Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

Jagodaa 22:02, 08 lis 2013


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 9943
Trafiłam dziś na ładne świerki serbskie w centrum ogrodniczym, cena dobra, ale mam dylemat, czy kupić, bo teren do sadzenia gotowy będzie dopiero wiosną. Czy zadołowane w donicach przetrwają bez problemu zimę, czy jednak wstrzymać się do wiosny? To 10-12 roślin, więc strata byłaby spora. Kuszą strasznie, ale zrobię, jak doradzicie
____________________
Jagoda - Moja „przyziemna” pasja
Sebek 12:08, 09 lis 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Możesz je zadołować, to najbardziej bezpieczny sposób. Potem wiosną mogą Ci je wykupić albo podwyższyć cenę...
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Jagodaa 00:06, 10 lis 2013


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 9943
Dzięki Sebek za rozwianie wątpliwości Przyjadą po niedzieli!
____________________
Jagoda - Moja „przyziemna” pasja
Sonka 07:31, 10 lis 2013


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2252
Mam serby, sadzone małe z gołym korzeniem ale po dwóch sezonach już je widać, więc zaznaczam wątek co by nie szukać w razie w.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
hania78 16:22, 31 gru 2013


Dołączył: 31 sty 2013
Posty: 134
Mam pytanie: czy to jest Picea omorika w czystym wydaniu czy to jakaś jej odmiana?

jest jak wdac prawie kolumnową formą. Bardzo mi się podoba. Zakładam że to świerk serbski - najbardziej do niego pasuje... Ma nieco białawy nalot na górze gałęzi, jakby leżał na nich szron...
Nadmienię, że jest to co najmniej 10 letni okaz.
Czy taki świerk może być sadzony 2m od budynku bez problemów dla murów tegoż budynku? Świerki mają chyba płytki acz rozłożysty system korzeniowy stąd moje pytanie.
____________________
zakładam ogród
Gardenarium 16:37, 31 gru 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To jest świerk serbski Picea omorika. Gatunek. Jego pokrój często zależy od cięcia w szkółce. Niektórzy szkółkarze celem zagęszczenia przycinają przewodniki. Jedna świerki rosną szerzej inne są węższe. 2 metry może być. Gałęzie w razie czego można od strony domu ograniczać.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
hania78 16:50, 31 gru 2013


Dołączył: 31 sty 2013
Posty: 134
Dziękuję Pani Danusiu. A co zrobić żeby kupić własnie taki świerk: wąski i gęsty? Nigdzie takiego w sprzedaży nie widziałam. Pewnie musiałabym kupić przynajmniej 1,5 m na wysokość egzemplarz zeby zobaczyć jaki będzie?
A i jeszcze: czy od wschodniej strony będzie mu dobrze?

Jeszcze bardzo poprosze o identyfikacje świerka na poniższym zdjęciu - tego po prawej stronie. Jak dla mnie też wygląda na serba, ale jakiś taki 2 razy szerszy, stożkowy. Bardzo jest gęsty, aż od ziemi wyścielony gałęziami. Jest też przepiękny i majestatyczny Czy to też picea omorika?
____________________
zakładam ogród
ZbigniewG 18:02, 02 sty 2014


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8907
Danusia jeszcze świętuje to podpowiem - jeżeli ma być serbski i wąski to Pendula lub jeszcze węższy to Pendula Bruns wąskie i ładne są też formy kolumnowe świerka kłującego np Iseli Fastigiate
na zdjęciu świerk kłujący- (Picea pungens)-świerk srebrny
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Gardenarium 18:19, 02 sty 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nadążam, ale chyba nie zauważyłam. Dzięki za pomoc.

Nie odmianowy świerk serbski wąski trzeba wypatrzeć w szkółce, to że był cięty, będzie widać
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
hania78 17:26, 03 sty 2014


Dołączył: 31 sty 2013
Posty: 134
Dziękuję Wam bardzo
A ten z ostatniego zdjecia panie Zbigniewie, to mi na picea pungens średnio pasuje, bo on nic a nic srebrny nie jest, jest całkowicie zielony
Mieszkam w sąsiedztwie, ciągle go podziwiam i nie wiem jak sie ów piękność nazywa
____________________
zakładam ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies