Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Brązowienie iglaków

Pokaż wątki Pokaż posty

Brązowienie iglaków

Gardenarium 14:03, 09 lis 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może być to samo. Może był "pędzony" nawozami zbyt późno, ma młode przyrosty, wystawione na słońce i mrozik, zmieniły kolor. Jeśli z wilgotnością gleby i rozmiarem korzeni wszystko w porządku - to nie masz się co martwić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MagdaK 22:58, 09 lis 2014


Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 81
Dziekuje za odpowiedź. Korzenie były bardzo ładne, ziemia jest stale wilgotna tam gdzie rośnie. Poczekam cierpliwie co będzie się działo.
____________________
agata19762 09:46, 14 sty 2015


Dołączył: 22 mar 2012
Posty: 12004
Danusiu proszę o pomoc w sprawie chorej sosny,
koleżanka ma trzy sosny, które brązowieją od środka, jaka może być przyczyna ?
czym ewentualnie pryskać ...nie widać na nich szkodników...
dodam, iż rosną już w tym miejscu 3 lata, jedna z nich jest ładna i zdrowa...

____________________
Agata **** Moje ukochane miejsce na ziemi **** Czas na zmiany.... **** Wizytówka - Moje ukochane miejsce na ziemi
Mala_Mi 08:11, 15 sty 2015


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
MagdaK napisał(a)
Dziekuje za odpowiedź. Korzenie były bardzo ładne, ziemia jest stale wilgotna tam gdzie rośnie. Poczekam cierpliwie co będzie się działo.


Czytam, że

Przed posadzeniem korzenie lekko dołem rozluźniałam


Sadząc późną jesienią raczej nie powinno się rozluźniać korzeni, bo się uszkadzają, a z powodu późnej pory nie mają kiedy się odbudować. Do życia nawet zimą potrzebują sprawnego systemu korzeniowego. Mogę nie mieć racji, ja tylko staram się myśleć logicznie. Jak kupujemy drzewka w balotach to też nie wskazane jest zdejmowanie siatki, by nie ruszyć korzeni, a tu rolę balotu pełniła doniczka.
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Mala_Mi 08:19, 15 sty 2015


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
agata19762 napisał(a)
Danusiu proszę o pomoc w sprawie chorej sosny,
koleżanka ma trzy sosny, które brązowieją od środka, jaka może być przyczyna ?
czym ewentualnie pryskać ...nie widać na nich szkodników...
dodam, iż rosną już w tym miejscu 3 lata, jedna z nich jest ładna i zdrowa...



Sosny wymieniają igły i to dość mocno (co mnie w sosnach denerwuje), ale ta sosna wygląda jakby była prażona osutką. Na podstawie ogólnych fotek można tylko gdybać co to może być tu należy poczytać i zastanowić się czy takie są objawy . W artykule pisze kiedy i co się zaczyna dziać z sosną w przypadku choroby..
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Gardenarium 10:07, 15 sty 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To że sosny ogałacają się ze starych igieł w sposób generalnie bardzo brzydki to racja i dlatego ich nie sadzę w ogóle, ale tutaj na bank jest szkodnik jakaś mszyca bo widać biały nalot. ale takie zdjęcie to za mało.

Zdejmij te suche igły i zrób dobre zdjęcie i wklej posta w dziale http://www.ogrodowisko.pl/watek/1011-choroby-i-szkodniki-sosen?page=2

Przeczytaj również ten wątek, jest tam sporo różnych zdjęć, może dopasujesz objawy.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Agania 16:27, 17 sty 2015


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
U mnie dużo sosen, ale to u ciebie wygląda bardzo źle, wszystkie brzydkie igły tak jak pisze Danusia, usuń, spal i Promanal pomoże....u mnie dzisiaj 14 stopni na plusie....mogłam latać i pryskać......jednak za wcześnie, ty możesz spróbować, bo sprawa nagli

Stosuję Promanal co roku na wiosnę, spróbuj i Ty
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Mazan 19:32, 17 sty 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Agata19762

Stawiam pytania:
- fot. nr 1 - czy to wyciek żywicy na pniu?
- fot. nr 2 - co to za białe kłaczki na igłach? Na igliwiu widoczne ciemne kropki - zapewne grzyb zarodnikuje. Białe kłaczki na igłach mogą oznaczać rdzę sosny. Wyciek żywicy jeśli nie jest to 'efekt' opieńki może również być również skutkiem rdzy. W takim przypadku drzewo nie do uratowania.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
megabasia 22:00, 04 mar 2015

Dołączył: 26 maj 2012
Posty: 327
Witajcie.
Byłam ostatnio u Taty z wizytą i załamałam się patrząc na thuje i inne iglaki w ogrodzie. Brązowieją mocno - z daleka wydaje się, że na końcach igieł, ale kiedy przyjrzeć się bliżej, okazuje się, że sprawa jest poważniejsza. Czy da się je jeszcze uratować? Czy to choroba czy być może wynik zeszłorocznego suchego lata i jesieni? Tata raczej tych wieloletnich już iglaków nie podlewał...

____________________
Miniary Megabasi oraz Wizytówka - Ogród mojej Mamy
Gardenarium 10:33, 05 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nadają się do wywalenia, szpecą nie zdobią, nawet nie warto ich ratować. To jeden kołtun, oczyszczenie ich jest niemożliwe.

Tu może być wszystko, zamieranie pędów, susza, nie wiem co jeszcze.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies