Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Toszka 19:17, 03 maj 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Szanta, przede wszystkim posadziłaś lilaki za blisko chodnika - za kilka lat rozkrzewią się i będą miały korony ok. 1,5m. Radzę poszerzyć rabatę a w stopach można posadzić szpaler np. róży Fairy z lawendą lub szałwią.
Tylko szczerze pisząc taki szpaler będzie się miał nijak do drugiej strony chodnika - na jednym iglaki, na drugim lilaki to tak trochę od sasa i totalny brak spójności. To tak jakbyś w pokoju pod jedną ściana ustawiła renesansowe meble, a pod drugą, na przeciwko zestaw ze szkła i stali - czy takie meblowanie pasuje? to kwestia gustu.... nie krytykuję, podpowiadam
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Szanta 20:47, 03 maj 2016

Dołączył: 01 maj 2016
Posty: 37
Toszka napisał(a)
Szanta, przede wszystkim posadziłaś lilaki za blisko chodnika - za kilka lat rozkrzewią się i będą miały korony ok. 1,5m. Radzę poszerzyć rabatę a w stopach można posadzić szpaler np. róży Fairy z lawendą lub szałwią.
Tylko szczerze pisząc taki szpaler będzie się miał nijak do drugiej strony chodnika - na jednym iglaki, na drugim lilaki to tak trochę od sasa i totalny brak spójności. To tak jakbyś w pokoju pod jedną ściana ustawiła renesansowe meble, a pod drugą, na przeciwko zestaw ze szkła i stali - czy takie meblowanie pasuje? to kwestia gustu.... nie krytykuję, podpowiadam


Dziękuję Toszka za podpowiedzi Wydawało mi się, ze w dobrej odległości sadzę,bo 50 cm od brzegu chodnika. Może faktycznie niezbyt to pasuje, ale iglaków, tuj mam już dosyć Przedsadzę je z 30 cm dalej od chodnika. Myślisz, że faktycznie róże Fairy by do nich pasowały? Fairy to te w kolorze różowym prawda? Tylko wtedy musiałabym je posadzić pomiędzy lilakami chyba... Czy jeszcze w dalszej części od chodnika? Te jałowce, które mi radziła pani ze szkółki to już chyba totalnie nie pasują... Że też posłuchałam pani ze szkółki szkoda wydanych pieniędzy. Ten pomysł z lilakami to pomysł tejże właśnie pani

____________________
Ilona Tyle radości ile rozterek i dylematów
Gardenarium 21:16, 03 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Radziłabym ciąć lilaki w kulki,mieliśmy takie w ogrodzie i dzięki cięciu nie będzie problemu z wielkością kulki. Nie są za blisko chodnika.

Ponieważ lilaki są fioletowe podczas kwitnienia - bardzo mi pasuje żółte pod spodem i nawet bym zaryzykowała jałowce Limeglow Zdjęcia

W nich burgundowe, fioletowe tulipany, z 300 szt pomieszane.

Jeśli pani radziła sine jałowce to źle, żółte powinny być.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Szanta 21:40, 03 maj 2016

Dołączył: 01 maj 2016
Posty: 37
Gardenarium napisał(a)
Radziłabym ciąć lilaki w kulki,mieliśmy takie w ogrodzie i dzięki cięciu nie będzie problemu z wielkością kulki. Nie są za blisko chodnika.

Ponieważ lilaki są fioletowe podczas kwitnienia - bardzo mi pasuje żółte pod spodem i nawet bym zaryzykowała jałowce Limeglow Zdjęcia

W nich burgundowe, fioletowe tulipany, z 300 szt pomieszane.

Jeśli pani radziła sine jałowce to źle, żółte powinny być.


Dziękuję za podpowiedź, podoba mi sie bardzo i ślicznie te żółte jałowce będą wyglądały na korze. Pani w szkółce radziła zielone jałowce.
Czy jałowce sadzić pomiędzy lilakami czy bliżej chodnika, nieco wyżej lilaków?
Lilaki posadziłam w odległości 1,3 m od siebie.
Pomysł z tulipanami rewelacyjny. W sumie planowałam obsadzić cebulami jesienią Teraz wiem, że ze 300 szt.
Uff syn się ucieszy, bo już zapowiedziałam poszerzanie rabaty i ominie go dodatkowa praca Dziękuję bardzo Pani Danusiu
____________________
Ilona Tyle radości ile rozterek i dylematów
grygooor 22:37, 03 maj 2016

Dołączył: 24 sie 2015
Posty: 49
Pomóżcie mi proszę wybrać drzewo na rabacie blisko domu -1,5 metra od ściany by nie podniosło mi fundamentów.

W moim wątku więcej danych - drzewo 1,5 metra od ściany, strona południowa, ziemia piaszczysta, na razie na rabacie lawenda, w przyszłosci dołożę różę okrywową.

Myślałam o wiązie Wredei albo jakimś wieczniezielonym stożku ale później pomyślałam ze zapytam bardziej doświadczonych, więc jestem
____________________
Aga B. Przypadkowy ogród
wera 10:08, 04 maj 2016


Dołączył: 22 sie 2014
Posty: 46
mam w planie posadzić hortensje limelight z 4 6 szt na rabacie widocznej na zdjęciu jest to rabata wzdłuż płotu mąż nie chce dosiać trawy i nie mogę jej skorygować hortensję będą gdzieś w połowie rabaty z lekkim łukiem, rabata ma około 5 m dł i 3,5 szer i nie mam pomysłu jak zagospodarować tą przestrzeń przed nimi,za nimi,jedynie co mi przyszło do głowy to tuje danica posadzone na łuku może przed nimi żurawki ? ktoś pomoże????

____________________
Weronika moje początki z ogrodem
Gardenarium 10:18, 04 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Za pusto, potrzebne są jeszcze spore drzewa z koronami ponad płot. Wszystko małe, tuje dorosną. Szmatę wywal, nic dobrego z tego nie będzie.




Dosadź jeszcze miskant np. Gracillimus - bedzie wysoki, hortensjami nieco zjedź do dołu.


Danica może być, pomiędzy Carex Evergold, w Carex tulipany i krokusy.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
10:49, 04 maj 2016
Witajcie w jakiej odległości od żywopłotu z tui szmaragd mogę sadzić miskaanta gracilimusa i w jakich odleglościach od miskanta sadzić hortensje anabel lub limelight?
wera 13:31, 04 maj 2016


Dołączył: 22 sie 2014
Posty: 46
Gardenarium napisał(a)
Za pusto, potrzebne są jeszcze spore drzewa z koronami ponad płot. Wszystko małe, tuje dorosną. Szmatę wywal, nic dobrego z tego nie będzie.




Dosadź jeszcze miskant np. Gracillimus - bedzie wysoki, hortensjami nieco zjedź do dołu.


Danica może być, pomiędzy Carex Evergold, w Carex tulipany i krokusy.


porada od samej Szefowej super czy posadzić 2 śliwy czy jedną śliwę i jakieś inne fajne drzewo?

____________________
Weronika moje początki z ogrodem
katarzyna_kubik 14:30, 04 maj 2016


Dołączył: 07 sie 2015
Posty: 78
Gardenarium napisał(a)


Opinia moja jest taka, że tutaj nic nie ma wysokiego, są rośliny mało istotne dla tej rabaty. Brakuje najwyższych roślin, np. małych trzech drzewek na pniu. Jednego drzewa o ładnym pokroju Cokolwiek, co by dało wysokość tej rabacie. A wypełnienie to druga sprawa.


Danusiu może być trzmielina na pniu np. 2 szt,czy cś niższego na pniu, jakas sosenka 45 cm??? w którym miejscu??? a kulki bukszpanowe gdzie, możesz mi zaznaczyć, proszę...

musze przekopać całość???
____________________
KASIA - Na razie taka sobie trawa-będzie zabawa czyli początki wymarzonego ogrodu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies