Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » W Gąszczu u Tess

Pokaż wątki Pokaż posty

W Gąszczu u Tess

Tess 22:45, 20 paź 2016


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Danusiu, aż się rumienię. Ze wstydu, żem nie doczytała pisma pisanego.
Dziękuję bardzo za informację. Cudne są. Zazdraszczam (ale nie w odcieniu zawiści)

Bogda
, gdzieś przepadła na tak długo? Widok z okien parteru (bo niestety wysoki parter mam, nad czym ubolewam).

Agentko
, jakim cudem temperaturę przez łącza odczuwasz?

Jolu - moje widoczki nadal zielone. a tu dowód:




Odsłoniłam gabion drewniany (jak ja lubię to określenie Magnolii). Czyli zabrałam rosnące przed nim cisy.
Efekt mi się bardzo podoba.



A cisy spod gabionu będą tworzyć zieloną przesłonę od strony sąsiadów w dawnym ogródku Babci Danusi.



Cisy sprzed gabionu chciałam zabrać już jakiś czas temu. Jednak obecnie okazało się, że muszę je stamtąd zabrać. Kiedy je sadziłam, nie było jeszcze gabionu. Kiedy powstał, zasłonił cisom słońce. A cień nie służy cisom. Zaczęły się ogałacać, co zresztą po niektórych egzemplarzach widać.

Wzdłuż domu powstaje nowa rabata. są już jezówki (posadziłam co 50 cm, pewnie będę rozlużniać) oraz niezliczone ilości ciemiernika nigra. Ciemierniki sadziłam do 25 cm, bowiem z góry zakładam, że będę co drugi wysadzać. Za jeżówkami będą trawy, ale to na wiosnę. Obecnie wsadziłam naparstnice, co mi się wysiały w najróżniejszych zakątkach.
Co będzie przed ciemiernikami - jeszcze nie wiem Wiosną będą szafirki, bo właśnie je sadzę (co widać na zdjęciu z lewej). Dalej wsadziłam peonie majówki (zdjęcie po prawej) i zastanawiam się, czy dawać też jeżówki (w tym samym kolorze).




____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Juzia 22:56, 20 paź 2016


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38652
Uuuu! Nowa rabata
A jaką ziemię masz ładną I trawniczek
Ale gabion i to co przed nim to dla mnie mistrzostwo!!!
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Tess 23:10, 20 paź 2016


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
A kolor jeżówki mają chyba ciekawy. Przynajmniej tak się zapowiada po jednej jedynej kwitnącej sztuce. Nasiona dostałam od sąsiadki, która ogród ma za Pułtuskiem, więc nie wiem, jak wyglądają, dokąd nie zakwitną. Mają być żółte, "ale nie jak rudbekia, tylko kremowo-limonkowo-jasnozółty" (cytat z sąsiadki)



Ta rabata kosztuje mnie mnóstwo wysiłku.
Cała była zarośnięta na gęsto kłączami konwalii. Gosia z Kubusiowa wie, o czym piszę Wykopywanie tych kłączy to prawdziwie syzyfowa praca. A dodatkowo na sporej części rosły jeszcze niezliczone ilości cebulek szafirków.

Nie mogę na obecną chwilę pociągnąc dalej tej rabaty, bo mi na drodze stanęły piwonie. Taki niewielki (2x2 metry) zagonek, którego nie ruszę do przysżłego sierpnia (czas przesadzania piwonii). Chyba że mnie wcześniej nerw złapie i wyp...ę konwalie się tu panoszące wraz z piwoniami.
Zobaczcie, jaki gąszcz:



To jeszcze kilka migawek z tego, co dopiero ma być ogrodem

Lawenda która brzydko kwitnie, za to ma ładne ubarwienie, takie srebrne.



A w tle za donicą made in eM Tessowy lawenda, którą próbuję odratować. Pewnej jesieni wykopałam ją z rabaty (bo oczywiście jakieś mini rewolucje robiłam) i nie mając miejsca ani pomysłu, wsadziłam w skrzynki balkonowe. W tych skrzynkach przeżyły cały rok. Było im tam tak źle, że odmówiły kwitnienia. W ub, roku jesienią wysadziłam je na rabatkę, ale wyglądały strasznie. I nadal wyglądają, pomimo cięcia. Dam im jeszcze rok, może uda się je na nowo zagęścić i wyprowadzić na porządne kulki lawendowe.



A tu dla porównania obie lawendy. Nie patrzeć dalej/głębiej, w tle rosną piwonie, właśnie wycięłam liście, bo już brzydkie były i odkryłam w ten sposób wszystkie chwasty i niechwasty (bo głównie takie białe kwiatuszki tam się wysiały, zapomniałam nazwę) tam rosnące.

____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Tess 23:19, 20 paź 2016


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Przedogródek. Straszliwie zarośnięty - trawy się rozpanoszyły. Niech no nadejdzie wiosna. połowę z nich przesadzę na boczną rabatę.




Nadal nie mogę się zdecydować, jak uformować wielki bukszpan w przedogródku obok. No i tym sposobem nadal straszy



Citronelki się gdzieś w połowie lata zebrały w garść, wcześniej były bylejakie.


____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Tess 23:42, 20 paź 2016


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
A to siewki turzycy Buchanani. Dostałam w ramach wymiany od Marysi, czyli MariBere z Ogrodu bez roweru.



Odwiedziła mój ogród w miniony czwartek. Zawarłam nową realną znajomoścć z warszawską dziewczyną. Grupa warszawska rośnie w siłe
Marysia jest przesympatyczną dziewczyną, nie mogłyśmy się nagadać. Posiada też cechę, której jej zazdroszczę i podziwiam jednocześnie. Jest asertywna. Przed wizytą, korespondencyjnie, proponowałam jej (oprócz ciemierników i citronelek) także szafirki i kopytnika. Odmówiła.
Ba, ale korespondencyjnie oprzeć się łatwo, jednak nawet będąc na miejscu nie skusiła się na nic. Wzięła tylko to, po co przyjechała. Marysiu, jesteś moim niedoścignionym wzorem asertywności i rozsądku

Citronelki w najbardziej zacienionym miejscu mojego ogrodu ukorzeniają się szybko i rosną ładnie. To rabata pod bluszczową przesłoną.



Utykam sadzonki citronelek pomiędzy rosnące tam rośliny.





Nie widać tego mojego rozsadnika citronelek, bo na froncie rabaty (nadal) rośnie żywopłocik z laurowiśni.



____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Tess 23:53, 20 paź 2016


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Tegoroczna susza bardzo osłabiła żywotniki. Strasznie przez to śmiecą.



Ostatnie kwiaty powojnika Arabella.




Rabata do przeróbki.
Jedna strona:

i druga. Z procem Heavy Metal od Magnolii.

I całość.





Brak spójności.
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Tess 00:06, 21 paź 2016


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Juzia napisał(a)
Uuuu! Nowa rabata
A jaką ziemię masz ładną I trawniczek
Ale gabion i to co przed nim to dla mnie mistrzostwo!!!


Tak, trawniczek też nowy, tegoroczny. I też zanim powstał, trzeba było usunąć z ziemi tony cebulek i innych zbędnych kłączy.
W imieniu gabionu dziękuję
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Iwk4 07:58, 21 paź 2016


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Tesiu, jeżówkowa rabata fajna
Skąd ty namnożyłaś tych ciemierników?

Czy masz może Evergold? Ta jasna trawka?
Jeśli tak, czy jesteś zadowolona?
____________________
Ogródek Iwony II
Tess 08:23, 21 paź 2016


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089

Ciemierniki się same wysiały. Już dawno pisałam, że mam mnóstwo siewek.
Evergold mam, to ta trawka przy kulkach cisowych. Jestem mega zadowolona z tego jak przyrasta, wiosną jest szybko ładna. Ale sąsiadka po roku wyrzuciła, bo zupełnie po zimie nie mogły się ogarnąć. Nie wiem, od czego to zależy.
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Iwk4 08:32, 21 paź 2016


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
To muszę na wiosnę do buksów kupić.
A jaką masz ziemię dla nich?
Moze od tego zależy?
____________________
Ogródek Iwony II
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies