Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

Gardenarium 08:21, 03 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Rubia napisał(a)
Danusiu, czy teraz moge przycinać świerki moje czy juz za pozno??





Magda


Ja tutaj nie widzę sensu przycinania, są w dużym ogrodzie, właśnie tutaj potrzeba wysokość. Ładnie wyglądają i w ogóle sa super.

Taki ogród powinien mieś wysoki żywopłot, naturalny, piękne w pokroju drzewa,czyli świerki.Nie tnij, lub jedynie skróć te najwyższe przewodniki.

To jest jedyne dobra rada ode mnie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:22, 03 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
JoannaRR napisał(a)
Poradźcie proszę co mam z tym fantem zrobić mianowicie:
Wzdłuż ogrodzenia mam żywopłot z brabantów w tej chwili ok 1,7 m wys. Jest cięty, gęsty i zadbany (wiem, że są lepsze odmiany na żywopłot ale chciałam mieć gęstą trzymetrową ścianę - mam skrajną działkę i chciałam szczelnej osłony przed ciekawskim wzrokiem).
Mój kłopot polega na tym, że głupio posadziłam dwa świerki serbskie. W narożniku, ok metra od żywopłotu i półtora metra od siebie. (odległość między pniami)
W tej chwili świerki mają ok 2,5 m wys. Dobrze im w tym miejscu bo rosną jak szalone ale martwi mnie, że razem z tymi brabantami się zaduszą nawzajem.
W dodatku ziemia u mnie to sama glina, twarda jak kamień, miejscami zdarza się szara. Obawiam się, że te świerki urosną jeszcze trochę a potem padną...

Podpowiedzcie mi co mam zrobić z tymi świerkami - próbować trzymać na wys ok 4-5m? Dać urosnąć i podkrzesać (o ile się uchowają)? Ostatecznie będę miała choinkę na najbliższe dwa Boże Narodzenia...
Ech, szkoda, że na Ogrodowisko trafiłam tak późno.


Pokaż zdjęcie tego miejsca.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
KasiaW76 15:56, 05 kwi 2016


Dołączył: 13 sty 2015
Posty: 1889
Prosze o pomoc....

sadze Serby wzdłuż betonowego ogrodzenia... ich wielkosc dla mnie nie ma znaczenia bo im wieksze tym lepiej Niech rosna naturalnie
Posadzone sa pierwsze sztuki w odleglosci 2 metry od plotu i 2 metry od siebie. Czy ta odleglosc nie jest za duza? czy w przyszlosci zblizą się do ogrodzenia i zejdą sie ze soba gałązkami?
Zostawic czy zmienić im odleglosci?
____________________
Kasia - Uczę się być „ogrodniczką„ więc popełniam błędy!
Gardenarium 09:21, 06 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja bym zmieniła, gdzieś 150 cm.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kuntz 12:13, 07 kwi 2016

Dołączył: 01 kwi 2016
Posty: 18
Witam

trochę ogrodniczych zwiedziłem, zawsze można postawić tezę że za mało

Spotykałem serby mierzące 120-150 ale kosztowały po 160-180 zł

Mieszkam w Legionowie i w pobliskim Chotomowie znalazłem:

- doniczkowane (pisało na nich 40) za 12 zł, podobno dowolna ilość, z możliwością wybrania tych najwyższych i najładniejszych

- są również w balotach mierzące 70 cm po 38 zł, niestety jest ich tylko 10, musiałbym brać co jest a baloty takie przesuszone na zapleczu ogrodu leżały.
Właściciel polecał te mniejsze w doniczkach, mówił że te z balotu będą miały wolniejszy wzrost w tym roku. Może ma rację wszak nie wskazał na te z balotu a powinno mu na tym bardziej zależeć.

Trzecie miejsce to plantacja w Końskich z allegro (trochę jest km) 35 zł za 120-140 (nie wiem czy to na miejscu balotują czy z gołym korzeniem?)

Czwarte to Szkółka w Pamiętnej od 100 cm za 30 zł w balocie z transportem
Piąte to Lubicz koło Torunia 2 m za 33 zł allegro odbiór z placu.

Drodzy koledzy i koleżanki, pewnie przewijały się już takie pytania. Nie wiem co zrobić. Które pewniejsze do przyjęcia się. Na które zwrócić uwagę. Potrzebuję ich 16 sztuk.

Dziękuję za podpowiedź.

____________________
Robert Z milosci do sasiada
Gardenarium 13:18, 07 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najbliżej kupuj i w doniczkach, lepsza gwarancja na oddanie kasy gdyby coś nie wypaliło, z all nie ma szans.
A ja akurat robię ogród w Legionowie i wiozę tam 36 świerków, wielkich
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kuntz 14:10, 07 kwi 2016

Dołączył: 01 kwi 2016
Posty: 18
Bardzo chciałbym to zobaczyć
____________________
Robert Z milosci do sasiada
Gardenarium 15:47, 07 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pilnuj wlotówki do Legionowa
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
asiek 19:36, 07 kwi 2016

Dołączył: 30 paź 2013
Posty: 141
Witajcie,
Jako ciekawostkę zdam małą relację z wizyty w centrum ogrodniczym. To spore centrum, a firma, która jest właścicielem zajmuje się również zakładaniem ogrodów. Otóż poprosiłam panią w centrum o azofoskę lub inny nawóz niezakwasZający, wyjaśniłam, ze potrzebuję do świerków serbskich. Pani spojrzała na mnie jak na głupią i powiedziała, że serby potrzebują kwaśnej ziemi i ktoś mi "głupot nagadał". Zawołała nawet drugą panią która też upierała się, że jestem w błędzie. Odparłam, że mam swoje zdanie na ten temat i pojechałam po azofoskę do innego sklepu. Kurczę, jak ufać sprzedawcom w takich sklepach?
____________________
Asia Tęczowo mi
Gardenarium 19:45, 07 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Świerk świerkowi nierówny. Serbski jest dość tolerancyjny, ale zdecydowanie woli glebę nie kwaśną. Może być lekko kwaśna. Ja sadzę w nie kwaśnej.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies