Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

tuchan 23:02, 28 mar 2016


Dołączył: 12 lip 2015
Posty: 91
kimy

Tak. Świerk serbski nie cięty będzie rósł bardzo wysoko. Ma jednak inny pokrój niż srebrny (kłujący), jest od niego dużo węższy. Dobrze też znosi cięcie, jak możesz poczytać w tym wątku, także możesz go teoretycznie trzymać w ryzach na wysokości którą sobie zaplanowałeś. Wadą tego świerka, a wiem to z doświadczenia jest duża w stosunku do innych iglaków wrażliwość na upały i brak wody.

Skoro jesteś zielony, to napisz czego oczekujesz od żywopłotu:
- kolor
- wysokość
- szerokość
- ma być cięty/niecięty
- tani/ bez znaczenia

a na pewno ktoś Ci coś doradzi
____________________
kimy 00:01, 29 mar 2016

Dołączył: 28 mar 2016
Posty: 6
Dziękuję za zainteresowanie.

-Kolor: myślę że zieleń i coś w tym stylu
-wysokość: wystarczy 3 metry spokojnie, może być trochę wyżej ale niekoniecznie
-szerokość: może być nawet taka że jak bym dwa rzędy tych świerków posadził, na mijankę
-najlepiej jakbym nie musiał się tą moją barierą od sąsiada za dużo interesować, wolałbym go nie przycinać, ale jak w początkowej fazie będzie to konieczne aby wyprowadzić jakoś te drzewka to trudno, dam radę.
-cena w tej chwili nie jest ważna, jak będzie dla mnie drogo to kupię młodsze tańsze drzewka

Proszę mi wytłumaczyć, jakbym chciał aby moje świerki serbskie miały około 3 metry to przez odpowiednie podcinanie jakiś pędów da się to osiągnąć ?

Widziałem wiele iglaków, chyba świerki, które po prostu były ucięte, ich całe czubki, wygląda moim zdaniem to okropnie.

Liczę na dalszą pomoc, za którą z góry bardzo dziękuję.
Gardenarium 09:52, 29 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli chcesz osiągnąć 3 metry to nie celuj w świerki, które będą się męczyły a ty razem z nimi.

Posadź po prostu tuje Smaragd i przytnij je.

Albo cis. Świerki to na wysokie żywopłoty.



Ja swoje tnę mądrze i pięknie wyglądają, ale są wysokie na 7-8 m. Jeśli ktoś okaleczył świerki w zbyt późnym wieku, po prostu "obchlastał" im wierzchołki to już wina tnącego, a nie wyglądu świerków.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kimy 11:29, 29 mar 2016

Dołączył: 28 mar 2016
Posty: 6
7-8 metrów też spełni moje warunki. Mam dość dużą działkę.

Pytanie:
1. Dużo trzeba tym świerkom serbskim poświęcać uwagi aby zatrzymały się na 7-8 metrach wysokości. W jakiej fazie, jak są młode czy później ?

2. Czy te serby będą mieć odnogi od głównego pnia od gruntu ?

3. O jakim gatunku cisów Pani mówi, bo na szybko w internecie wyszukałem że rosną do 20 metrów

4. Co ile trzeba sadzić serby aby zrobić z nich ładny żywopłot na te 7-8 metrów ?

5. Z tymi tuajmi co Pani mówi nie ma problemu aby kształtować ich wysokość ? I nie zatracą swojego uroku ?

I chyba posadzę drzewka w jednym rzędzie, bo chciałbym aby dało się odróżnić patrząc na nie poszczególne drzewka.

Miałbym jeszcze takie pytanie z innej beczki, mianowicie chciałbym moją elewację od południa zacienić jakimś drzewem liściastym [z tego powodu że w lecie dałoby cień, a w zimie jak zrzuci liście nie będzie blokować promieni słonecznych].
Pasuje aby takie drzewko szybko rosło, i aby nie brudziło za bardzo liśćmi i jakimiś innymi owocami. I aby nie urosło kiedyś za duże, trochę wyższe od domku jednorodzinnego może być, ale nie aby było jak topola.

Liczę na pomoc, dzięki.
Gardenarium 18:55, 29 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
1. Świerki nie zatrzymają się na 7-8 metrach. Dużo trzeba poświęcić uwagi aby je utrzymać na takiej wysokości
2. Nie mają odnóg, bo to świerk i rośnie jak świerk, co najwyżej będzie miał kilka przewodników, ale to u góry, nie na dole
3. Mówię o gatunku cis pośredni - gatunek Taxus media odmiana 'Hicksii" lub 'Hilli'
4. Co ile sadzić nie ma nic do rzeczy w tym, że mają mieć 7 czy 8 metrów, ma do rzeczy w tym czy będą gęste czy nie
Sadzić co metr aby osiągnąć szczelny żywopłot.
5. Nie ma problemu z tymi tujami (Smaragd) i nie zatracą swojego uroku poprzez cięcie, chyba że nie umiesz tego zrobić i kalekę z drzewa zrobisz. Jak przycinać tuje mamy tutaj na Ogrodowisku pokazane.

Polecam Platanus 'Alphens Globe" - nie mylić ze zwykłym gatunkiem, polecam kulistą odmianę o dużych liściach, które zbiera się rekami. Łatwe to jest i proste drzewo w obsłudze.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
tuchan 22:46, 30 mar 2016


Dołączył: 12 lip 2015
Posty: 91
Trochę Cię nie rozumiem. Różnica pomiędzy żywopłotem 3 metrowym a 7-8 metrowym jest bardzo duża. Jakbym miał ogromną działkę to bym sadził serby i wcale bym się nimi nie zajmował, nie skracał itd. Jakbym miał się bawić w przycinanie tak dużych drzew na pewno bym sobie je odpuścił. Ja Ci polecam jednak posłuchać Danusi i pyknąć sobie te szmaragdy. Mają wady: są oklepane, po 20 latach rosnąc w szpalerze trochę się przerzedzają. Mają też zalety: są tanie, wszędzie dostaniesz, są ładne, dasz sobie z nimi radę, dobrze znoszą cięcie, choć wcale go nie wymagają. Cisy są dużo droższe, wolnej rosną. Mają też zalety- są wręcz stworzone do formowanych żywopłotów, dobrze znoszą zacienienie. Także ja przychylam się do opinii Szefowej - odpuść serby, weź szmaragdy ewentualnie cisy.
____________________
kimy 21:11, 31 mar 2016

Dołączył: 28 mar 2016
Posty: 6
7-8 metrów jest OK, ale jak urośnie na 20, to już trochę kiepsko. A nie wolno wycinać takich drzewek ? Trzeba mieć zgodę ?
Rubia 11:20, 02 kwi 2016

Dołączył: 23 lip 2014
Posty: 23
Danusiu, czy teraz moge przycinać świerki moje czy juz za pozno??



wolałabym żeby nie urosły mi do 20m.... ale tak jak u Ciebie - 7-8m. Tylko wtedy zakupic elektryczne nozyce i drabine, nieprawdaz??



Dajcie znac co z tym przycinaniem..
Magda
JoannaRR 18:57, 02 kwi 2016

Dołączył: 02 kwi 2015
Posty: 11
Poradźcie proszę co mam z tym fantem zrobić mianowicie:
Wzdłuż ogrodzenia mam żywopłot z brabantów w tej chwili ok 1,7 m wys. Jest cięty, gęsty i zadbany (wiem, że są lepsze odmiany na żywopłot ale chciałam mieć gęstą trzymetrową ścianę - mam skrajną działkę i chciałam szczelnej osłony przed ciekawskim wzrokiem).
Mój kłopot polega na tym, że głupio posadziłam dwa świerki serbskie. W narożniku, ok metra od żywopłotu i półtora metra od siebie. (odległość między pniami)
W tej chwili świerki mają ok 2,5 m wys. Dobrze im w tym miejscu bo rosną jak szalone ale martwi mnie, że razem z tymi brabantami się zaduszą nawzajem.
W dodatku ziemia u mnie to sama glina, twarda jak kamień, miejscami zdarza się szara. Obawiam się, że te świerki urosną jeszcze trochę a potem padną...

Podpowiedzcie mi co mam zrobić z tymi świerkami - próbować trzymać na wys ok 4-5m? Dać urosnąć i podkrzesać (o ile się uchowają)? Ostatecznie będę miała choinkę na najbliższe dwa Boże Narodzenia...
Ech, szkoda, że na Ogrodowisko trafiłam tak późno.
kimy 21:35, 02 kwi 2016

Dołączył: 28 mar 2016
Posty: 6
Rubia napisał(a)
Danusiu, czy teraz moge przycinać świerki moje czy juz za pozno??



wolałabym żeby nie urosły mi do 20m.... ale tak jak u Ciebie - 7-8m. Tylko wtedy zakupic elektryczne nozyce i drabine, nieprawdaz??



Dajcie znac co z tym przycinaniem..
Magda


Piękne masz te drzewka.
Co ile są posadzone ?
Czym pod nim jest grunt uzupełniony ? Jakie to kruszywo ? Tak się robi ?

I pytanie, mam kilkanaście serbów w doniczkach i w sklepie powiedziano mi aby wykopać dołek dwa razy większy niż doniczka, i sprzedano mi jeszcze jakiś grunt do uzupełniania dołka częściowo. Jak profesjonalnie powinno się sadzić drzewka ?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies