Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

popcorn 15:32, 05 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
07_Rene napisał(a)


Problem mam z tylnią częścią. Wygląda to tak:
od ulicy
z przodu tj, od środka, rabaty



witaj!
no namieszalas ale od poczatku:
-ksztalt rabaty - powinien byc regularny, albo prostokat, albo jajo, jęzor chyba nie bardzo
-mniej gatunków, więcej roślin tego samego gatunku - zdecyduj sie na cos. co tam chcesz miec? Jesli hortensje, to wiecej sztuk jednego gatunku, z trawami - znowu jednego gatunku (miskant morning light z wymienionych), zurawki na przodzie - tez jeden gatunek.

ja tez kupowalam po jednej sadzonce wszystkiego bo wszystko mi sie podobalo i wszystko chcialam miec. Ale nie wyglada to porzadnie, zupelnie nie!
Co rosnie na wlokninie, zywoplot tujkowy? Czy ta rabata musi dochodzic do tego zywoplotu? W ogole w tym miejscu ma byc? Zastanow sie, pod duzymi drzewami trudno Ci bedzie utrzymac te rosliny, wystarczy 2tygodniowy wyjazd na wakacje bez podlewania i kapota...

Ogrodzenie widze przy kukurydzy, czemu tam ten zywoplot nie rosnie, czemu tak na srodku?
no to sie poczepialam
____________________
Mój nowy ogródek
Ewa_w_ogrodzie 15:47, 05 sie 2014


Dołączył: 20 lip 2014
Posty: 636
i
popcarol napisał(a)


ojtam, połowa mojej wsi ma tuje; ale jeśli ma być sielsko-anielsko to Twój dom też taki nie jet można się wszystkiego doczepić, jak się chce
Tuje zostaw, chociaż jak tam jest tak niewiele światła to one też dobrze nie będą Ci rosły. Bukszpan czy cis dużo lepiej sobie radzi w takich warunkach, Funkii się nie bój, są niezniszczalne, nie marzną, nie chorują, tylko ślimakom smakują i słońce je czasem przypala, ale to miejsce jest dla nich idealne. Jak tam jest tak mało miejsca to tuje sporo zajmą, za parę lat będą miały po 2 metry i będą dotykać muru
Trzmielina na pniu zamiast tych tujek? i pod nimi runianka lub w takiej samej tonacji hosty (z bialymi lub żółtymi elementami na liściach)

pozdrawiam, powodzenia!


Ok przyswajam wszystkie twoje wskazówki powoli. Szczerze wolałabym cisy ale boję się że moje dzieciaki będą zjadać kulki i dlatego zamieniłam na tuje. A bukszpan mogę kształtować w taki podłużny wyższy kształt? bo przydałoby się coś wyższego, tak myślę. No chyba że te trzmielny na pniu muszę zobaczyć na necie. Spróbuję coś narysować i się zaprezentuje ponownie
____________________
Pozdrawiam Ewa nasz ogród wspaniała przygoda czy czarna magia
popcorn 16:09, 05 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Są cisy odmiany męskie, i takie które w ogóle nie produkują owoców. Poszukaj teraz - moje akurat zawiązują owoce, więc spokojnie znajdziesz takie bez
Ja mam "z", moja corka nawet by nie pomyslala zeby to zrywac czy probowac, nie lubi drobnych owocow Bukszpan mozesz dowolnie ksztaltowac, ale zanim urosnie taki duzy, to sporo minie, a Tobie tam potrzeba czegos wyzszego od razu
trzmieliny na pniu sa wdzieczne, wytrzymaja w cieniu. Chyba ze kupisz duzy cis lub bukszpan, ale to duzy wydatek przy takich rozmiarach.
powodzenia
____________________
Mój nowy ogródek
Ewa_w_ogrodzie 21:16, 05 sie 2014


Dołączył: 20 lip 2014
Posty: 636
popcarol napisał(a)
Są cisy odmiany męskie, i takie które w ogóle nie produkują owoców. Poszukaj teraz - moje akurat zawiązują owoce, więc spokojnie znajdziesz takie bez
Ja mam "z", moja corka nawet by nie pomyslala zeby to zrywac czy probowac, nie lubi drobnych owocow Bukszpan mozesz dowolnie ksztaltowac, ale zanim urosnie taki duzy, to sporo minie, a Tobie tam potrzeba czegos wyzszego od razu
trzmieliny na pniu sa wdzieczne, wytrzymaja w cieniu. Chyba ze kupisz duzy cis lub bukszpan, ale to duzy wydatek przy takich rozmiarach.
powodzenia


Moja córka pewnie też nie, chociaż z dziećmi nigdy nic nie wiadomo ale mój roczny syn uwielbia poziomki, stoi nad krzaczkami i wrzeszczy tak długo aż nie dostanie, więc trochę się obawiam co mogłoby mu strzelić do głowy.
Informacja z męskimi odmianami bezcenna, jak znajdę to napewno kupię. Dzięki. Przeszukuję internet aby odnaleźć cały zbiór roślin o których pisałaś.
Bo na takie bukszpany duże to napewno mnie nie stać.
Jak coś wypocę t się odezwę
____________________
Pozdrawiam Ewa nasz ogród wspaniała przygoda czy czarna magia
Aleksandra 21:21, 05 sie 2014


Dołączył: 16 kwi 2012
Posty: 45
Jeżeli chodzi o cisy to podobno ne tylko owoce są trujące, ale i igiełki, ale należałoby o tym poczytać. Ja mam w swoim ogrodzie takie które owocują co roku i takie które nie owocują nigdy. Jak mój synek był mały to od początku przestrzegaliśmy i pilnowalismy zeby du buzi nic z krzaczków sam nie brał, wiem że łatwo teraz mówić, po prostu trzeba pilnować, albo zakupić jak już trocę podrośnie

Te owocują:

Te pod oknami nie owocują:
____________________
Monti - Ogród- moja pasja i tęsknota za wolnością
07_Rene 23:05, 05 sie 2014


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5269
popcarol napisał(a)


witaj!
no namieszalas ale od poczatku:
-ksztalt rabaty - powinien byc regularny, albo prostokat, albo jajo, jęzor chyba nie bardzo
-mniej gatunków, więcej roślin tego samego gatunku - zdecyduj sie na cos. co tam chcesz miec? Jesli hortensje, to wiecej sztuk jednego gatunku, z trawami - znowu jednego gatunku (miskant morning light z wymienionych), zurawki na przodzie - tez jeden gatunek.

ja tez kupowalam po jednej sadzonce wszystkiego bo wszystko mi sie podobalo i wszystko chcialam miec. Ale nie wyglada to porzadnie, zupelnie nie!
Co rosnie na wlokninie, zywoplot tujkowy? Czy ta rabata musi dochodzic do tego zywoplotu? W ogole w tym miejscu ma byc? Zastanow sie, pod duzymi drzewami trudno Ci bedzie utrzymac te rosliny, wystarczy 2tygodniowy wyjazd na wakacje bez podlewania i kapota...

Ogrodzenie widze przy kukurydzy, czemu tam ten zywoplot nie rosnie, czemu tak na srodku?
no to sie poczepialam



Popcarol,

Rabata raczej musi być w tym miejscu, bo nie ma innego lepszego. Te duże drzewa mają zostać wycięte (staramy się o pozwolenie, może na jesieni uda się je wyciąć), a w ich miejsce ma być żywopłot z tuji, które już są posadzone. Chciałam, żeby w przyszłości stanowiły tło tej rabaty. Generalnie miejsce jest nasłonecznione od rana do 14 (przynajmniej z obecnemi drzewami), a potem samym wieczorem. Widzę, że żurawkom jak i hortensjom Anabell to odpowiada, bo rosną tam najdłużejMaiałam obawy co do traw, ale w którymś wątku wyczytałam, że wpółcieniu rosną zazwyczaj ciut mniejsze i sobie poradzą. Czemu jeden miskant morning ligt?- kupiłam ostatniego w szkółce i w akcie desperacji (żeby już coś posadzić) kupiłam zebrinusa.
Ogrodzenia nie mamy wcale. Te niby słupki przy kukurydzy to młode drzewka, ale to już działka sąsiada.
Wracając do tematu... Zastanawiam się nad przedłużeniem rabaty do rogu działki, mniej więcej tak (czerwona linia):

Co o tym myślisz?

Jeśli chodzi o żurawki w jednym gatunku. Może dojrzeje do tego To zdjęcie jest trochę nieaktualne, bo wszystko już wybujało i bardzo mi się na razie podoba.

A włóknina jest tymczasowo, zanim korę kupimy. Wiem, że to grzech podstawowy
____________________
Renata Buszując w zbożu i kukurydzy
alinak 00:06, 06 sie 2014


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
RENE -tą linię która nakreśliłaś jest o wiele lepiej niż ten jęzor.jeżeli cień po 14 to możesz szukać roślin do półcienia . źle się doradza jeśli nie widać charakteru całego ogrodu , dlatego pytania Karoliny.

posadź hortensje wzdłuż rabaty ale nie w rzędzie tylko w trójkątach . w tyle rozsadź wysokie trawy zebrinusa , którego kupiłaś rozmnożysz z łatwością wcześnie na wiosnę . podobnie ML i tego posadź w miejscu zaokrąglenia rabaty
przód możesz pokombinować z bodziszkami , bergeniami ...wilczomleczami .jest cała masa fajnych roślin do półcienia .nie musisz mieć koniecznie 50 jednakowych żurawek -wstaw je jako przerywnik między wybrane trzy gatunki roślin .
zrób tę rabatę w bardziej naturalistycznym stylu , bo tylko taka będzie pasować do charakteru ogrodu . masz w tle łąki ,kukurydzę . więc nie zaśmiecaj krajobrazu sztucznymi formami , dopasuj rabaty do tego .
wtedy wygląda naturalnie .jeśli planujesz żywopłot z thuji to nie zasłaniaj całkiem tego fajnego widoku na łąkę .możesz tam posiać kwiaty na łące i zrobić ją bardziej ukwieconą
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
popcorn 07:55, 06 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
07_Rene

Alina super radzi! No i to co narysowałaś dużo lepiej wygląda Zmierz max szerokość tej rabaty, jak będzie więcej niż 3m to bym ją odchudziła, spłaszczyła trochę - bo źle się tak szeroką projektuje i dba o nią później.
Chodziło mi o więcej takich samych traw - jak radzi Alinka albo dokup (więcej zebrinusa i więcej ML), albo uzbrój się w cierpliwość i na wiosnę (teraz nie!) podziel
pozdrawiam, powodzenia!
____________________
Mój nowy ogródek
Gardenarium 10:57, 06 sie 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
07_Rene napisał(a)



Proszę Was bardzo o rady! Pomóżcie.


Polecam posadzenie na lewo drzew o wysokich koronach, wszystko tam widać. jako żywopłot gęste iglaste, zielone, dużoooo hortebnsji jednakowych. Tak mniej więcej, i złągodź tą prostą linię, nie pasuje


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ewa_w_ogrodzie 11:50, 06 sie 2014


Dołączył: 20 lip 2014
Posty: 636
Aleksandro dziękuję, też ostrzegamy i grozimy paluszkiem, ale boję się że dzieci to dzieci.
____________________
Pozdrawiam Ewa nasz ogród wspaniała przygoda czy czarna magia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies