Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Efffa 01:20, 13 sie 2014


Dołączył: 11 cze 2014
Posty: 3530
popcarol napisał(a)
Effa, spokojnie, kazdy przez to przechodzi nie boj sie wstawic zdjec, kazdy mial pobojowisko budowlane! sa strny swiata, widze, sory.

czepiam sie tych tuj bo na razie male i ok, ale urosna na ponad 2,5m za pare lat i nie bedziesz widziala podjazdu z okien domu. jesli tak ma byc to ok, jesli nie to tuje do przesadzenia, na jesien najlepiej - bo teraz goraco lepiej nie ruszac zeby nie zmarnowac...

poruszaj sie etapami, po kolei. Rabaty wzdluz siatki, zadnych wysepek. Jak wyznaczysz rabate, zrob zdjecia, pomozemy co z czym posadzic zeby bylo ok pozdrawiam!

Dziękuję Karolinko za odzew,ze zdjeciami się jeszcze oswajam, chyba się przełamię ale chwile musi to potrwać i nabrać mocy. Żywopłot wzdłuż ogrodzenia bedzie napewno,tuje wywalę,a co na ich miejsce by było tło dla Rh?Czy też proponujesz je przesadzić?
Czy wzdłuż chodnika tez robić rabatę?Proponujesz rabaty wzdłuż siatki, ale widzisz ogrodzenia(w sumie dopiero powstanie) jest tylko kawałek, podjazd do garażu idzie przez całą działkę,więc przy całym podjeździe też bym musiała zrobić rabaty?Trochę chaotycznie napisałam ,ale mam nadzieję , ze rozumiesz.
____________________
Ewelina Odcienie zieleni 2
popcorn 11:23, 13 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Spokojnie! Tuje przy plocie beda tlem dla rh, ja bym dodatkowego "tła" między rh a podjazdem nie sadziła. Ale jak masz miejsce, to przesadz na jesieni i rh, bo jak wezmiesz tujki, to rh zostana na patelni, bez dobrego podlewania kiepsko bedzie z nimi...

Skupilabym sie najpierw na rabatach ktore juz mozesz robic - tam gdzie nie beda juz wchodzily maszyny, budowlancy, nie beda ruszane pod instalacje.
Po kolei kazda rabata. Obsadz sobie ogrodzenie - zywoplotem, niech juz rosnie.
Wzdluz podjazdu posadzilabym szpaler czegos niskiego - np lawendy - duuzo; albo zimozielone kule - tuja Danica, lub w bogatszej wersji (drogie sa) sosny Varella (ale piekne). Generalnie duzo takich samych roslin.

powodzenia!
wstaw zdjecia, bedzie latwiej
____________________
Mój nowy ogródek
ATK 21:20, 13 sie 2014

Dołączył: 23 lut 2013
Posty: 6
Witam,
Szukam natchnienia co mogłabym posadzić w miejsce 2 cyprysików Ivonne, z których jeden już usechł. Na lewo od tych cyprysików są posadzone 4 krzaki borówek, a na prawo rząd 27 smaragdów. Myślałam o jakiejś "choince" (w formie nana), która zasłoniłaby mur i płot, ale może to być roślina osiągająca maksymalnie 3 metry wysokości. Inną opcją jest tuja yellow w 2 egzemplarzach. A może ktoś ma jakiś inny pomysł?

A tak wygląda "rzut" ogrodu

Pozdrawiam
Ania
____________________
ATK
popcorn 10:54, 14 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Ania, a musi tam cos rosnac? Ta borowka jest na tyle blisko, ze jak sie rozroslaby i borowka i cyprysik, to by leżały na sobie

Czym bym sie zajela - zdjelabym darń - trawę - w formie prostokąta pod borówkami i wypełniła ten prostokąt korą. Ładniej i podlewać lepiej

A tak w ogole, to pociagnelabym zywoplot na caly plot, a poletko ze zdjeta darnia pod borowki zrobila na tle zywoplotu juz - czyli borowki odsunelabym od ogrodzenia.

powodzenia!
____________________
Mój nowy ogródek
MarzenaG 11:18, 14 sie 2014


Dołączył: 18 wrz 2013
Posty: 757

Witam, stworzyłam wspólnie ze znajomym taki plan zarys mojego ogródka, chciałabym zasięgnąć porady odnośnie kawałka tego planu. w tym miejscu jest to płot betonowy w tle budynek sąsiada nieotynkowany. Wymyśliłam tu rząd szmaragdów, przed nimi hortensje i żurawki i dwie umbry. Jest to miejsce raczej słoneczne, będę wdzięczna za jakąkolwiek poradę
____________________
Niezdecydowana ogrodniczka
popcorn 11:47, 14 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Marzeno, będzie pięknie! czemu te smaragdy kolorowe na rysunku? czepiam sie

A umbraculifery nie wygladalyby lepiej w rzedzie hortensji lub tuz przed nim-ale blizej plotu niz teraz- ale tak posadzone zeby docelowo nie stykaly sie koroną z wyrosnietymi tujkami?

plan mi sie podoba
pozdrawiam!
____________________
Mój nowy ogródek
MarzenaG 12:00, 14 sie 2014


Dołączył: 18 wrz 2013
Posty: 757
popcarol napisał(a)
Marzeno, będzie pięknie! czemu te smaragdy kolorowe na rysunku? czepiam sie

A umbraculifery nie wygladalyby lepiej w rzedzie hortensji lub tuz przed nim-ale blizej plotu niz teraz- ale tak posadzone zeby docelowo nie stykaly sie koroną z wyrosnietymi tujkami?

plan mi sie podoba
pozdrawiam!


Jejku dziękuje za komentarz,
Tuje kolorowe niechcący, bo pierwotnie były tam wrysowane jakieś krzewy
Podoba mi się pomysł z umbrami pomiędzy horti
W ogóle bardzo chce gdzieś w ogrodzie umieścić umbry i pomyślałam o tym miejsc, żeby zasłonić trochę ten nieciekawy budynek za płotem.

Kamieni już nie ma zrobiliśmy eko- z trawką
____________________
Niezdecydowana ogrodniczka
popcorn 12:24, 14 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
brr mogliby to otynkowac... a nie mozesz "niechcacy" puscic chocby bluszczu na ten mur?
Szkoda troche tych wisienek, bo na tym tle duzo stracą
____________________
Mój nowy ogródek
MarzenaG 12:41, 14 sie 2014


Dołączył: 18 wrz 2013
Posty: 757
Bluszcz już posadziłam na swoim płocie ale trochę mu się zejdzie zanim obrośnie to cudo. Rzucam też przypadkiem pędy winobluszczu za ogrodzenie może szybciej się będzie wspinał)) Ale jak się kiedyś wkurzę to chyba wejdę z drabiny i pomaluję chociaż na żółto samą cegłe))
____________________
Niezdecydowana ogrodniczka
popcorn 13:06, 14 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
hehe no co zrobić
a może posadź tam zupełnie co innego, nie wiem, w rzędzie kilka (7?) kolumnowych drzewek - buków, grabów? Osłonią paskudztwo, za parę lat...
a pod nimi szpaler hortensji itd?
A umbry gdzie indziej?
____________________
Mój nowy ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies