Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

alinak 00:29, 09 sie 2014


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
07_Rene napisał(a)
Dziękuję za tak duży odzew Moim głównym problemem jest chyba brak konkretnego planu. Początkowo nasadzenia były zupełnie inne, a potem jak trafiłam na forum zaczęłam nieco zmieniać dopasuwywując do tego co jest i to jest zasadniczy błąd.


Aliniak, miło mi słuchać Twoich rad, gdyż jesteśmy z "jednej łąki", nawet kiedyś Cię na targu widziałam, ale to tak nieuprzejmie kogoś zaczepiać na ulicy, więc... Bardzo podobają mi się formalne rabaty, ogród Szefowej to bajka, ale wiem, że to tutaj nie pasuje, dlatego tak namieszałam, bo chciałam wszystko połaczyć. Z żurawkami zainspirowała mnie żurawkowa fala w wątku Łukasza. Co do zasłaniania ukwieconej łąki: to działka budowlana, nie wiadomo kiedy ktoś zacznie się tam budować, dlatego wolałabym się jednak odgrodzić, tym bardziej, że z tego kierunku często wieją wiatry.

Danusiu, Twój pomysł z dużymi drzewami bardzo mi przypadł do gustu. Jedyne co, to ta rabata musi się kończyć mniej więcej tam gdzie teraz, bo tam musi zostać przejście.

Popcarol, mierzyłam i obecny jęzor jest długi na 6m i szeroki na 3,5 m w najszerszym miejscu.

Zrobiłam nowe zdjęcia, przemierzyłam teren, spróbuję zrobić jakiś wstępny szkic zgodnie z Waszymi sugestiami i wrzucę do Waszej oceny.


Jestem szybka, dlatego edytuje
Z moich dumań wyszło mi coś takiego:
Wymiary stanu obecnego z nowym zarysem rabaty.


I nowa rabata z innej perspektywy.


Rozważałam też zostawienie nieco większego przodu, ale wówczas max długość rabaty będzie mieć ok 4 m.


Który wariant lepszy?



dla mnie trzeci .będzie ci łatwiej rośliny ułożyć.tak myślę że jeżeli żywopłot będzie to można by z trawami i hotrkami fajnie skomponować i żurawki
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
alinak 00:38, 09 sie 2014


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
gardney napisał(a)
tak sobie rozrysowałam w paint opcje o których myślę pierwsza wygląda tak: te narysowane trawy to rozplenice, kulki to sama nie wiem: bukszpan czy może świerk globosa.
Druga opcja: Z tym że za stożkami po obu stronach byłyby rozplenice.
Czy widzicie tu miejsce dla żurawek np albo dla jakichś innych roślin, np iglaków płożących? Która opcja jest lepsza?
Czy może nie jest tu za dużo kulek?


druga wersja lepsza.stożki na środku .....nie za bardzo ,lepiej z boku,
a zamiast karmika ościstego przy studni zastosuj macierzankę . na żwirku lepiej się sprawdzi . karmik nie lubi kamienia .i jeszcze takiego intensywnego nasłonecznienia
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
Ewa_w_ogrodzie 09:10, 09 sie 2014


Dołączył: 20 lip 2014
Posty: 636
gardney napisał(a)
Tak na szybko Ci narysowałam to o czym pisałam, możesz kwiatami w oknach zmieniać wygląd elewacji - np jak dasz kompozycję kwiatów o kolorystyce kwiatów w rabacie a nie tylko jedną roślinę w skrzynce będzie wyglądać bardziej swojsko ale nadal elegancko z tą rabatą.

A z tujami postępowałabym ostrożnie, jak zaczną się robić wielgaśne wykopałabym je zaraz (albo koparka) a już teraz zaczęłabym chodowa gdzieś w ogrodzie dwa ładne stośki oczywiście z cisa albo bukszpana hihi najlepiej z cisa

Dziekuje za rysunki teraz to już na pewno coś wybiorę.
____________________
Pozdrawiam Ewa nasz ogród wspaniała przygoda czy czarna magia
Ewa_w_ogrodzie 09:12, 09 sie 2014


Dołączył: 20 lip 2014
Posty: 636
Dzięki Malgosik narysuje jeszcze ta wersję o której piszesz. Te hortensje bobo to najmniejsze jakie znalazłam.
____________________
Pozdrawiam Ewa nasz ogród wspaniała przygoda czy czarna magia
Malgosik 09:44, 09 sie 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Ewa_w_ogrodzie napisał(a)
Dzięki Malgosik narysuje jeszcze ta wersję o której piszesz. Te hortensje bobo to najmniejsze jakie znalazłam.


tak, tylko chodzi mi o ich szerokość, bo wysokie to nie będą
ale może ładnie będzie wyglądać taki wylewający się łan
na początek obwódka czy to z bukszpanu czy żurawek będzie konieczna
____________________
Ogród na glinie
gardney 10:33, 09 sie 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
ewo-w-ogrodzie, malgosik też pomyślałam o hortensji, moja teściowa ma taką starą hortensję przy murze ale jest problematyczna i przestaje dobrze wyglądać, porozrastała się, opiera się o mur, wygina się. Tylko że to duża odmiana więc może bobo będzie dobra? Moim zdaniem musiałaby być posadzona jak najbliżej żwirku tak żeby mogła swobodnie "iść w tył" i wtedy nie dawałabym obwódki tylko zostawiła jako soliter, bo i tak jeżeli jej będzie dobrze to wszystko zagłuszy. Rozrasta się również tuż przy ziemi, te hortensje które ja widziałam (nie znam nazw odmian) mają pędy prawie że poziomo, to by się wpychały na obwódkę. Chyba że obwódkę wymierzysz tak żeby była dalej niż docelowa wielkość hortensji ale chyba tam nie masz na to miejsca. Poza tym sama w sobie pięknie będzie wyglądać a możesz w doniczkach coś podostawiać ewentualnie. A jaką masz odległość między żwirkiem a elewacją?

alinak dzięki za opinię, tak teraz myślę że masz rację odnośnie tego ustawienia, a za info o macierzance też dziękuję, tak zrobię
Czy macie może jeszcze jakieś sugestie? A może pomysły na wprowadzenie koloru na rabatę? Bo ja mam pusto w głowie. Wypaliłam się - urządzam tą rabatę od 3 lat (właściwie przensiłam stamtąd kolejne niepasujące rośliny) a zaczątki były 8 lat temu. Mam jej już dosyć ale jest strategiczna dla wyglądu podwórka. W końcu się przełamałam i zapytałam na ogrodowisku, bo ja już nie ogarniam
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
Ewa_w_ogrodzie 12:22, 09 sie 2014


Dołączył: 20 lip 2014
Posty: 636
gardney napisał(a)
Ewo-w-ogrodzie ja bym zrobiła obwódkę z bukszpanów taką niziutką w środku dałabym dwie kulki na pniu albo niekoniecznie na pniu (wtedy byłoby bardziej wiejsko) jedną niższą drugą wyższą taką samą a do środka plama z begonii. Myślę że na takie miejsca tuż przy domu warto wybrać kwiaty które kwitną całe lato i ozdobią wejście do domu. Jeśli bym musiała zostawić tuje to bym zostawiła a to co napisałam wyżej ścisnęłabym w tej rabatce na lewo od tuj. Tujek bym już tą obwódką nie obejmowała. Ach no i moim skromnym zdaniem ten domek jest nowoczesny i ciężko go przerobić na styl wiejski. A tujki są bardzo blisko muru i zaraz będą na ten mur wskakiwać, nie znam się i nie wiem czy da się poskromić żywotnego żywotnika do takich wielkości Może takie piękne okazy znalazły by gdzie indziej miejsce? Ale to wszystko napisałam ja - kulko i stożkomaniaczka


Też miałam taki pomysł aby co roku sadzić np begonie.
____________________
Pozdrawiam Ewa nasz ogród wspaniała przygoda czy czarna magia
Ewa_w_ogrodzie 12:31, 09 sie 2014


Dołączył: 20 lip 2014
Posty: 636
Popcarol Gardnej muszę się wytłumaczyć skąd te wiejskie zapędy. Dom i owszem jest nowoczesny, ale okolica same lasy i łąki i w tym wszystkim my i nasz dom, który chyba choć nowoczesny to bardzo naturalny jasne ściany, drewno i szary kamień (jeszcze nie zrobiony). I w tych okolicznościach przyrody jakoś nie pasuje mi taki ogród od linijki, więc może źle się wyraziłam z tym wiejskim, ale chciałabym żeby to były bardzo naturalne formy. Dlatego strasznie spodobała mi się opcja z tawułkami, ale piszecie też że krótko kwitną więc dlatego teraz jestem przy wersji z hortkami. Czekam jeszcze z decyzją aż Popcarol popatrzy i napisze co mysli
____________________
Pozdrawiam Ewa nasz ogród wspaniała przygoda czy czarna magia
Ewa_w_ogrodzie 12:32, 09 sie 2014


Dołączył: 20 lip 2014
Posty: 636
Malgosik napisał(a)


tak, tylko chodzi mi o ich szerokość, bo wysokie to nie będą
ale może ładnie będzie wyglądać taki wylewający się łan
na początek obwódka czy to z bukszpanu czy żurawek będzie konieczna


hmm mam mętlik w głowie to może jednak tawułki?????????????? ale pisz proszę wszystko co przyjdzie Ci do głowy, taka burza mózgów jest super.
____________________
Pozdrawiam Ewa nasz ogród wspaniała przygoda czy czarna magia
Ewa_w_ogrodzie 12:45, 09 sie 2014


Dołączył: 20 lip 2014
Posty: 636
Malgosik napisał(a)


Stawiam na tą wersję, tylko bez kulki po lewej i obwódka z żurawek dojeżdża do kulek bukszpanowych, czyli krótsza

trochę się te hortensje mogą później wylewać z tej rabaty, bo jest wąska, a one rozrastają i z czasem może zabraknąć miejsca dla żurawek


Czy tak?
____________________
Pozdrawiam Ewa nasz ogród wspaniała przygoda czy czarna magia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies