Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Mazan 12:53, 02 sie 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Angelika

Absolutnie tak. Jeżeli są porażone pędy należy usunąć z naddatkiem, gdyż pozostawienie grozi zamieraniem pędów, jak u Volutella buxi. To jest m.in. powodem gołych gałązek i pędów oraz zamierania pędów.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
paola1a 13:06, 02 sie 2017

Dołączył: 29 lip 2012
Posty: 354
Od jakiegoś czasu widzę, że niektóre z moich bukszpanów zmieniają kolor na żółto- brunatny. Czytając wątek doszłam do wniosku, że mają za mokro bo posadzone są tuż przy stawie, gdzie woda cały czas podchodzi do gleby. Myślę więc, że korzenie mają za mokro i stąd te zmiany. Bukszpana przesadzę, przytnę to co brzydkie i chore i opryskam, czy może być Topsin? I czy obecne temperatury wysokie nie są przeciwskazaniem do stosowania oprysków?



____________________
Prostokątna rabata
Angelika 22:39, 02 sie 2017

Dołączył: 30 gru 2016
Posty: 25
Toszka, Mazan, dziękuję za rady. Wzięłam się do roboty. Wszystkie sadzonki spryskane, ok 50 sadzonek oczyszczonych z chorych liści/gałązek. Starałam się niczym Kopciuszek wydłubać każdy liść, który spadł na ziemię. Niestety obawiam się, że niektóre sadzonki nie mają żadnych szans, bo po oczyszczeniu prawie nic nie zostało poza korzeniami i kilkoma krótkimi, bezlistnymi kikutami Wyglądają jak obraz nędzy i rozpaczy
Jutro wyjeżdżam na 2 dni, po powrocie ciąg dalszy oczyszczania.
Mala_Mi 17:27, 03 sie 2017


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Figa napisał(a)
Na prośbę Danusi piszę posta także tutaj, kopiując i uzupełniając informacje, które zamieściłam w wątku o uprawie bukszpanów:
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1178-bukszpan-buxus-uprawa?page=79

Pytałam tam, czy do Polski dotarły już informacje o nowym w Europie szkodniku bukszpanu - Cydalima perspectalis, bo google w języku polskim nic nie pokazuje. Samego szkodnika, najprawdopodobniej, jeszcze w Polsce nie ma, ale jak długo tak będzie trudno powiedzieć.

Jest to gąsienica ćmy, która pochodzi ze wschodniej Azji i została do Europy przywleczona z importowanymi roślinami. Od 2007 roku pustoszy lasy i ogrody bukszpanowe w Niemczech i Szwajcarii, dotarła także do Francji, Austrii, powoli rozprzestrzenia się w Holandii i innych krajach (Węgry, Słowacja, Rumunia, Turcja, Chorwacja). Żarłoczna gąsienica powoduje obumieranie bukszpanów, np. w Niemczech całkowicie spustoszyła największy, 150-hektarowy las bukszpanowy na południu kraju, będący dotąd rezerwatem przyrody:
http://www.badische-zeitung.de/kreis-loerrach/buchswaelder-tot-zuensler-hat-hochrhein-kahlgefressen--35611104.html

Podstawowe informacje o szkodniku w j. angielskim:
http://en.wikipedia.org/wiki/Cydalima_perspectalis
i niemieckim:
http://de.wikipedia.org/wiki/Buchsbaumz%C3%BCnsler

Niestety nie ma na tego szkodnika skutecznych metod ochrony z wyjątkiem "ciężkiej chemii" (Bayer Calypso, tylko koncentrat), która musi być aplikowana na bukszpany bardzo dokładnie wielokrotnie w ciągu sezonu by je w pełni zabezpieczyć (dla jednego pokolenia wymagane są 3 opryski co 10-14 dni). W zależności od klimatu i długości sezonu wegetacyjnego Cydalima perspectalis wydaje od wiosny do jesieni 3 do 4 nowych pokoleń, niezwykle licznych, nie ma w Europie żadnych naturalnych wrogów, którzy by ją zjadali lub na niej pasożytowali (np. dla naszych ptaków jest trująca). Nowe pokolenie pojawia się więc co 2 miesiące. Dodatkowym utrudnieniem w niszczeniu szkodnika jest to, że jako postać dorosła (motyl) zupełnie nie przebywa na bukszpanach (siada na nich dosłownie na moment tylko by złożyć jaja), lecz na innych roślinach. Więc możliwości niszczenia osobników dorosłych praktycznie nie istnieją.

Tu obrazy zniszczeń jakie powoduje:

Link 1

Link 2

W mojej okolicy (południowo-zachodnie Niemcy) coraz mniej ludzi sadzi bukszpany poszukując alternatyw. Ja niestety też, z wielkim bólem serca powoli pozbywam się moich bukszpanów, których miałam sporo (kilka kulek i stożków mocno nadjedzonych przez gąsienicę musiałam wyrzucić, a resztę wymieniam by już się nie denerwować i nie płakać nad kolejnymi zniszczeniami. Staram się nie stosować w ogrodzie chemii, a w tym przypadku musiałabym dosłownie zalewać go pestycydami .
Dopóki się dało wybierałam gąsienice ręcznie (pełne słoiki tego były), potem próbowałam z bakteriami Neudorffa (Bacillus thuringiensis), które mają pasożytować na tych gąsienicach, ale potwory odradzały się jak Feniks z popiołów ze zwielokrotnioną siłą .

Gąsienice tego szkodnika zaczynają zjadać bukszpany od środka i początkowo można przeoczyć inwazję, bo na zewnątrz rośliny wyglądają wciąż dobrze. Gdy objawy żerowania gąsienic docierają do widocznego z zewnątrz miejsca najczęściej jest już za późno by ratować roślinę. Dlatego trzeba gęsto ulistnione bukszpany pryskać pod ciśnieniem dokładnie wewnątrz roślin, co w przypadku dużych okazów jest trudne. Ponadto, gąsienice ukrywają się w specjalnie tworzonych przez siebie kokonach, którymi sklejają listki tworząc coś w rodzaju zamkniętej ze wszystkich stron „jaskini”, chroniącej je przed zbyt łagodnie przeprowadzonymi opryskami. Oprócz zjadania liści, gąsienice Cydalima perspectalis zjadają także zielone części gałązek, zwielokrotniając szkody i powodująz zamieranie pędów i całych roślin.

Rozprzestrzenianie się szkodnika następuje nie tylko w środowisku ale i poprzez zakup, import i eksport roślin. We wschodniej Azji, skąd pochodzi owad, gąsienice żerują nie tylko na bukszpanach, ale i na trzmielinach oraz ostrokrzewach. Póki co, w Europie niszczy tylko bukszpany, może dlatego, że ma ich wciąż pod dostatkiem. Jak dotąd, nie słyszałam o jakimkolwiek narodowym czy międzynarodowym programie walki z tym szkodnikiem, co nie rokuje dobrze na przyszłość i pozwala przypuszczać, że prędzej czy później także w Polsce będzie plaga .


Cytuję bo to już problem i u nas..
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
malgol 22:50, 03 sie 2017


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Dzięki Mazan za radę. Jutro kupie Dithane bo Topsin i Mildex tylko miałam.
Rozumiem, że w to miejsce po chorym bukszpanie ( jednego wysadzilam do szpitala bo był najbardziej zaatakowany) nie powinnam sądzić nowego zdrowego?jak długo gleba wokół może być zakazona?
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
Akacja 20:42, 06 sie 2017


Dołączył: 15 lut 2016
Posty: 73
Dzisiaj zauważyłam ze moje bukszpany zostały zaatakowane przez ćmę bukszpanowa. Jaki jest najskuteczniejszy sposób żeby się jej pozbyć?
____________________
Iwona Ogród potrzebujący zmian
Gardenarium 07:21, 07 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wklej posta tutaj i napisz z jakich okolic jesteś? Przynajmniej województwo.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/7857-cydalima-perspectalis-cma-bukszpanowa
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Garten2017 13:04, 08 sie 2017

Dołączył: 08 sie 2017
Posty: 2
Witam... W zeszlym roku posadzilem nowy bukszpan a w tym roku dopadla go jakas choroba i nie wiem co z tym zrobic. Prosze o pomoc

anulajda 13:42, 08 sie 2017


Dołączył: 17 sty 2016
Posty: 3780
Garten2017, obawiam się że to gąsienica ćmy bukszpanowej, post wyżej Danusia zamieściła linka do wątku,przeczytaj Sobie i szybko reaguj.
____________________
Ania - anulajda w raju :) ***wizytówka
Gardenarium 15:30, 08 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wklej ten post w Cydalima ...itd

http://www.ogrodowisko.pl/watek/7857-cydalima-perspectalis-cma-bukszpanowa
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies