Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » W samym słońcu

Pokaż wątki Pokaż posty

W samym słońcu

sarenka 18:24, 09 lip 2015


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Witam
Od jakiegoś roku śledzę forum, jednak jakoś nie miałam śmiałości do tego by mieć swój wątek. Jednak nadszedł dzień, kiedy mam już dosyć widoku z okna… widok taki, że aż się nie chce wychodzić na podwórko…
Działka ma około 8,5 ara z domem, bez domu jakieś 6 arów. Dom nie ma jeszcze elewacji i nie wiem kiedy będziemy ją robić jednak czekanie mnie już znudziło.

Początkowo ziemia była dobra, przynajmniej wierzchnia warstwa, bo głębiej to glina. Jednak nawieźliśmy kilka wywrotek –na początku kiepskiej ziemi, a później podobno lepszej,ale chyba daliśmy się nabrać. W ziemi było od groma szkieł i różnych takich śmieci.

Co u nas rośnie?
Trawnik to chwasty –pewnie sporo przywiezionych z ziemią.
Mamy kilka krzewów owocowych i jeszcze kilka drzewek będziemy chcieli posadzić
Mam dwie rabaty, jedna ma póki co 15 metrów i szerokość ponad 1,5 m oraz drugą pod tarasem około 4 m na 90 cm (tam są róże: Bonica i Schneewittchen, hakuro szczepiona i lawendy (6 sztuk), 1 liatria, więcej nie wzeszło)
Jest bardzo dużo turkuci.

Trawnik to dla mnie bardzo duże wyzwanie, Po przeczytaniu wątku o trawniku obmyśliłam plan:
1. Skosić i odczekać az podrosną, po tygodniu spryskać je herbicydem
2.Skosić i wygrabić
3.Zerwać darń (szpadlem,ewentualnie spychaczem,ale to oczywiście wiąze sie z tym,ze więcej szkieł itp wyjdzie na wierzch)
4. Wysypać ziemię z worków ogrodowa lub kwiatową i zmieszać ja z wierzchnia warstwą
5.Posiać trawę (jakąś sportową może ?)
6. Udeptać i podlewać (nie wałować bo ziemia jest i tak ciężka)
7. Po jakimś miesiącu, pod koniec września, początek października odżywić florovitem)
8.Kosić na wysokość 5 cm

Rabaty niby obrzeża maja przycinane na kant, ale mąz nie wykasza trawy na kantach- w rezultacie zostaje tam taka wysoka .
Myślę o jakichś innych obrzeżach, ale nie wiem jakie będą pasowały/ładnie wyglądały i żeby pomogły w utrzymaniu estetyki.

Warzywnik miałam w zeszłym roku, ale w tej ziemi nie bardzo chciało rosnąc,a i turkucie mi w zżerały wszystko, że musiałam 2 x wysiewać.. W przyszłym roku zrobię w skrzyni, tylko na spód dam agrowłóknine, żeby się turkucie nie przedostawały.

Ogród jest niemal cały dzień w słońcu, tylko późnym popołudniem jest go mniej.
Taras ma 6x4 m i nie ma jeszcze schodów. Nie mamy też pomysłu na to jak go zacienić i żeby to ładnie wyglądało i nie kosztowało czapki pieniędzy
Podobają mi się: hortensje (np. limelight czy inna?), żurawki, trawy, turzyce, szałwia, lawenda, róże, bukszpany, tawułki- więcej roślin nie znam. Podobają mi się tez takie w kulki formowane różne rośliny, których nie znam bo ze mnie początkujący ogrodnik.
Z ogrodu korzystać będę ja z mężem, dziecko. Aktualnie nie mamy nawet gdzie usiąść bo od rana do godziny chyba 16 czy 17 świeci słońce.

Ogólnie na rabatach musza być raczej rośliny, które dadzą sobie rade w pełnym słońcu.


Mam nadzieję, że wesprzecie mnie i pomożecie?

____________________
Magda W samym sloncu
Gardenarium 18:32, 09 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja w kwestii kantu i wysokiej trawy, trzeba jechać jednym kołem kosiarki po rabacie/korze/ściółce, wtedy skosi się "broda". Jeśli jedzie po krańcu trawnika koło kosiarki przygniata trawnik i broda zostaje.


Zmieńcie technikę koszenia i będzie ok.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
sarenka 18:35, 09 lip 2015


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Dziękuję Pani za tą informację, musze męzowi przekazać
A czy wg Pani plan wysiewu trawnika jest dobry?
A- brzoza
B- świerk
C- świerk mały (w doniczce ciągle bo nie wiem gdzie go posadzić)
Ko- kompost (w planach zabudowany)
Ś-kosz na śmieci
W- wierzby
Bo- borówki
Ka- kamienie (tez takie większe głazy)
xxx- poziomki
Z- kiwi
H- hakuro na pniu
Ha- hakuro krzew
R- róże
L- lawenda
T- tawuły
BU- bukszpan




Załączam "plan" działki. To co linia przerywaną to jest dopiero w planach

Właściwie to mało widoczne to zdjęcie :/
____________________
Magda W samym sloncu
sarenka 18:40, 09 lip 2015


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Wiecej zdjęć wrzucę jak tylko je pozmniejszam i zgram na kompa


____________________
Magda W samym sloncu
sarenka 18:55, 09 lip 2015


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
To rabata pod płotem-na wiosne jak kopałam


i póki co wygląda tak


Taki kawałek co trawy nie ma to tam sięgał warzywnik w zeszłym roku.
____________________
Magda W samym sloncu
sarenka 18:58, 09 lip 2015


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Czy mogę prosić o informację (jak będzie w wątku to nie zapomnę): kora na rabaty ma być przekompostowana czy nie?
Borówki lubia kwaśną ziemię, więc tam bym dała tą co zakwasza



Macie jakieś pomysły czym obsadzić tą duża rabatę? W następnym roku-a może jeszcze w tm roku przekopię ja do końca.


Mam małego jednego bukszpana-czy teraz, w lipcu moge je przyciąć (mimo deszczu) czy to w czerwcu sie przycina?
____________________
Magda W samym sloncu
sarenka 19:03, 09 lip 2015


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
To kawałek trawnika, gdzie trawa wygląda najlepiej-tu była siana ze 2-3 lata temu,ale niestety nei wiedziałam jeszcze jak o nia dbać, wg mnie jest do zerwania.



a tak wygląda na większej części podwórka





no i nie wiem czy jeszcze jakieś zdj wrzucić, czy czytelne jest co i jak.

Niestety nie znam sie całkowicie na roslinach,a na projektowaniu rabat jeszcze niej.


aaa, w doniczkach na tarasie mam dzwonek jakiś-jak go kupiłam to kwitł, w zeszłym tyg przeczytałam,że powinno sie dzwonek po przekwinięciu ściąć na króko?? Kupiłam go w kwietniu/maju.


Widziałam wczoraj w carrefour dzwonki karpackie (po 8zł więc cena zachęca), pieknie kwitną- jedne na biało, inne na niebiesko. Jeślibym je kupiła to ile sztuk i gdzie najlepiej je posadzić?? One lubia ostre słońce? Tak od wczoraj się zastanawiam nad tymi dzwonkami...
____________________
Magda W samym sloncu
sarenka 19:21, 09 lip 2015


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
To zielone to hortensja- nie wiem -Limelight czy Phantom.
To żólte czy jasnozielone to żurawki tylko czy słońce ich nie wypali?
Chce rabaty wysypać niedługo korą i tych ciemnych to raczej nie byłoby widać.

____________________
Magda W samym sloncu
sarenka 21:35, 09 lip 2015


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Chyba przez to, że tylko czytałam i po cichu marzyłam o ogrodzie takim jak ma np lindsay czy Magda70 jak i wiele innych,ale za to,że sie nie udzielałam nie będzie pewnie chętnych do pomocy początkujacej
____________________
Magda W samym sloncu
sarenka 20:45, 10 lip 2015


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Co poradzicie na tło rabaty?
Strasznie powoli mi to wszystko idzie ze względu na ograniczone fundusze,no ale co poradzić. Chętnie bym poszła na łatwiznę i dała trawę z rolki,ale muszę włożyć więcej swojej pracy i zrobić wszystko z pomocą męża 8
____________________
Magda W samym sloncu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies