bazie wolnej przestrzeni między bramą garażową a wejściem. Wersja z trawami i czymś zimozielonym chyba byłaby w porządku.


Rozumiem, tylko od razu trzeba zaplanować mniejsze gabarytowo rośliny, żeby ich później ciągle nie dzielić.

Nie wiem, jakie trawy lubisz, ale są np. rozplenice miniaturki (na miskanty, czy „normalne” rozplenice jest za mało miejsca), czy ładne iglaste miniaturowe- tu mogą być cisy w odpowiedniej odmianie (bo niektóre też rosną wielkie) lub jakieś miniaturowe odmiany świerków, sosen.

Odnośnie kształtu rabat frontowych, to podoba mi się wersja Justyny (olcimanolci) z prostokątnymi rabatami.
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Muszelka 18:47, 17 mar 2023


Dołączył: 16 mar 2016
Posty: 4846
Moja propozycja na te wąskie rabaty to np. kuliste tuje 'Danica', ciemierniki, żurawki, bardzo drobne cebulowe np. krokusy, przebiśniegi.

Ciemierniki kwitną ok. pół roku, są zimozielone.
Z 'Danicami' zero problemu, śliczne, zwarte kulki, bez przycinania.
Żurawki też zimozielone.
____________________
Ogród Muszelki Wizytówka
Marcin89 19:29, 17 mar 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2385
Muszelka napisał(a)
Moja propozycja na te wąskie rabaty to np. kuliste tuje 'Danica', ciemierniki, żurawki, bardzo drobne cebulowe np. krokusy, przebiśniegi.

Ciemierniki kwitną ok. pół roku, są zimozielone.
Z 'Danicami' zero problemu, śliczne, zwarte kulki, bez przycinania.
Żurawki też zimozielone.

Ciemierniki kwitną tak długo?
Też polecił bym kuliste thuje, lawendę, a może nawet jakieś ładne cyprysiki lub jałowce. Z liściastych berberys.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Patrycja_KG_Lu 22:20, 17 mar 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2661
Marcin89 napisał(a)

Ciemierniki kwitną tak długo?
Też polecił bym kuliste thuje, lawendę, a może nawet jakieś ładne cyprysiki lub jałowce. Z liściastych berberys.
A berberysy nie są zbyt duże i szerokie? Jest tam tylko 70 cm.

Widziałam kiedyś Cyprysik Lawsona Columnaris (Chamaeciparis lawsoniana Columnaris) szczepiony na pniu i ładnie wyglądał.

W jakich miesiącach lawenda nie wygląda korzystnie? Słyszałam dobre opinie o odmianie Grosso.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Marcin89 22:49, 17 mar 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2385
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
A berberysy nie są zbyt duże i szerokie? Jest tam tylko 70 cm.

Widziałam kiedyś Cyprysik Lawsona Columnaris (Chamaeciparis lawsoniana Columnaris) szczepiony na pniu i ładnie wyglądał.

W jakich miesiącach lawenda nie wygląda korzystnie? Słyszałam dobre opinie o odmianie Grosso.
Odmian berberysów jest dużo, w tym karłowych np. Tiny Gold lub kolumnowych np. Erecta, Red Pillar. Na bank coś byś wybrała.

Swojego czasu podobał mi się kulisty cyprysik groszkowy Filifera Aurea Nana. Ale chyba żywotnik Danica jest bardziej "elegancki" na front.

Lawenda według mnie jest najbrzydsza od wiosennego cięcia do pierwszych przyrostów, ciut gorsza w zimie, a za to cudna wiosną i latem Mimo tego całkiem nierzadko spotykana na rabatach przy domu i na froncie.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Patrycja_KG_Lu 23:01, 17 mar 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2661
Muszelka napisał(a)
Moja propozycja na te wąskie rabaty to np. kuliste tuje 'Danica', ciemierniki, żurawki, bardzo drobne cebulowe np. krokusy, przebiśniegi.

Ciemierniki kwitną ok. pół roku, są zimozielone.
Z 'Danicami' zero problemu, śliczne, zwarte kulki, bez przycinania.
Żurawki też zimozielone.


A jakbyś je rozmieściła?
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 23:04, 17 mar 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2661
Wrzucam czysty plan gdyby komuś zachciało się rysować.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 23:24, 17 mar 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2661
W poszukiwaniach inspiracji znalazłam takie na O.
nawigatorka napisał(a)

Podoba mi się też ta rabata Miluni wystawiona w konkursie.
Gardenarium napisał(a)

III miejsce MiluniaB

Rozplenice Hameln

Wiosna

Lato

Jesień

Zima



Taka na Pintereście, ale nie mam tyle szerokości, a chyba przy mniejszej nie byłoby takiego efektu, co?
https://pin.it/1JZYZ3v
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 23:29, 17 mar 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2661
Ta też jest ciekawa, ale nie wiem jakiej szerokości potrzeba dla podobnych efektów. Z drugiej strony - jest bardzo różnorodna gatunkowo przez co traci raczej nowoczesny charakter.
https://pin.it/1uzgJi5

Czy naparstnice i czosnki kwitną w tym samym czasie? Tak przynajmniej wynika z tego zdjęcia —> https://pin.it/54t47Ym
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 23:37, 17 mar 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2661
Marcin89 napisał(a)
Odmian berberysów jest dużo, w tym karłowych np. Tiny Gold lub kolumnowych np. Erecta, Red Pillar. Na bank coś byś wybrała.

Swojego czasu podobał mi się kulisty cyprysik groszkowy Filifera Aurea Nana. Ale chyba żywotnik Danica jest bardziej "elegancki" na front.

Lawenda według mnie jest najbrzydsza od wiosennego cięcia do pierwszych przyrostów, ciut gorsza w zimie, a za to cudna wiosną i latem Mimo tego całkiem nierzadko spotykana na rabatach przy domu i na froncie.

Coś takiego masz na myśli? https://pin.it/3ZjQHfk ułożenie naprzemienne?
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies