Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

anna_t 11:59, 06 mar 2016


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
Magda co ile masz je posadzone?ile Ci przyrosły przez te 6 lat?i na jaką wysokość planujesz je prowadzić?
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Rubia 12:59, 06 mar 2016

Dołączył: 23 lip 2014
Posty: 23
Pomyliłam się, sadziliśmy na jesień 2009. A wiec juz prawie 7 lat.
Sadzilismy co 1,5 metra (jesli sie nie myle) i 1m od siatki.
Na poczatku wygladaly marnie a teraz ładnie sie rozrosły, chociaz kilka uschło (ale to chyba kwestia górki na której posadzilismy kilka egzemplarzy, i woda po prostu sciekała w dół zamiast zasilac korzenie... )
kris2682 20:21, 06 mar 2016

Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 56

Witam
Mam pytanie: chciałem w tym tygodniu sadzić serby na dzielce. Czy to już dobry czas czy jeszcze za wcześnie. Drzewka kurduplawe ok. 40 cm w doniczce. Działka na wietrznym wzgórzu, wieje zimnem na okrągło, a w pogodzie straszą że w przyszłym tygodniu śniegiem może sypać. Mieszkam w okolicach Rzeszowa. Gość ze szkółki mówi że już, ale wolę was dopytać bo może chce tylko sprzedać
Gardenarium 18:39, 07 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najpierw trzeba być pewnym, że nie sprzedaje kurdupli z serii "choinka świąteczna" bo i tak może być. Wyjmij jednego z doniczki i sprawdź jakie ma korzenie. Ja bym się nie gorączkowała z tym sadzeniem.

Bryłę ma przekorzenioną, czy w balocie? a może 3 korzenie na krzyż urąbane szpadlem? Na powodzenie nie licz.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Rubia 10:54, 08 mar 2016

Dołączył: 23 lip 2014
Posty: 23
Danusiu, poradz co z moim drzewkiem??




Dzieki
Gardenarium 13:25, 08 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ta gałąź albo złamana albo obsikana przez psa. Utnij ją. Czekaj czy odbije wiosną świerk. Całe drzewo prawdopodobnie zamiera i jest do wymiany.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kris2682 17:05, 08 mar 2016

Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 56
Na 100 procent nie są to drzewka świąteczne. Widział je na jesieni, miałem wtedy je sądzić ale nie zdążyłem z ogrodzeniem. Kupuje kurduplawe bo będzie ich 380 sztuk i nie stać mnie na duże. A dom ma powstać za parę lat więc trochę urosła (mam nadzieję).
Swierki rosną nie wiem chyba 2 lub 3 litrowej doniczce. Chyba faktycznie przeczekam. Nadają nawrót zimy w następnym tygodniu. Kurcze potem święta tuż tuż. Oby nie trzeba było czekać z tym sadzeniem do kwietnia bo mam wtedy urwanie głowy w pracy.
Gardenarium 18:30, 08 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli widziałeś je na jesieni to mogły być niewłaściwie przez zimę trzymane, przemrożone i mogą nie wznowić wegetacji. Tym bardziej bym kupowała później i pewniejszy materiał skoro taka ilość.

Poiszesz że świerki rosną w doniczce, ale duża doniczka o niczym nie świadzcy, ważne czy są w niej dorodne korzenie. Wyjmij jednego i zobacz, wtedy się przekonasz.

Jeśli chcesz rady, przeczytaj ten artykuł, obejrzyj jak wyglądają zdrowe korzenie, może wyhamujesz emocje i zastanowisz się czyje pieniądze są najważniejsze, Twoje czy szkółkarza?

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/366-jak-kupic-zdrowe-rosliny

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mysza 09:17, 11 mar 2016


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 5807
Gardenarium napisał(a)
Świerki serbskie przywiezione do wsadzenia w nowym ogrodzie



W trakcie realizacji ogrodu









Danusiu jaka to odmiana serbów na zdjęciach?
Zawsze jakoś myślałam, że to Picea omorica nana.Teraz czytam, że nana rośnie do 4 m., a nie o to mi chodziło.Hmmm...sama już nie wiem.
____________________
Gosia
Gardenarium 10:14, 11 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ten co widzisz, to żadna odmiana., czysty gatunek Picea omorika.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies