Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Ewa_w_ogrodzie 18:43, 09 sie 2014


Dołączył: 20 lip 2014
Posty: 636
popcarol napisał(a)
Hej Dziewczyny,
wersja z hortensjami bardzo mi się podoba i żurawki bordowe czy karmelowe pod nimiEwo ile Ty masz tam miejsca, zapamiętałam że 70 cm głębokości, ale na hortensje ile jest "w poprzek"? Wystarczy na 2-3 krzaki max pewnie? Chyba ta Bobo jest najbardziej kompaktowa, jednak.
I może zainwestuj od razu w stożek lub kulke na pniu z cisa, to kilkaset złotych (200-350?) w zależności od wielkości i kształtu, może gdzieś znajdziesz taniej? Tui bym tam nie posadziła, za szybko rośnie, od muru będzie łysa za parę lat, no i taka mało "szlachetna" jest, a to bardzo rzucające się w oczy miejsce


mam 3m ściany z deskami i 1,5m białej ściany. Pisali żeby sadzic co 1,5m wiec chyba 2 może 3 krzaki wejdą. Cena cisa zabójcza.
____________________
Pozdrawiam Ewa nasz ogród wspaniała przygoda czy czarna magia
popcorn 19:37, 09 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Gardney, widzę że nie dasz się namówić na drzewa Tawuły i pęcherznice tracą liście! Stożki i kulki na pniu to cisy?
Lubię tawuły żółtolistne, mam little princess (nie patrzymy na bałagan na rabatach, tylko na obwódkę):

To wdzięczna roślinka, ale 3x w sezonie ją trzeba ciąć żeby nie wyrosła na mega krzaczor. A wybieranie gałązek ze żwirku.. hmm...
____________________
Mój nowy ogródek
popcorn 19:40, 09 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Ewa_w_ogrodzie napisał(a)


mam 3m ściany z deskami i 1,5m białej ściany. Pisali żeby sadzic co 1,5m wiec chyba 2 może 3 krzaki wejdą. Cena cisa zabójcza.


Hortki przed ścianą z deskami, spokojnie zmieszczą się 3 Na cis można polować Ja mam bukszpany - kulki na pniu, płaciłam na all... po 60 zł/szt. Trzeba poszukać

Cisów u nas w okolicy prawie nie ma. A jak dzisiaj trafiłam do szkółki z dużymi drzewami, to śliczny stożek z cisa, ze 2,5 m pewnie miał, kosztował 750 zł.. kostka z cisa 400 zł. taka 80x80 cm na oko. Piękne, ale drogie! Nie mam takich, sama próbuję wyprowadzić, a szpaler wzdłuż 2 boków działki, 70+30 szt - z małych cisów rośnie
____________________
Mój nowy ogródek
popcorn 19:44, 09 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Ewa - tu masz cisy po 65 zł, oczywiście wysyłka dochodzi lub odbiór osobisty (paliwo!) - myślę że dałoby się wybrać takie że po roku byłyby z nich ładne stożki

____________________
Mój nowy ogródek
Ewa_w_ogrodzie 20:47, 09 sie 2014


Dołączył: 20 lip 2014
Posty: 636
popcarol napisał(a)
Ewa - tu masz cisy po 65 zł, oczywiście wysyłka dochodzi lub odbiór osobisty (paliwo!) - myślę że dałoby się wybrać takie że po roku byłyby z nich ładne stożki



Dzięki Ty naprawdę jesteś skarbnicą wiedzy.
____________________
Pozdrawiam Ewa nasz ogród wspaniała przygoda czy czarna magia
popcorn 20:54, 09 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
haha, nie, ja wiem co gdzie kupić - a raczej gdzie szukać żeby znaleźć
powodzenia
____________________
Mój nowy ogródek
gardney 21:24, 09 sie 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
Popcarol wybacz nie powiedziałam co to ten domek to jest reklama - mój mąż jest dekarzem domek nie jest skończony od strony podwórka, nie mogę go zasłaniać ze względu na jego funkcję. A rabata służyła wkomponowaniu tego domku w otoczenie i ułatwienie koszenia trawy
Mam włókninę pod żwirkiem a czemu pytasz? Przeczytalam że tutaj agrowłóknina nie jest polecana ale ja zrobiłam takie duże wycięcia na rośliny wiekości większej niż korona, tak żeby dookoła rośliny było bez. Nie chcę się pozbywać włókniny bo bardzo mi życie ułatwia, niedługo zacznę w pracy dyżury nocne, zaczęłam specjalizację, muszę się uczyć, mam 2 maluchów w domu słowem - no way... Wyściółkowanie rabat to najlepsze co zrobiłam na ogródku. Żwirek lubię - po prostu mi się podoba tak jak iwę i jałowca, miałam nadzieję na bonsai z niego ale jeszcze jest za mały ma cieniutkie gałązki - tak naprawdę to są dwa jałowce posadzone jeden przy drugim.
Lubię tą iwę listki staram się wydmuchać na zimę dmuchawą do liści tyle że ona ma taką zaletę że sypie te liście pod koronę i sama je zakrywa więc nie wygląda tak tragicznie nawet kiedy obsypuje liście. NAwet bym przeżyła to wydmuchiwanie byleby nie robić totalnego przemeblowania.
Właśnie jakoś tak spodobał mi się ten buk płaczący purpurea - przepraszam za zmianę koncepcji - może jego dać zamiast tych pęcherznic. Tutaj wklejam zdjęcie prawie całości - nie objęłam tego, a dalszy ciąg na drugim zdjęciu.
Pod siatką rośnie żółta trzmielina.
A twoja obwódka jest śliczna - zakochałam się w princessie
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
gardney 22:21, 09 sie 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
opcja 1 buk w kącie rabaty, pod kulami na pniu żurawki, pas tawuł princess i w prawym rogu rabaty też tawuły
opcja 2
tutaj rządek żurawek, całkiem z prawej strony przy płocie dwa lub trzy berberysy bagatelle miniaturka.
Murek z tyłu porasta bluszczem niedługo nie będzie widać szkarady i może ta "ślicznotka" - gustowna skrzyneczka w prawym górnym rogu też zniknie nieco.
Niestety ta rabata nie mieści mi się w kadrze dlatego takie malutkie wszystko.
Wydaje mi się że ta druga opcja lepsza?
co do stożków i kul na pniu to jeszcze nie wiem - stożki raczej bukszpanowe bo mam niewykorzystane duże kule bukszpanu które mogłabym dociąć w stożek a kule na pniu raczej cisy.
Mam nadzieję że Danusia mnie stąd nie wyrzuci opanowałam moją mega rabatą całą forumową przestrzeń
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
Ewa_w_ogrodzie 22:31, 09 sie 2014


Dołączył: 20 lip 2014
Posty: 636
popcarol napisał(a)
haha, nie, ja wiem co gdzie kupić - a raczej gdzie szukać żeby znaleźć
powodzenia


i to jest super, ale wiedzę o roślinach też masz niczego sobie ustrzegłaś mnie przed wieloma złymi zakupami
____________________
Pozdrawiam Ewa nasz ogród wspaniała przygoda czy czarna magia
popcorn 09:08, 10 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Ewa_w_ogrodzie napisał(a)


i to jest super, ale wiedzę o roślinach też masz niczego sobie ustrzegłaś mnie przed wieloma złymi zakupami


Dzięki, cieszę się
____________________
Mój nowy ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies