Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

Mysza 10:33, 11 mar 2016


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 5807
Dziękuję Danusiu za odpowiedź
Macham.
____________________
Gosia
agulkaprymulka 16:12, 12 mar 2016


Dołączył: 08 maj 2015
Posty: 9
Witajcie,
Mam w ogrodzie 15 świerków serbskich sadzone w 2 turach (część 4 lata temu, a część ostatniej jesieni)(wszystkie kupione w tym samym, bardzo dobrym sklepie ogrodniczym). Każdy z tych 15 jest inny co do koloru, długości igieł, zagęszczenia, no takie cuda u mnie się dzieją

ale dziś to nie jest moim największym zmartwieniem...

chodzi o 2 sztuki, które widać na zdjęciu
ten większy, rośnie u mnie 4 lata, ma jakby poprzypalane igiełki,tak nierównomiernie i w porównaniu do swoich braci sadzonych w tym samym czasie, pozostałe igiełki są nieco krótsze i bardziej żółte

z kolei ten mniejszy (to jeden z dziesięciu sadzonych jesienią) tylko wnętrze ma zielone, a reszta zrudziała okropnie.

Bardzo proszę powiedzcie jak je ratować.



Gardenarium 12:16, 13 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wyciąć tę trawę wszędzie wokół, wytyczyć pas w którym one rosną. Wyściółkować. Trawnik nie powinien tak wszędzie włazić. Ustalić dlaczego tak się stało.

Gdy sadziłaś to korzenie jakie były?

Może przenawożone, a może za sucho miały. Podlewać, zobaczyć co będzie.

Zawsze staram się ustalić co spowodowało taki stan. Pryskanie czym popadnie mija się z celem. Podlej je jeśli mają sucho.

Może padają po prostu, bo przesuszone były w zeszłym roku? Albo zmarzły.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
agulkaprymulka 15:28, 14 mar 2016


Dołączył: 08 maj 2015
Posty: 9
bardzo dziękuję za odpowiedź

korzenie były ładne u wszystkich sztuk sadzonych jesienią
(kupowałam u Kalisiaka w Kobyłce)
ja już po posadzeniu niczym nie nawoziłam, ale może faktycznie sucho, bo i wiatr u mnie hula, a to przecież też wysusza

trawą się zajmiemy natychmiast

przyszło mi jeszcze do głowy, że tam blisko posadziłam 2 lata temu, przywieziony ze szkółki płożący jałowiec i on momentalnie zrudział i usechł

czy może tak być, że to coś grzybowego i w tym miejscu w glebie zostało?
Gardenarium 19:40, 17 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Raczej ta przyczyna mało prawdopodobna.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Fama 23:27, 18 mar 2016

Dołączył: 11 paź 2014
Posty: 324
Szanowni Forumowicze,
Proszę o podpowiedź w sprawie moich dwóch serbów:
Jednemu z nich w tamtym roku usechł przewodnik. Gdzies tam wyczytałam, żeby zostawić go w spokoju bo jedna z tych górnych gałązek stanie się praewodnikiem sama. Ale naszły mnie wątpliwości, czy to właściwy kierunek postępowania. Wygląda to tak:




Drugi z moich serbów wystrzelił mocno w górę w stosunku do swoich kolegów. Zastanawiam się, czy skrócić mu przewodnik już tej wiosny,jeśli tak, to o ile czy też pozwolić mu jeszcze rosnąć wzwyż. Oto on:


A tak wierzchołek wygląda z bliska:


Poradźcie co czynić
____________________
Ciasny ale własny
Szary 14:44, 20 mar 2016

Dołączył: 12 lut 2016
Posty: 7
Witam. Mam takie pytanie. Czy warto jest zainwestować w mikoryzę pod serby, i jak już to u jakiego producenta się w nią zaopatrzyć? Do serbów stosujemy tak jak do pozostałych typową mikoryzę pod iglaki?

Przy sadzeniu drzewek (prawie 90 sztuk) z doniczek kilka z nich miało ładnie obrośnięte korzenie grzybnią. Pod jedna sztuką był nawet kilkucentymetrowy ubiegłoroczny owocnik jakiegoś grzybka.
____________________
ZbigniewG 18:24, 20 mar 2016


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8907
Fama w pierwszym wytnij na gładko zaznaczone na czerwono zostaw na przewodnik zieloną strzałkę drugiego zostaw w spokoju zagęści się

____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
kimy 17:12, 28 mar 2016

Dołączył: 28 mar 2016
Posty: 6
Witam, przeglądam ten wątek i nie udało mi się uzyskać jednoznacznej informacji.

Potrzebuję ogrodzić się od sąsiada po długości jakieś 120 metrów.

I właśnie może świerk serbski byłby dobrym rozwiązaniem.

Co ile sadzić drzewka ?

Jak wysokie urosną drzewka ?


W ogrodzie mam dwa świerki, chyba srebrne (czy syberyjskie), maję pewnie już z 15 metrów. Te też takie duże urosną ?

Wolałbym aby nie.

Jestem kompletnie zielony w sprawach ogrodniczych, od niedawna mam działkę, a w szkółce wcisną mi co im będzie pasować.

Liczę na pomoc, z góry wielkie dzięki.
Fama 21:00, 28 mar 2016

Dołączył: 11 paź 2014
Posty: 324
ZbigniewG, dziękuję Ci bardzo za odpowiedź Postąpię jak radzisz
____________________
Ciasny ale własny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies