Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Agatorek 23:59, 17 mar 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
Milunia ma super tą rabatę ❤️

Pamietam, ze po jednej stronie masz lampy i kable, tam bym raczej nie dawała rozplenic, szczególnie hameln.
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Patrycja_KG_Lu 00:10, 18 mar 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2753
Agatorek napisał(a)
Milunia ma super tą rabatę ❤️

Pamietam, ze po jednej stronie masz lampy i kable, tam bym raczej nie dawała rozplenic, szczególnie hameln.

A czemu lampy wykluczają rozplenice?
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Agatorek 00:30, 18 mar 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
Patrycja_KG_Lu napisał(a)

A czemu lampy wykluczają rozplenice?


Może nie wykluczają, ale nie dawałabym dużych traw w pobliżu kabli, które są dość płytko. Jeszcze zależy w jakiej odległości, co ile są rozstawione lampy?
Rozplenice mają bardzo duże bryły korzeniowe, koło 50-70 cm szerokości to mają moje kilkuletnie (u podstawy).

Te rabaty są jakoś ograniczane od dołu, czy są otwarte (czy np nie jest pod spodem beton)?

____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Patrycja_KG_Lu 00:52, 18 mar 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2753
Agatorek napisał(a)


Może nie wykluczają, ale nie dawałabym dużych traw w pobliżu kabli, które są dość płytko. Jeszcze zależy w jakiej odległości, co ile są rozstawione lampy?
Rozplenice mają bardzo duże bryły korzeniowe, koło 50-70 cm szerokości to mają moje kilkuletnie (u podstawy).

Te rabaty są jakoś ograniczane od dołu, czy są otwarte (czy np nie jest pod spodem beton)?



Są otwarte. Pilnowałam, żeby nie utwardzali podczas prac.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Agatorek 01:07, 18 mar 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
Popatrz sobie na trawę hakonechloa (są różne odmiany). Są równie piękne i będą się dobrze komponować np. z zimozielonymi kulkami.
Tez się nad nimi zastanawiam - ale do donic.
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Muszelka 06:27, 18 mar 2023


Dołączył: 16 mar 2016
Posty: 4846
Tak, hakonki są piękne! I pasowałyby do tej szerokości rabaty. Sesleria jesienna też.

Od lat mam hakonkę 'All Gold' świetnie przyrasta, jest urocza.

Jesienią posadziłam odmianę 'Mulled Wine'. Nawet te nowozakupione małe kępki kradły serca oglądających.
____________________
Ogród Muszelki Wizytówka
Marcin89 07:41, 18 mar 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2537
Patrycja_KG_Lu napisał(a)

Coś takiego masz na myśli? https://pin.it/3ZjQHfk ułożenie naprzemienne?
No mogło by być tak na przemian lub jeden gatunek tylko - minimalistycznie, bo jest wąsko. W wersji jednogatunkowej mi osobiście by czegoś brakowało, jednak można wstawić pomiędzy jakieś drzewka na pniu lub rośliny cebulowe (tulipany, narcyze, czosnki)

____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
AnnaCh 08:38, 18 mar 2023


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Nie wiem czy hakone na front to dobry pomysł. Zimą jest sucha i nie wygląda ładnie, związać jej w ładny snopek też nie bardzo się da. Szłabym jednak w rozplenice lub seslerie. Ta co u mnie pytałaś heufleriana nawet zimą dość dobrze wygląda, a wiosną bardzo szybko startuje.
____________________
Ania - Malutki pod lasem
Angelika95 08:59, 18 mar 2023


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 1021
Rabata Miluni to mój typ, też będę ją robiła na froncie tylko w przyszłym roku. W ogóle Miluni ogród to pierwszy w którym się zakochałam na Ogrodowisku, niewiele gatunków, elegancko, pięknie.

Hakonechloa też mi się podoba, ale chyba zimą nie jest zbyt dekoracyjna, ale mogę się mylić
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
Gruszka_na_w... 11:15, 18 mar 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Tam jest bardzo mało miejsca na rozrost korzeni. Nie da się też zapewnić odpowiedniej ilości gleby zasobnej w składniki pokarmowe. Te wąskie rabatki będą błyskawicznie obsychały. Trzeba pomyśleć o roślinach, które lubią takie warunki. Rozplenice, nawet te niewielkie, szybko osiągają spore rozmiary. Wymagają jednak dobrej gleby dla ładnego wyglądu. Hakonki potrzebują wilgoci i luzu w korzonkach oraz zasilania pokarmowego. Lepiej byłoby postawić na seslerię jesienną. Z zimozielonych to najlepiej chyba sobie poradzą żywotki kuliste. Danica będzie za szeroka. Docelowo ma ok. metra średnicy. Lepsze byłyby żywotniki Tiny Tim lub Hoserii. One rośną w ładne gęste kulki. Do wiosennej odsłony tego miejsca będą pasowały cebulowe: szafirki, tulipany, później czosnki. Między seslerie i zimozielone kulki można by wsadzić jakieś długo kwitnące byliny- może bodziszek Rozanne?
Ciemierniki to też dobry kierunek.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies