Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Lili 12:44, 21 sie 2014

Dołączył: 21 sie 2014
Posty: 1
Ja skorzystałam z usług firmy .... wiadomo, że łaczy się to z większymi kosztami niż gdybyśmy sami robili ogród, ale za to efekt jest powalający.
Pani Izabela świetnie rozplanowało, co gdzie i jak posadzić, aby rosło w miarę naturalnym srodowisku ( jedne rosliny lubią cien inne nie).
Myślę, że jesli ktos nie ma pomysłu na działkę, to warto skorzystać z fachowej pomocy!
mariola10 13:03, 21 sie 2014

Dołączył: 21 sie 2014
Posty: 7
popcarol napisał(a)
hej,
no cudne te trawki, muszę je gdzieś zdybać - w necie, bo nie ma w okolicy "na żywo".
berberysu nie będzie widać na tle kory, nie masz innego miejsca dla niego?
Murek nie tragiczny. Przydałoby sie cos co wyrozni te tuje - kulki (przytnij je tak zeby byly rowne). Moze jakies wysokie miskanty, z bialym (cabaret??) za tujkami-kulkami na pniu?

Byliny jak najbardziej, ale na jesien pomysl tez o cebulowych, zeby wiosna bylo weselej


Dziękuję za każdą uwagę i propozycje. Jestem poczatkującym ogrodomaniakiem, wiec błędów mnóstwo. Wasze "Ogrodowiskowe" ogrody są PIĘKNE!!!!
Malgosik 13:21, 21 sie 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
mariola10 napisał(a)
Witam trawki to carex elata aurea, miejsce dla ostrokrzewu takie same wymyśliłam. Obok trawek jest jeszcze berberys buxifolia nana i stoją tak biedaki w doniczkach i codziennie w innym miejscu. Tuje były kiedyś cały rząd ale choróbsko je zjadło zostały 4 ogołocone ze zniszczonych przez zaraze gałęzi i powstały nie foremne kulki. Rabat wąska, murek od sąsiada okropny wiele pomysłów na jego zakrycie było na razie pomalowany mniej denerwuje. Myslałam o posadzeniu szałwii omszonej przed tujkami. Myśli dużo i nic z tego nie wychodzi ha ha


szałwia, berberysy, kosodrzewina to na słoneczne stanowisko
a carex elata aurea będzie Ci się latem na słońcu przypalał
____________________
Ogród na glinie
mariola10 13:27, 21 sie 2014

Dołączył: 21 sie 2014
Posty: 7
Malgosik napisał(a)


szałwia, berberysy, kosodrzewina to na słoneczne stanowisko
a carex elata aurea będzie Ci się latem na słońcu przypalał


to jest wschodnia strona. To raczej nie te trawy, a reszta może być.
jula81 15:36, 21 sie 2014


Dołączył: 23 maj 2014
Posty: 769
Lili napisał(a)
Ja skorzystałam z usług firmy............... wiadomo, że łaczy się to z większymi kosztami niż gdybyśmy sami robili ogród, ale za to efekt jest powalający.

Myślę, że jesli ktos nie ma pomysłu na działkę, to warto skorzystać z fachowej pomocy!

Droga Lili ,serdecznie witamy na forum jednak na wstępie bardzo proszę zapoznać się i doczytać regulamin
...
Punkt 11. Niedozwolone jest reklamowanie działalności gospodarczej, ...

Bardzo fajnie że zakładasz ogród i pięknie wszystko wygląda bo to ważna sprawa by wszystko było odpowiednio skomponowane.Piękno tkwi w szczegółach
Zrób edycję wpisu- tak będzie lepiej .


____________________
** I co dalej w moim ogrodzie ? ** Wizytówka - Mały ogród Julki * Julka
Donia72 19:38, 21 sie 2014


Dołączył: 07 maj 2013
Posty: 6728
Dziś cyknęłam zdjęcia tej rabaty. Nie wiem, czy coś lepiej widać i czy da się coś narysować?


____________________
Dorota. Zakątek z fioletową ławeczką
popcorn 20:29, 21 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
hej, napisz jeszcze jak dużo tam jest słońca? i jakie rośliny tam masz, coś chciałabyś tam mieć, a czegoś na pewno nie?
Żywopłot chcesz sadzić? Ja bym posadziła, bo płot nie jest najpiękniejszy...
Jałowce wyrzucasz? Generalnie - można robić demolkę, czy coś MUSI zostać??

Mam wrażenie że najlepiej byłoby wykopać wszystko i całość porządnie przekopać z obornikiem, kompostem, bo ziemia wygląda na zaniedbaną i nie ruszaną parę lat? Czy tak jest?

Dokupiłabym 3cią hortkę ogrodową; i duużo traw. I coś na kijku na pewno - cis, trzmielinę? I żółtolistnych trochę.

Napisz jak dużo tam jest słońca, to coś postaram się narysować. pozdrawiam!
____________________
Mój nowy ogródek
Donia72 20:52, 21 sie 2014


Dołączył: 07 maj 2013
Posty: 6728
Popcarol, płot zrobił się zielony od nasadzeń Chciałabym zostawić te dwie tuje przy furtce, trochę zasłaniają "bałagan" za płotem, po drugiej stronie też jest iglak o ładnym zabarwieniu i jest zdrowy. Do wykopania będą jałowce i marcinki no i tam jest dużo orlików, ale też do przesadzenia. Rabata nie jest taka szeroka, nie wiem czy dałoby wcisnąć żywopłot? Chyba że coś wąskiego.
A słońce, jest go ok.5 godzin, bo później dom robi cień. Hortensje ogrodową jeszcze mam i mogę ją tu posadzić
____________________
Dorota. Zakątek z fioletową ławeczką
Donia72 20:53, 21 sie 2014


Dołączył: 07 maj 2013
Posty: 6728
A...i faktycznie, ta rabata nie była ruszana parę lat. Ziemia u nas jest słaba, same piachy.
____________________
Dorota. Zakątek z fioletową ławeczką
popcorn 09:34, 22 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Donia, czyli zostają 2 tujki zupełnie z prawej i cyprysik chyba, zupełnie z lewej?
To M namów na przekopanie całości, jak najszybciej - z obornikiem/kompostem, zagrabcie i niech poleży chociaż z tydzień, zanim zaczniesz sadzić

A masz jakieś rośliny, które tu możesz/chcesz przenieść, prócz 3ciej hortki? Jakieś życzenia, co chcesz tu mieć? Słońca tyle że większość roślin sobie poradzi, może tylko dla róż trochę mało.
Chcesz mieć głównie zimozielone nasadzenia, czy bylinówkę, z krzakami hortensji? Jaki budżet?
Co do żywopłotu, możesz poprzestać na zimozielonym bluszczu puszczonym na płot, lub posadzić ekran/żywopłot- cisy (hicksii) (drożej) lub tujki Smaragd (taniej). Na żywopłot z liściastych trochę mało miejsca, plus trzeba ciąć kilka razy w sezonie...
daj znać, to coś wymyślę
____________________
Mój nowy ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies