Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Ewa_w_ogrodzie 09:39, 05 sie 2014


Dołączył: 20 lip 2014
Posty: 636
Witam potrzebuję pomocy w rabacie przed domem. Mam ją też umieszczoną w swoim wątku ale może tutaj wiecej osób zagląda w temacie projektowania rabat. Chciałabym uzyskać w miarę wiejski, naturalny charakter rabaty. Jest to wąski pas 70 cm długości 4m, położony raczej w cieniu, dom zasłania słońce do godziny 15.

Chciałabym utrzymać dwa elementy 2 wysokie tuje i kulkę z bukszpanu a środek czyli kolorowe kwiaty ciągle nie wybrane. Macie jakieś propozycje. Obwódkę myślałam z kocimiętki, bo Danusia bardzo je poleca jako prostą w uprawie i o staroświeckim wyglądzie to coś dla mnie. Na wiosnę kolor chciałam uzyskać przez tulipany, a na lato poszukuję czegoś długokwitnącego. Myślę, że najładniej będzie z kolorem żółtym, co myślicie o tojeści?
Narysowałam kilka propozycji
z tojeścią


z rudbekią


z nachyłkiem i rudbekią


a może z różą


____________________
Pozdrawiam Ewa nasz ogród wspaniała przygoda czy czarna magia
Donia72 09:47, 05 sie 2014


Dołączył: 07 maj 2013
Posty: 6728
Ta z roza jest fajna
____________________
Dorota. Zakątek z fioletową ławeczką
jula81 10:29, 05 sie 2014


Dołączył: 23 maj 2014
Posty: 769
Malgosik napisał(a)


jula81
ta rabata wygląda już zdecydowanie lepiej niż na początku
może nie ma dużych plam jednakowych roślin, ale jest obsadzona rytmicznie
pokaż wejście do domu i co jest po drugiej stronie chodnika, dom to bliźniak?
Jedno zdjęcie widziałam z kawałkiem ganku i wydaje mi się, ze przydałyby się 2 drzewa po obu stronach wejścia do domu?
A już napewno jak Danusia pisała tam gdzie miłorząb musi być wyższe drzewko na tle domu, bo takie niskie się gubi. Możesz wykorzystać tego miłorzęba w innym miejscu. To chyba pendula?
Możesz też pomyśleć o drzewach/kulkach na pniu (katalpa, klon, wiśnia umbraculifera) wzdłuż tego chodnika, lub kolumnowych grabach, bukach.
Mi brakuje wysokości na tej działce.

kolumnowe graby:
http://www.pinterest.com/pin/453174781226724230/

klony:
http://www.pinterest.com/pin/453174781226724230/

wiśnia
https://www.google.be/search?q=Prunus+eminens+‘Umbraculifera’&rlz=1T4AURU_nlBE500BE500&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=KgzFU5yIJomP7AaR74C4BA&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1280&bih=845#facrc=_&imgdii=_&imgrc=qxDGuflnHGaJqM%253A%3B8ah6iF9RUZKE4M%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.e-centrumogrodnicze.pl%252Fproduct%252Fimage%252Fprunus_umbraculifera.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.e-centrumogrodnicze.pl%252Fprodukt%252Fszkolka-drzew-i--krzewow---drzewa-alejowe-i-soliterowe---woj--pomorskie%252Fdrzewa-alejowe%252Fprunus---wisnia%252Fwisnia-osobliwa--prunus---eminens---umbraculifera--roz--10-12-2471.html%3B424%3B640


Po prawej stronie domu nie mam zieleni ponieważ jest wjazd na podwórko i siatka już od strony sąsiada- brak miejsca nawet na pas zieleni bo wąsko jest. Ogród jest tylko po tej lewej stronie .
zastanawiam się czy duże drzewo na rabacie pod domem nie przeszkadzałoby bo tam jest okno od kuchni(jest to ściana wschodnia).
Trawnik mam po odchwaszczaniu ,przechodzi regenerację - a i kret nie próżnuje ,co dzień poluję na niego a on sprytny jest
Tak jak pisałam wcześniej ,zlikwiduję wysepkę różaną i zostanie tylko katalpa.


____________________
** I co dalej w moim ogrodzie ? ** Wizytówka - Mały ogród Julki * Julka
popcorn 10:39, 05 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Ewa w ogrodzie

hej, wydaje mi sie ze jesli jest tam tak duzo cienia, to zadne letnie kwitnace kwiaty nie beda dobrze wygladaly wyciągną się i będą słabo rosły i słabo kwitły.
Ja bym tam zostawiła te 2 tujki i bukszpana jak piszesz, a w środek dała hosty -dużo-np patriot - ladnie rozswietlaja cieniste zakatki. Pomiedzy hosty dalabym cebulowe zeby wiosna bylo ladnie, chociaz w takim cieniu to one Ci sie zmarnuja po kilku sezonach (u mnie tak bylo).

Na sile bym tak nie sadzila zadnych letnich kwitnacych bylin, roza tez odpada, bo potrzebuje slonca!!!
____________________
Mój nowy ogródek
Ewa_w_ogrodzie 11:41, 05 sie 2014


Dołączył: 20 lip 2014
Posty: 636
popcarol napisał(a)
Ewa w ogrodzie

hej, wydaje mi sie ze jesli jest tam tak duzo cienia, to zadne letnie kwitnace kwiaty nie beda dobrze wygladaly wyciągną się i będą słabo rosły i słabo kwitły.
Ja bym tam zostawiła te 2 tujki i bukszpana jak piszesz, a w środek dała hosty -dużo-np patriot - ladnie rozswietlaja cieniste zakatki. Pomiedzy hosty dalabym cebulowe zeby wiosna bylo ladnie, chociaz w takim cieniu to one Ci sie zmarnuja po kilku sezonach (u mnie tak bylo).

Na sile bym tak nie sadzila zadnych letnich kwitnacych bylin, roza tez odpada, bo potrzebuje slonca!!!


Dziękuję Popcarol też tak czuję że na siłę tam próbuję wcisnąć te byliny. Może jedynie ta tojeść dałaby radę. Dziękuję za radę z hostami, na razie ich nie miałam więc muszę popróbować. A co myślisz o jednorocznych kwiatach np begonie, lubią cień mam je w doniczkach z tej strony domu właśnie z tego powodu. Bardzo Ci dziękuję, że pochyliłaś się nad moim kawałkiem ziemi.
____________________
Pozdrawiam Ewa nasz ogród wspaniała przygoda czy czarna magia
tabliczkazna... 11:56, 05 sie 2014


Dołączył: 07 mar 2014
Posty: 777
Ewa_w_ogrodzie napisał(a)
Witam potrzebuję pomocy w rabacie przed domem. Mam ją też umieszczoną w swoim wątku ale może tutaj wiecej osób zagląda w temacie projektowania rabat. Chciałabym uzyskać w miarę wiejski, naturalny charakter rabaty. Jest to wąski pas 70 cm długości 4m, położony raczej w cieniu, dom zasłania słońce do godziny 15.

a może z różą



Dla mnie tu nie ma miejsca na te iglaki. Zostawiłbym roze, ale podpórkę zrobilabym do końca ściany domu lub pnąca hortensje, cos kulkowego na dół i w pozostałe miejsce wsadzila hosty pod roze.
Z tym, ze teraz doczytałam o cieniu - moze lepsza byłaby hortensja...
____________________
Marta
tabliczkazna... 12:02, 05 sie 2014


Dołączył: 07 mar 2014
Posty: 777
Ewo, a teraz tak myśle, ze skoro tam jest zacienione miejsce, to moze byś sie skusiła na rozaneczniki? Kwitną co prawda tylko wiosna, ale za to jak efektownie!
____________________
Marta
Malgosik 12:05, 05 sie 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
to też dobry pomysł
____________________
Ogród na glinie
Karolinek 12:33, 05 sie 2014


Dołączył: 25 kwi 2013
Posty: 966
Witaj! Na takie cieniste miejsce nie ryzykowałabym z różami, one kochają słońce i lekki przewiew. Piszesz, że chcesz zachować wiejski, naturalny charakter tej rabaty, to według mnie zrezygnuj koniecznie z tui.
Jeżeli pnącze to niezawodne są powojniki, a na części białej elewacji możesz puścić bluszcz, który zdobi również zimą. Podpatrz w zimozielonym ogrodzie Danusi, tam pięknie został wkomponowany. Dobrze tu wyglądałby jeszcze bukszpan cięty w kulę, hortensje np. 'vanille fraise' czy ' limelight', trawa Carex morrowii 'Ice Dance', która jest zimozielona oraz hosty i dla koloru kolia z begonii, które kwitną niestrudzenie.
____________________
Trzy Jabłonie-marzenia o ogrodowym azylu
kania 12:42, 05 sie 2014

Dołączył: 21 lip 2014
Posty: 32
a nie myslałaś o wrzosach? lubią miejsca osłonięte i pięknie wpisują się klimat ogrodu naturalistycznego, co więcej tworzą ładną kompozycję z iglakami
jedynym problemem mógłby być ograniczony dostęp do światła.
musisz to przemyśleć.
Ewentualnie widze w tym miejscu tawułkę z jakąś wyższą trawą
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies