Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Aga 12:43, 05 lip 2016


Dołączył: 30 lis 2012
Posty: 732
Witam mam taka rabate strona południowa chciałabym posadzic na niej drzewa a wykopac te zółte cisy czy śliwa wisniowa bedzie dobra?Czy moze cisy zostawic a po bokach dac drzewa?
____________________
Nowe miejsce nowy ogród
malgol 10:58, 06 lip 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Gardenarium napisał(a)
Trzmieliny bardzo ładnie się wybarwią i będą naprawdę wesołe i rozświetlą kącik.


Dziękuję Danusiu za pomoc
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
Menka 18:43, 10 lip 2016

Dołączył: 10 lip 2016
Posty: 1
Witam serdecznie.
Od pewnego czasu korzystam z wątków na forum, podczytuję, podpatruję, a wszystko z rosnącego zainteresowania roślinami oraz z konieczności zmiany kilku miejsc w otoczeniu mojego domu, bo nie śmiem tego nazywać "ogrodem".
Dzisiaj odważyłam się napisać, bo czas leci, a ja mam wrażenie, że od jakiegoś czasu stoję w miejscu. Im więcej czytam i oglądam tym więcej roślin mi się podoba, tym większy mętlik w głowie. Staram się pamiętać o wskazówkach Pani Danusi, ale wychodzi jak wychodzi.

Póki co chciałabym pokazać dwa miejsca, które są w trakcie zmian bądź powstawania i powiem szczerze nie wiem czy to, co zrobiłam/myślę zrobić ma rację bytu.

Pierwsze miejsce to rabata na wjeździe na teren posesji.
Jest tam w tej chwili żywotnik wschodni, podsadzony tawułami golden princess, thuja globosa, 2 reingoldy, podsadzone żurawkami. Po przeciwnej stronie żywotnika wschodniego, tam gdzie teraz mamy wolne miejsce chciałbym posadzić jakieś niższe drzewo (????) i podsadzić tawułami golden princess; w tle widać pokręconego buka (którego nazwy nie znam). Nie do końca mi pasują same żurawki, wydają mi się za małe do tych tuj i miejsce między tujami też czymś bym uzupełniła. Ogólnie w tym momencie to miejsce wygląda na mało reprezentacyjne.
Wzdłuż żywopłotu z tuj miałam rabatę, ale żadna z posadzonych tam roślin dobrze nie rosła, tuje dawały o sobie znać i po 3 latach męczarni mojej i roślin zdecydowałam się zlikwidować tę część; wyrzuciłam rosnące tam krzewuszki, berberysy, kule teddy; w rogu został jedynie jakiś dereń. Z roślin tych musiałam stworzyć inną rabatę, o której mam nadzieję kiedyś napiszę.

Natomiast wzdłuż podjazdu mam 3 jabłonie szczepione na pniu podsadzone tawułami golden carpet, jedne carpety są mniejsze, bo dopiero niedawno zdecydowałam się ujednolicić podjazd i wyrzuciłam stamtąd żurawki bordowe; pozostały mi jeszcze berberysy do wyrzucenie spod środkowej jabłoni, ale ciągle czasu brakuje. Na początku i na końcu podjazdu są tuje danica.

Proszę o podpowiedź w jaki sposób ogarnąć rabatę z żurawkami i tujami. Każda Państwa podpowiedź będzie mile widziana.
Pozdrawiam serdecznie.
Marzena.
rewq 20:20, 10 lip 2016


Dołączył: 14 maj 2016
Posty: 42
Co wsadzić do rabaty przedogródka w kształcie koła, przez którą przecina ścieżka (wije się lekko). Przedogródek jest duży, jak cały ogród, i nie ma trawy i nie będzie, zostanie dowolne naturalne nasadzenia - głównie perz, mlecze - koszone srednio raz na dwa tygodnie, prześwity gołego piachu. Rabata w przedogróku będzie tylko jedna, pozostały nie-ogrod to drzewa głównie owocowe i iglaki. Ziemia to piach, 5-6kl, słońce.

Rabata jest w planach a warianty są różne:
- dwie brzozy i kule zimozielone + jakieś tulipany (I drugie pytanie: tulipany długo kwitną? Albo czym je zastąpić co by dłużej zdobiło)
- niskie krzewinki, otoczka z bukszpanu, może jakiś labiryncik
- Zawciąg nadmorski jest na skalniaki co wydaje sie idealne. To bylina, a ja sie nie znam, wysiac do gruntu czy doniczek? I z czym zestawić?
Lub coś innego. Każda ma wady. Ma być elegancko ale nie gryźć się z resztą

____________________
Mój ogród
ewwa 21:48, 10 lip 2016


Dołączył: 27 maj 2016
Posty: 115
jeśli nie będzie trawnika, to całość też powinna być naturalistyczna. Pokaż to miejsce, będzie łatwiej coś doradzić.
Brzozy i owszem jak będziesz podlewać mogą być dorenboos, kulki zimozielone... postaw na kosodrzewinę - jest w wielu odmianach.
labiryncik chyba nie będzie dobrze wyglądał... z krzewinek na Twoją ziemię polecam tawuły - można je ciąć - formować w kule. Bukszpanom będzie ciężko na piasku
Zawciąg jest krótkowieczny. Może goździki, macierzanki sa w wielu kolorach, floksy niskie
Tulipany są mimo rabaty - jako uzupełnienie wiosenne. Ja często sadzę je w donicach i wkopuję w rabaty, gdy przekwitną - zabieram do zacisznego kąta, bo nie lubię przekwitłych, zażółconych badyli.
Skoro masz słońce i kiepską ziemię (i tak trzeba ja wspomóc kompostem) polecam lawendę, szałwię omszoną , kocimiętkę, tymianek, czosnek główkowy, może niewymagające trawy np proso czy trzcinnik KF. Przy zadbaniu o kompost i podlewaniu wytrzymają róże okrywowe, na jesień rozchodnik okazały
jeszcze perovskia tu zdjęcie majowe teraz juz pieknie wygląda:
malgol 12:54, 11 lip 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Marzy mi się angielska rabata , o której to naczytałam się w Danusinych artykułach. Jakie rośliny zaproponowalibyście na rabatę długą na 8 m i szer 1,5 ?Jest to zachodnia strona domu, w ciągu dnia częściowo ocieniana przez drzewa sąsiada. Chciałabym w stonowanych barwach...jakies żółcie, fiolety( rosną już na niej 2 żółte krzaczaste róże angielskie).
Mam nadzieję,że na taka wystawę też znajda się rosliny do rabatki angielskiej? To miejsce pod oknem jadalni więc chciałabym mieć na co patrzeć
Może ty Danusiu coś poradzisz?
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
anna_t 19:54, 11 lip 2016


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
witam serdecznie
chciałabym stworzyć rabatę szaro-biało-niebieską.
pytanie dotyczy wysokiego pietra. mam świerka srebrnego, chciałabym dokupić jeszcze coś liściastego. zastanawiam sie pomiędzy bylicą Pursha silver Queen, oliwnikiem srebrzystym i oliwnikiem wąskolistnym. który z tych krzewów/drzew jest najbardziej "srebrny" i najładniejszy, polecany?
Reszta planowanych nasadzeń to mikołajek, przegorzan, szałwia srebrzysta, czyściec, przetacznik siwy, kostrzewa sina, wydmuchrzyca (wiem o ekspansywności).
Poza kolorem rabaty założenie jest aby była słoneczna i generalnie sucha.
będę wdzięczna za rady
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Rojodziejowa 23:49, 11 lip 2016


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8464
Bardzo proszę o pomoc Wymyśliłam sobie rabatę różaną, która ma być w charakterze taka trochę jakby "dzika". Czy jeśli do róży Pompon Flower Circus dobiorę jakiś niski przetacznik i ostnicę Pony Tails to będzie ok? Czy róża w takim towarzystwie będzie się miała dobrze? Jeśli będę mieć 10 krzaczków róży, to ile zaplanować sadzonek przetacznika i ostnicy i na jakim obszarze najlepiej to rozplanować (rabata ma być prostokątna)?

Edit: doczytałam, że ostnica nie zimuje, więc może macie jakiś pomysł, czym ją podmienić?
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
anna_t 08:43, 12 lip 2016


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
zobacz sobie śmiałka darniowego
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Rojodziejowa 09:19, 12 lip 2016


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8464
Dzięki!
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies