Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

popcorn 08:37, 19 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
aaga napisał(a)


trawa pod brzozami juz usunieta i juz zaczelam ukladac folie a teraz zaczynam sie zastanawiac czy zostawic ?
to jest strona wschodnia wiec chyba zasadze wiecej wrzoscow?Jestem z lodzi i myslalam o szkolce wolskiego..jakie macie opinie?czy polecacie gdzies indziej zakupy?
rabata jest dosc duza bo do zagospodarowania mam 15m dlugosci i 4 m szerokosci..jakie macie pomysly na posadzenie roslin?



hej, ja bym położyła włókninę z tyłu tej rabaty, bo tam masz miejsce na jakieś krzewy - berberysy w 2-3 kolorach, sadzone plamami po kilka-kilkanaście sztuk by fajnie wyglądały. Plus trawy między berberysami i na srodkowej czesci rabaty. A z przodu nie kładłabym włókniny, bo łatwiej zebrać chwasty, bo i wrzośce to nie berberysy, nie pokłują
Nie byłam w szkółce Wolskiego, ale specjalizuje się w kwasolubnych i wrzosach, więc to pewnie dobre źródło.
powodzenia!
____________________
Mój nowy ogródek
popcorn 08:40, 19 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Ewa_w_ogrodzie napisał(a)
Ja na razie nic nie radzę, bo się nie znam. Moja rabatka prawie gotowa, powstała dzięki temu wątkowi za co wszystkim doradzającym dziękuję. Niestety czekam jeszcze na dwie rośliny, ale i tak jest już dużo lepiej, chociaż jeszcze małe.


Ewa, dobra robota! Ale się szybko uwinęłaś
Rzeczywiście małe te roślinki! Co to za żwirek pod domem, nie masz go więcej? Lepiej by wyglądało gdyby był na całej tej rabacie - za hortensjami nawet mogłabyś włókninę rozłożyć, żeby się żwirek nie mieszał z ziemią? Ale to jak już dosadzisz tego stożka
____________________
Mój nowy ogródek
Gardenarium 08:52, 19 sie 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308


To wszystko jest za małe, niknie, ginie w tym froncie. Dom to przytłacza, a nie taki powinien być ogródek frontowy, ma zachwycać, ma być widoczny.

Na tle ściany niepotrzebny jest stożek, on powinien być wysoki, bardzo wysoki, ale potem jak urośnie, jego podstawa będzie za duża, nie zmeiści się w tej małej rabatce i będzie klops.

Tutyaj potrzebujesz czegoś na pniu i coś bardziej masywnego, żeby to było w ogóle widać



1. miłorząb 'Mariken" na wysokości co najmniej 140 cm albo inna forma pienna np. śliwa dziecięca o czerwonych listkach
2. Platycladus orientalis 'Aurea Nana' (będzie złocistym wrzecionem) albo trawy miskanty 'Morning Light'
3. Kulki z czerwonych karłowych berberysów Bagatelle
4. Carex 'Ice Dace' lub dowolny (bedzie zimozielony)
5. Żurawki Caramel albo coś innego kontarstującego np. czarny konwalnik?



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
beata_kulesza 12:45, 19 sie 2014


Dołączył: 14 lis 2013
Posty: 829
Hejka, zmagam się od jakiegoś czasu z problemem dotyczącym rabaty znajdującej się od frontu domu. Część rabaty jest już obsadzona a drugiej coś brakuje. Myślę co by tam dosadzić żeby było weselej jednak nic mi nie przychodzi do głowy. Bardzo proszę o pomoc !!! Tak wygląda całość



a chodzi mi o tą rabatę



są na niej pęcherznica 3 tawuly "Japanese Dwarf" jakiś jałowiec oraz tawuła Golden Princess.
____________________
Beti - Ogród Beaty
popcorn 13:13, 19 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
hej,
duuuużo cebulowych na wiosnę, łanami
Pęcherznicę bym cięła - swoją taką ciacham ok 30 cm przy ziemi i teraz ma ze 2 metry i tak, ale wygląda jakoś porządniej - świeże przyrosty z dużymi ładnie wybarwionymi liśćmi.

Dałabym dużo żółtolistnych żurawek, pas przed zielonymi tawułami, u mnie dobrze rośnie Lime Marmalade. Coś ładnego szczepionego na pniu, może trzmielina (żółto-zielone listki), zamiast żółtej tawułki, pod nią coś dla kontrastu, może żurawki Marmalade?

Tam gdzie masz te małe bordowe chyba berberysy? też brakuje koloru, może właśnie te żółte żurawki też? I trawy, wszędzie są ładne zimozielone carexy

pozdrawiam!
____________________
Mój nowy ogródek
beata_kulesza 13:29, 19 sie 2014


Dołączył: 14 lis 2013
Posty: 829
Tam gdzie są te berberysy tam już nic się nie wciśnie planuję tylko dosadzić tam korony cesarski co by na wiosnę oko cieszyło. Tylko nie mogę się zdecydować jaki kolor . Dzięki za wskazówki
____________________
Beti - Ogród Beaty
popcorn 13:38, 19 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
hehe, się nie wciśnie? nie widziałaś moich rabat

ale i tak bym coś pokombinowała - po 3-5 szt berberysów bym przeniosła na tę bardziej pustą część po prawej, a w ich miejsce wsadziła coś żółtolistnego -te żurawki lub carexy (na ice dance by dobrze wyglądały). To by zamknęło tę przestrzeń, ujednoliciło całość i dodało koloru

pozdrawiam!
____________________
Mój nowy ogródek
popcorn 13:38, 19 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
beata_kulesza napisał(a)
Tam gdzie są te berberysy tam już nic się nie wciśnie planuję tylko dosadzić tam korony cesarski co by na wiosnę oko cieszyło. Tylko nie mogę się zdecydować jaki kolor . Dzięki za wskazówki
korony żółte - zobacz jak bordowy niknie na korze...
____________________
Mój nowy ogródek
Gardenarium 13:39, 19 sie 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Korony cesarskie moim zdaniem nie za bardzo pasują do berberysów, natomiast pasują do nich czosnki ozdobne, ewentualnie wczesną wiosną tulipany.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 13:41, 19 sie 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wciśniesz rośliny na pniu. Bez trudu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies