Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

gardney 16:14, 09 sie 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
Zrobiłam przeróbkę wg wskazówek popcarol, czy teraz jest lepiej?
W tle dwa krzaki pęcherznicy kalinolistnej diabolo, pas żurawek bordowych przed stożkami i po prawej. Surfinie musiałyby być w takim ciemnofioletowym kolorze, nie białe? Pomyślałam że może lepiej się ograniczyć z kulkami do pierwszego planu a w tle dać kolor. Co o tym myślicie?
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
Sonka 16:24, 09 sie 2014


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2265
Ewa_w_ogrodzie napisał(a)


Czy tak?

i ta wersja mi się też podoba a hortensje przytniesz i tak poprowadzisz jak będziesz chciała , to są plastyczne rośliny, jeśli po ziemi pędy się słaniają to jest niewłaściwie przycięta, gorzej z tujami, licz się z tym że spore rosną.
Na pniu chyba cis byłby najlepszy, tylko,że drogi, ale dobrze się formuje, ma miękkie pędy, fajnie się przy nim pracuje.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
popcorn 16:45, 09 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Hej Dziewczyny,
wersja z hortensjami bardzo mi się podoba i żurawki bordowe czy karmelowe pod nimiEwo ile Ty masz tam miejsca, zapamiętałam że 70 cm głębokości, ale na hortensje ile jest "w poprzek"? Wystarczy na 2-3 krzaki max pewnie? Chyba ta Bobo jest najbardziej kompaktowa, jednak.
I może zainwestuj od razu w stożek lub kulke na pniu z cisa, to kilkaset złotych (200-350?) w zależności od wielkości i kształtu, może gdzieś znajdziesz taniej? Tui bym tam nie posadziła, za szybko rośnie, od muru będzie łysa za parę lat, no i taka mało "szlachetna" jest, a to bardzo rzucające się w oczy miejsce
____________________
Mój nowy ogródek
popcorn 16:48, 09 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
gardney napisał(a)
Zrobiłam przeróbkę wg wskazówek popcarol, czy teraz jest lepiej?
W tle dwa krzaki pęcherznicy kalinolistnej diabolo, pas żurawek bordowych przed stożkami i po prawej. Surfinie musiałyby być w takim ciemnofioletowym kolorze, nie białe? Pomyślałam że może lepiej się ograniczyć z kulkami do pierwszego planu a w tle dać kolor. Co o tym myślicie?


hej Pęcherznice to krzaki a nie drzewa Ale szybko urosną i osłonią ten róg od ulicy. Przy siatce rośnie żywopłot, z czego?
Mnie by kusiło dać tutaj pas drzew, 3-5 wiśni umbraculifera, lub katalp szczepionych, lub grujeczników, buków, czegokolwiek - wysokiego, żeby wprowadziło rytm i dodało wymiar.
Surfinie? Są jednoroczne i w żwirku wydaje mi się problematyczne - z tymi wiecznie przekwitającymi i opadającymi kwiatkami.. I jak bordowe pęcherznice, to żółty kolor by się przydał dla kontrastu - może robinie akacjowe?
Pokażesz resztę ogrodu, masz tam coś już, czy w planach? Dobrze byłoby się zastanowić co tam chcesz mieć, a czego nie chcesz Może w tego wielkiego jałowca zrobić bonzaja?
____________________
Mój nowy ogródek
Donia72 17:37, 09 sie 2014


Dołączył: 07 maj 2013
Posty: 6728
Ja u siebie mam pecherznice bordowa i zolta Bardzo fajnie wygladaja, bo rosna obok siebie. Ale jezeli chcesz zaslonic rog siatki, to musisz wziac pod uwage to, ze zima i wiosna nie maja lisci.
____________________
Dorota. Zakątek z fioletową ławeczką
gardney 18:01, 09 sie 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
Dzięki za odpowiedź zamieszczaam zdjęcia obejścia tak dla wyczucia środowiska dla rabaty W ogóle wymyśliłam żeby się trzymać kolorystyki fiolet - bordo- biel. Z początku chciałam iść w kolory biel-jasna zieleń żeby było świetliście ale brakuje mi życia w tym wszystkim dlatego chcę trzymać się tych kolorów. Widać po prawej przyciętą dzisiaj lawendę - mam już duże krzaczory które jednego roku zapuściłam w lawendzie rośnie forsycja - niezbyt udane połączenie ale forsycja rosła tu już i nie miałam weny żeby ją stamtąd ewakuować Właśnie jest tylko jeden problem ja bym chętnie posadziła szpaler drzewek tyle że tam nie ma miejsca, właściwie to stwierdziłam teraz że tam się zmieści maksymalnie 1 pęcherznica. A najlepiej coś innego, buk purpurea przeraża mnie drobnymi listkami (a może się mylę) co prawda mam dmuchawę ale i tak nie da się tak dokładnie tego wydmuchać i boję się wprowadzać tam więcej liściastych. Przy murku rośnie żółta trzmielina - dziś wszystko docięte i prezentuje się lepiej. Może zamiast pęcherznicy coś innego? A może berberys o takim płaczącym krzazastym pokroju. Chcę przegryźć to że jest dużo kulek czymś innym ale nieo zblizonym kształtem do kuli. Jałowiec - na razie nie jest duży marny byłby z niego bonsai tak myślę. dla porównania skali - jedno przęsło siatki to tylko 2,6 m, czyli miejsca nie ma aż tak wiele żeby sadzić drzewa szpalerem. A może zamiast tych bordo żurawek dla kontrastu dać tawułkę taką jasnozieloną chyba nazywa się golden princess?
Wierzba iwa (chyba to ta) stęka bo wybierałam spod niej trawsko takie - posadziłam 3 lata temu i mi się w tym roku porozłaziło po prawej stronie rabaty. Chyba połamałam jej gałązki.
Surfinie pokochałam miłością wzajemną - założyłam im nawet automatyczne podlewanie, z przyjemnością obrywam im przekwitnięte kwiatki.
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
gardney 18:06, 09 sie 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
Właśnie nie jest moim celem zakrywać siatkę, jak już pisałam wyżej chcę żeby to miejsce było widoczne dobrze z ulicy - cel to takie prywatno-publiczne miejsce. Chodzi o to że jak się idzie np do takiego eeleganckiego sklepu to zazwyczaj jest wokół otwarta przyjazna przestrzeń. O to właśnie mi chodzi. Może siatka tu nie jest zbyt piękna ale może kiedyś wymienimy to na ogrodzenie systemowe żeby lepiej wyglądało. Na razie brakuje tych papierowych na to
I ciągle mam jakiś opór z dosadzaniem czegoś na miejsce od ulicy bo boję się że zrobi się bardzo przysadziście i ciasno. Raczej skłaniam się teraz ku berberysowi. Może tak - dwa berberysy które będę trzymać w ryzach żeby nie były za duże i zamiast żurawek jasne tawuły.
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
popcorn 18:14, 09 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Gardney, a co rośnie pod siatką po lewej stronie patrząc od domu stronę ulicy? To trzmielina jakaś? Coś innego?

A ten żwir musi tam zostać? Pod spodem masz włókninę, czy nie? (wybacz jeśli już pytałam). Mam wrażenie że żwirek jako wypełnienie rabat to porażka, u siebie mam, ale żałuję

Wybacz ale wywaliłabym i jałowiec i tę wierzbę iwa - nie dość że trzeba ją przycinać, to zbieranie tych jej listków ze żwirku nie jest chyba fajnym zajęciem
Ok, więc ograniczamy liściaste żeby nie wybierać liści ze żwirku. Berberysy z tego właśnie powodu bym sobie darowała - jesienią miałabyś mnóstwo kolorowych zeschniętych listeczków na całej rabacie

Ale tam masz jednak dużo miejsca, więcej niż ja

Co powiesz na szpaler sosen kolumnowych - takich?
tu pinus nigra green tower
http://sadzonki.com.pl/photos/sosna-czarna-pinus-nigra-green-tower-waska-kolumna-2892293696.jpg

po 3 z każdej strony szopy/garażu (??) by się spokojnie zmieściły. ZAMIAST jałowca i wierzby
Generalnie trzebaby tu uporządkować nasadzenia.. wykopać na jesień wszystko najlepiej, trawy podzielić (ale to na wiosnę) - żeby było po kilka sadzonek tego samego.
Zrobisz fotkę centralnie od domu patrząc - z garażem i rabatą żwirową po obu stronach??
____________________
Mój nowy ogródek
popcorn 18:16, 09 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Tawuły też tracą liście na jesień
Kilka takich sosenek by Ci nie zasłoniło zbytnio, a dodało rytmu i elegancji, moim zdaniem. Z tego powodu zrezygnowałabym z tej pęcherznicy - nieporządne to krzaczysko, no i znowu liście!!
____________________
Mój nowy ogródek
gardney 18:19, 09 sie 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
Dla jasności obrazu wycięłam surfinie bo one są przecież tylko dostawione. Może ten rytm nadać tawułami np tak:
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies