Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

brzydula 21:36, 23 mar 2015

Dołączył: 24 sie 2013
Posty: 307
Malgosik napisał(a)


Czy tą furtkę trzeba podkreślać dwoma strażnikami?
Czy to raczej powinno być dyskretne przejście na pole?
Śliwa w narożniku jest w porządku. Ale pod spodem coś jaśniejszego by się zdało by podkreślić jej kolor. Miskant Variegatus, Dereń Ivory Halo, Horetensje bukietowe.

Masz obsadzone cisami i rabaty dość uporządkowane, więc trudno coś doradzać, do tego nie widać co tam rośnie, bo teraz bezlistne.

Pod świetrkiem przydąłoby się rozświetlić. Masz tam chyba hortensje?
dałabym jej więcej i dodała koloru, np. żurawkami, w zależności ile masz tam swiatła. Może jeszcze coś zimozielonego, bergenie? Kwiaty letnie jeśli jest słońce. A jak cień, biało obrzeżone funkie.


dziękuje Małgosik
myślę ze drzewa lepszym rozwiązaniem będą obecnie jest tak łyso i zrównoważy to może troszkę prawą stronę obsadzoną świerkami. Faktycznie myślałam o podkreśleniu furtki. Jednak myśle ze wówczas w tym narożniku nic już się nie zmieści no i na zdjęciu widoczne śą dwie kulki na pniu trzeciej nie widać wówczas musiałabym je przesadzić bliżej siebie. zaraz poszukam jakies zdjęcie z ubiegłego roku. Na to co za furtka nie mam wpływu niestety tło dla mojego ogrodu fatalne .
brzydula 21:55, 23 mar 2015

Dołączył: 24 sie 2013
Posty: 307
może trzymajmy się tej furtki, na prawo w stronę studni tak to wygląda( lbie tego perukowca jednak chce go zamienić na buka Dawcyk Purple, nie wiem co ile te drzewa sdzić,


natomiast na lewo od furtki, tak : ( tu musze coś zimozielonego np. jakieś kulki np. 3 bo zimą łysawo )



ale co dalej to nie wiem stoję w miejscu
martika 22:09, 23 mar 2015


Dołączył: 26 mar 2012
Posty: 1001

Musze przesadzic te ostrokrzewy, dzisiaj po 2 sezonach nie mają takich pieknych liści, za duzo słonca, jak stały w cieniu w donicach były piekne.
Co posadzic zamiast nich, musi to byc cos zimozielonego, rabata jest na wprost wejscia do domu. Myslała o trzmieline zółtej, ale mam juz ja po drugiej stronie fortki, wiec nie wiem czy nie za duzo jej by było.
____________________
Marta - Przedwiośnie ogrodu - []
AnnaCh 23:09, 23 mar 2015


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
brzydula napisał(a)


bardzo się cieszę ze się podoba dziękuję bardzo, ja również mam taki dekiel niedaleko studni obsadziłam go trzmieliną i mam nadzieje ze niebawem nie będzie widoczna, proponuje zrobić to samo, teraz wybrałabym bluszcz bo szybciej rośnie, ale trzmielina również ok . jak urośnie może jakieś rusztowanie zrobię np stożek

U mnie z tym dekielkiem, to nie jest taka prosta sprawa, on jest często otwierany, bo to od gazu (sprawdzanie poziomu, tankowanie). Ponad to dookoła są dziurki od wentylacji, nie widać ich, bo są w trawie, no i tak jak już pisałam, pod ziemią jest ogromny zbiornik na gaz, zasypany piachem (i tak musi być, pan z UDT tak twierdzi), tylko na wierzchu jest malutko ziemi, żeby trawa urosła.
____________________
Ania - Malutki pod lasem
lena 00:29, 24 mar 2015


Dołączył: 06 paź 2014
Posty: 356
Chyba mniej wiecej tak by to wygladalo, nie jest zle



atena13 napisał(a)
Oczywiście zgadzam się z tym że Danusi projekty są najlepsze jak się naoglądam to potem spać nie mogęale pomyślałam jakby tak przy chodniku do samych schodów były iglaczki cięte w kule ?ale wtedy projekt musiałby byc innyno i chodzi jeszcze o koszenie trawy -jakby jej tam nie było to już troszkę mniej,a koszenia trochę jest co myślicie?
____________________
Kardówka
brzydula 07:16, 24 mar 2015

Dołączył: 24 sie 2013
Posty: 307
martika napisał(a)

Musze przesadzic te ostrokrzewy, dzisiaj po 2 sezonach nie mają takich pieknych liści, za duzo słonca, jak stały w cieniu w donicach były piekne.
Co posadzic zamiast nich, musi to byc cos zimozielonego, rabata jest na wprost wejscia do domu. Myslała o trzmieline zółtej, ale mam juz ja po drugiej stronie fortki, wiec nie wiem czy nie za duzo jej by było.


fajnie byłoby coś zimozielonego, trzmielina ok, ale jak jej nie chcesz to moze miłorzeby ???
Gardenarium 07:30, 24 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
martika napisał(a)

Musze przesadzic te ostrokrzewy, dzisiaj po 2 sezonach nie mają takich pieknych liści, za duzo słonca, jak stały w cieniu w donicach były piekne.
Co posadzic zamiast nich, musi to byc cos zimozielonego, rabata jest na wprost wejscia do domu. Myslała o trzmieline zółtej, ale mam juz ja po drugiej stronie fortki, wiec nie wiem czy nie za duzo jej by było.


Będzie ok. nawiąże do innej części i kolorek jest odpowiedni, rozweselający Tylko długie pnie, żeby wystawała znad cisów. Proste pnie, nie krzywulce
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pomarancza 11:52, 24 mar 2015


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 292
Potrzebuję pomocy w ogarnięciu tego miejsca:



Na razie otoczenie domu straszy, jest po prostu brzydko - i chciałabym to jak najszybciej zmienić.
Na pierwszy ogień idzie rabata pod oknami, widoczna od ulicy. Jest tam dość wąsko - ok 1,5m. Chciałabym tam możliwie gęstą roślinność, w 90% zimozieloną, rośliny raczej średniego wzrostu, nie bardzo niskie - mają robić zieloną "masę", bo większość przedogródka stanowi podjazd. Podobają mi się rododendrony (mam kupioną odmianę Nova Zembla) i pierisy, ale nie wiem, co do tego dołożyć?

Aha, lubię miękkie, obłe linie - nie geometryczne i strzyżone.

Ziemia jest żyzna (ponoć czarnoziemy), ale ciężka, zbita. Ph nie znam. Słońce w godzinach 12-15.00.


P.S. Miejsce pod rabatę jest w trakcie sprzątania, wygląda już lepiej, niż na zdjęciach .
____________________
Czy ten plan ma sens? Zmienić pobojowisko w ogród...
AnnaCh 12:04, 24 mar 2015


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Nie mogłam wczoraj spać przez tą moją rabatę. Wymyśliłam coś takiego.

Dodałam jeszcze kulki bukszpanowe, lawendę i jałowca płożącego blue chip.
Tylko mi ta pęcherznica lub perukowiec teraz nie pasuje, chyba zamienię na coś zielonego, kwitnącego. Może hortensja bukietowa?
____________________
Ania - Malutki pod lasem
AnnaCh 12:23, 24 mar 2015


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Pomarancza napisał(a)
Na razie otoczenie domu straszy, jest po prostu brzydko - i chciałabym to jak najszybciej zmienić.
Na pierwszy ogień idzie rabata pod oknami, widoczna od ulicy. Jest tam dość wąsko - ok 1,5m. Chciałabym tam możliwie gęstą roślinność, w 90% zimozieloną, rośliny raczej średniego wzrostu, nie bardzo niskie - mają robić zieloną "masę", bo większość przedogródka stanowi podjazd. Podobają mi się rododendrony (mam kupioną odmianę Nova Zembla) i pierisy, ale nie wiem, co do tego dołożyć?

Nie zazdroszczę, bo rok temu, to większość mojego podwórka tak wyglądała, teraz już tylko część
A nie boisz się, że Ci tą rabatę zrujnują jak będą np. tynkować dom?
Ja mam zrobione takie korytka przy domu, na razie rosną tam cebule, później jednoroczne, jest też runianka japońska, którą wsadziła moja córka (sama ją sobie kupiła).



Jak już otynkuję dom, to pomyślę o czymś stałym. No i ktoś mi podpowiedział, żeby zrobić jednak przy domu kawałek chodnika, żeby nie lać ciągle wodą po fundamencie. 1,5 m to nie tak mało. U mnie ta jedna duża płyta ma 50 cm i jest ok. Oczywiście nic wielkiego tam nie będzie, ale Ty chyba wielkich też nie chcesz.
____________________
Ania - Malutki pod lasem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies