Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Malgosik 13:53, 23 mar 2015


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
brzydula napisał(a)
witam serdecznie
tym razem i ja poproszę o radę. zalezy mi aby na tej rabacie znalazły się drzewa najlepiej szczepione, w ogrodzie dominuja iglaki więc raczej liściaste, nie wiem ile sztuk i jak je rozmieścić . Obecnie znajdują sie tam dwa klony jesionowate które są do wyrzucenia na tył ogrodu. Poczatkowo zależało mi aby w narożniku znalazła sie śliwa wiśniowa i dwa jednakowe po po prawej i lewej stronie furtki, ale na prawo znajdują sie kulki na pniu i gdzie tu miejsce na drzewo. Jeżeli macie jakies pomysły proszę o rade

Dodam jeszcze , ze rabata ta znajduje sie po prawej stronie domu



pośrodku dosyć spory świerk i przygotowanie terenu pod dalsze nasadzenia






i lewa strona - planuje uspokoić te wygibasy i wyrównac linie



jak już wspomniałam w pierwszej kolejności zeleży mi na prawej stronie i drzewach. Pozdrawiam


Czy tą furtkę trzeba podkreślać dwoma strażnikami?
Czy to raczej powinno być dyskretne przejście na pole?
Śliwa w narożniku jest w porządku. Ale pod spodem coś jaśniejszego by się zdało by podkreślić jej kolor. Miskant Variegatus, Dereń Ivory Halo, Horetensje bukietowe.

Masz obsadzone cisami i rabaty dość uporządkowane, więc trudno coś doradzać, do tego nie widać co tam rośnie, bo teraz bezlistne.

Pod świetrkiem przydąłoby się rozświetlić. Masz tam chyba hortensje?
dałabym jej więcej i dodała koloru, np. żurawkami, w zależności ile masz tam swiatła. Może jeszcze coś zimozielonego, bergenie? Kwiaty letnie jeśli jest słońce. A jak cień, biało obrzeżone funkie.
____________________
Ogród na glinie
atena13 14:11, 23 mar 2015


Dołączył: 02 mar 2014
Posty: 123
Oczywiście zgadzam się z tym że Danusi projekty są najlepsze jak się naoglądam to potem spać nie mogęale pomyślałam jakby tak przy chodniku do samych schodów były iglaczki cięte w kule ?ale wtedy projekt musiałby byc innyno i chodzi jeszcze o koszenie trawy -jakby jej tam nie było to już troszkę mniej,a koszenia trochę jest co myślicie?
____________________
atena - Mój ogródeczek
AnnaCh 14:41, 23 mar 2015


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Małgosik, dzięki za szybka odpowiedź. Biorę oczywiście pod uwagę, że to wszystko zimą będzie łyse, i że nie wszystko na raz będzie kwitło tak jak na moich wypocinach. Zastanawiam się jeszcze czy nie dać zamiast tych berberysów jednak szmaragdów, (cisów chyba nie chcę) bo mają taką przewagę, że zimą też coś tam będzie, a nie tylko gałęzie bez liści, no i może wtedy jako następny krzaczek na lewo będzie pasował perukowiec podolski? Zapomniałam dodać, że na końcu będzie wierzba, która już tam rośnie, bo była jeszcze za czasów budowy kupiona i bezmyślnie posadzona.

Co myślicie o czymś takim?
____________________
Ania - Malutki pod lasem
Malgosik 15:32, 23 mar 2015


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
to bym jednak połączyła te Smaragdy, bo zimą będzie dziura jak opadną liście
trzeba wytyczyć linię rabaty, bo bez tego trudno projektować
może ten dikielek włączyć w rabatę i jakoś zamaskować
lilaka dałabym bardziej do przodu i wokół niego zaprojektowała niższe nasadzenia - kontrastowymi palamami w zależności od warunków glebowych i nasłonecznienia, by tak nie był pod płotem jak niechciany krzak
a perukowca nie lubię, dla mnie nie ma formy, taki jakiś zakrzaczony, nieuporządkowany, a kolor można uzyskać czymś innym, ale to moje subiektywne odczucie
nie można co jakiś czas dawać większego i innego krzewu, bo się robi bałagan
napewno podobają Ci się uporządkowane ogrodowiskowe rabaty
to żółte to forsycja? bo jeśli tak to bezie włazić na lilaka, patrz punkt wyżej o lilaku, nie robiłabym mu konkurencji
____________________
Ogród na glinie
atena13 15:52, 23 mar 2015


Dołączył: 02 mar 2014
Posty: 123
Nie rozszyfrowałam tych nazw na rysunku ale Małgosik mi podpowiedziała co mogłoby to być.
No i jak już pisałam to potem ciężko manewrować kosiarką na takim skrawku trawy,a jak myślicie o tej drugiej stronie?Usunęłam już z tamtąd wszystkie rośliny,bo miałam pomysł żeby była tam tylko trawa ale potem pomyślałam sobie że będzie pusto i postanowiłam się doradzić ekspertów
____________________
atena - Mój ogródeczek
AnnaCh 17:58, 23 mar 2015


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Małgosiu sama nie wiem jak wyznaczyć linię tej rabaty. Co do włączenia dekielka, to będzie ciężko, bo pod spodem jest ogromny zbiornik na gaz, obsypany żółtym piachem i tak musi zostać. Ziemi jest tylko troszkę na wierzchu, tak żeby trawa urosła. Razem z M stwierdziliśmy, że będziemy na nim stawiać wielką donicę z kwiatami
Lilak miał być tak wciśnięty w kąt, nawet rozmawiałam z sąsiadką i jej nie będzie przeszkadzało, jak będzie do niej przechodził. To pod nim to forsycja, ale nie chciałam jej puszczać jakoś wysoko.
Jak nie perukowiec, to może pęcherznica?
Lubię uporządkowane rabaty ogrodowiskowe, ale lubię też różne kwitnące krzewy. Pewną ogrodowiskowość miały zapewnić szmaragdy w takich samych odstępach i plamy z żurawek, host i czegoś?
Z sąsiadami żyjemy bardzo dobrze i nie chcę się bardzo od nich odgradzać, ale razem z M wybraliśmy jednak wersję z szmaragdami.
Nie wiem czy będzie coś widać, ale zmierzyłam wszystko i zrobiłam rzut z góry.

Może coś jeszcze doradzicie, co posadzić?
____________________
Ania - Malutki pod lasem
AnnaCh 18:01, 23 mar 2015


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
brzydula, super masz obudowę studni, szkoda, że z moim dekielkiem mało da się zrobić Jeżeli tak jak zaproponowała Małgosia furtka miałaby być dyskretnym przejściem na pole, to może jakaś pergola obsadzona czymś pnącym? Może głupi pomysł i nie musicie brać mnie na poważnie, ale ja dopiero zaczynam ogrodowiskowe przygody
____________________
Ania - Malutki pod lasem
atena13 19:52, 23 mar 2015


Dołączył: 02 mar 2014
Posty: 123
Hej brzydulo myślę,że masz ładny ogród-wszystko uporządkowane "ogrodowiskowo"
wystarczy mała korekta nie to co u mnie galimatias
____________________
atena - Mój ogródeczek
brzydula 21:27, 23 mar 2015

Dołączył: 24 sie 2013
Posty: 307
AnnaCh napisał(a)
brzydula, super masz obudowę studni, szkoda, że z moim dekielkiem mało da się zrobić Jeżeli tak jak zaproponowała Małgosia furtka miałaby być dyskretnym przejściem na pole, to może jakaś pergola obsadzona czymś pnącym? Może głupi pomysł i nie musicie brać mnie na poważnie, ale ja dopiero zaczynam ogrodowiskowe przygody


bardzo się cieszę ze się podoba dziękuję bardzo, ja również mam taki dekiel niedaleko studni obsadziłam go trzmieliną i mam nadzieje ze niebawem nie będzie widoczna, proponuje zrobić to samo, teraz wybrałabym bluszcz bo szybciej rośnie, ale trzmielina również ok . jak urośnie może jakieś rusztowanie zrobię np stożek
brzydula 21:30, 23 mar 2015

Dołączył: 24 sie 2013
Posty: 307
atena13 napisał(a)
Hej brzydulo myślę,że masz ładny ogród-wszystko uporządkowane "ogrodowiskowo"
wystarczy mała korekta nie to co u mnie galimatias


moja droga!! ja również rozpoczynam przygodę z ogrodem, na ogrodowisku jestem od roku i w dalszym ciągu zagubiona. Największym problemem są rabaty pod świerkiem, bardzo smutno pod nimi ale damy rade!!!!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies