Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Ewik 12:19, 06 sie 2014


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
popcarol napisał(a)
07_Rene

Alina super radzi! No i to co narysowałaś dużo lepiej wygląda Zmierz max szerokość tej rabaty, jak będzie więcej niż 3m to bym ją odchudziła, spłaszczyła trochę - bo źle się tak szeroką projektuje i dba o nią później.
Chodziło mi o więcej takich samych traw - jak radzi Alinka albo dokup (więcej zebrinusa i więcej ML), albo uzbrój się w cierpliwość i na wiosnę (teraz nie!) podziel
pozdrawiam, powodzenia!


Mój problem to wlasnie szeroka rabata pod domem,ok 5m a z drugiej strony wyznacza ją chodnik,że odchudzić się nie da,wystawa słoneczna.
____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
beata_kulesza 13:55, 06 sie 2014


Dołączył: 14 lis 2013
Posty: 829
Kochani potrzebuję waszej pomocy. Mam trzy rabaty do wykończenia i wielką pustkę w głowie. Brakuje w nich koloru. Wszystko jest zielone takie monotonne. Doradźcie proszę co tam doradzić żeby było miło i przyjemnie. Za wszystkie rady i wskazówki z góry bardzo dziękuję
To pierwsza rabata : zawijasek z bukszpanu klon flamingo w środku a po lewej pęcherznica



Druga rabata to mój nieszczęsny trójkąt bermudzki :jest na niej świerk srebrny trzy jałowce obok miskanty i hortensja ogrodowa a poniżej 4 golden tufet



oraz trzecia rabatka która fajnie wygląda tylko wiosną kiedy kwitną magnolie i azalie a później już tylko zieleń dosadziłam jeszcze obok wiśni dwa żółte berberysy "maria" a na dole myślałam żeby posadzić wrzośce lub wrzosy . Co o tym myślicie?

____________________
Beti - Ogród Beaty
popcorn 16:58, 06 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Ewik napisał(a)


Mój problem to wlasnie szeroka rabata pod domem,ok 5m a z drugiej strony wyznacza ją chodnik,że odchudzić się nie da,wystawa słoneczna.


Zdjęcia! zdjęcia!
____________________
Mój nowy ogródek
popcorn 16:59, 06 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Beata, w pięknych okolicach mieszkasz! Wielka działka!
a co chcesz tam mieć? Jaka wystawa? Czy tam masz włókninę pod tą korą?
Widzę duużo hortensji bukietowych z trawami; dla koloru polecam żurawki, w cieniu hosty. Jeśli dużo słońca to róże z lawendą? nie będzie smutno
____________________
Mój nowy ogródek
beata_kulesza 19:20, 06 sie 2014


Dołączył: 14 lis 2013
Posty: 829
Jest tam dużo słońca od 11:00 do 16:00 . Nie mam żadnej maty pod korą . Żurawek już nie chcę bo żurawkami jestem już zasypana. Mam ich dużo ale w innych rabatach. Hortensji też jest sporo chciałabym czegoś co kwitło by przez całe lato i było by kolorowo. Na razie to jest sama zieleń.
____________________
Beti - Ogród Beaty
07_Rene 21:05, 06 sie 2014


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5269
Dziękuję za tak duży odzew Moim głównym problemem jest chyba brak konkretnego planu. Początkowo nasadzenia były zupełnie inne, a potem jak trafiłam na forum zaczęłam nieco zmieniać dopasuwywując do tego co jest i to jest zasadniczy błąd.


Aliniak, miło mi słuchać Twoich rad, gdyż jesteśmy z "jednej łąki", nawet kiedyś Cię na targu widziałam, ale to tak nieuprzejmie kogoś zaczepiać na ulicy, więc... Bardzo podobają mi się formalne rabaty, ogród Szefowej to bajka, ale wiem, że to tutaj nie pasuje, dlatego tak namieszałam, bo chciałam wszystko połaczyć. Z żurawkami zainspirowała mnie żurawkowa fala w wątku Łukasza. Co do zasłaniania ukwieconej łąki: to działka budowlana, nie wiadomo kiedy ktoś zacznie się tam budować, dlatego wolałabym się jednak odgrodzić, tym bardziej, że z tego kierunku często wieją wiatry.

Danusiu, Twój pomysł z dużymi drzewami bardzo mi przypadł do gustu. Jedyne co, to ta rabata musi się kończyć mniej więcej tam gdzie teraz, bo tam musi zostać przejście.

Popcarol, mierzyłam i obecny jęzor jest długi na 6m i szeroki na 3,5 m w najszerszym miejscu.

Zrobiłam nowe zdjęcia, przemierzyłam teren, spróbuję zrobić jakiś wstępny szkic zgodnie z Waszymi sugestiami i wrzucę do Waszej oceny.


Jestem szybka, dlatego edytuje
Z moich dumań wyszło mi coś takiego:
Wymiary stanu obecnego z nowym zarysem rabaty.


I nowa rabata z innej perspektywy.


Rozważałam też zostawienie nieco większego przodu, ale wówczas max długość rabaty będzie mieć ok 4 m.


Który wariant lepszy?

____________________
Renata Buszując w zbożu i kukurydzy
miss_house 21:25, 06 sie 2014

Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 72
beata_kulesza napisał(a)
Jest tam dużo słońca od 11:00 do 16:00 . Nie mam żadnej maty pod korą . Żurawek już nie chcę bo żurawkami jestem już zasypana. Mam ich dużo ale w innych rabatach. Hortensji też jest sporo chciałabym czegoś co kwitło by przez całe lato i było by kolorowo. Na razie to jest sama zieleń.


Beatko, masz NAPRAWDĘ okazałe i przestrzenne rabaty, więc mnie by korciło, żeby dać np. bliżej trawnika rh przeplatane kolorami, a za nimi (tak jakby na mijankę) krzewuszkę cudowną <tzn. wajgelę> albo jakieś inne lubiane przez Ciebie kwitnące krzaczory jest taka bardzo wdzięczna krzaczasta roślinka, wyglądająca jak pomarańczowe astry Złotlin <Kerria> Może Ci się spodoba?
Moim zdaniem fajnie byłoby wzbogacić nie tylko kolorem, ale i rozmiarami/wysokością... Mam nadzieję, że nie naplotłam głupot
____________________
Ewik 21:50, 06 sie 2014


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
popcarol napisał(a)


Zdjęcia! zdjęcia!


się robi
od płotka do domu

od domu do płotka

i troche inne ujecie
____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
beata_kulesza 21:54, 06 sie 2014


Dołączył: 14 lis 2013
Posty: 829
Ależ skąd dla mnie wszystkie rady i wskazówki są bardzo ważne. Czasami jak się wszystko razem skumuluje to może wyjść z tego całkiem coś fajnego. Dzięki za odzew
____________________
Beti - Ogród Beaty
popcorn 08:54, 07 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
beata_kulesza napisał(a)
Jest tam dużo słońca od 11:00 do 16:00 . Nie mam żadnej maty pod korą . Żurawek już nie chcę bo żurawkami jestem już zasypana. Mam ich dużo ale w innych rabatach. Hortensji też jest sporo chciałabym czegoś co kwitło by przez całe lato i było by kolorowo. Na razie to jest sama zieleń.


hej, moze jakies drzewa o ladnym pokroju i kolorze lisci? Buki kolumnowe - Dawyck Gold i Dawyck Purple, lub placzace Purple Fountain np...

kwitnace cale lato? moze roze z lawenda? jezowki z trawami?
____________________
Mój nowy ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies