Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Cis - Taxus

jazzy 13:43, 11 mar 2015


Dołączył: 15 sie 2014
Posty: 8646
Raczej pędraki
____________________
"w moim ogrodzie, gdzie czas leniwy..."
Pszczelarnia 13:55, 11 mar 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Konieczki napisał(a)
Ja mam pytanie odnośnie moich cisów (tych lekko ususzonych) - jak pieliłam żywopłot to natknęłam się na kilka obrzydliwych tłustych larw - czy to mogą być opuchlaki? Jednego cisa mam uschnietego i będę go wymieniać - mam sprawdzić czy są korzenie? Gdzieś kiedyś wyczytałam że cisy są trujące i miałam nadzieję że nic ich nie zaatakuje


Nie całe cisy są trujące. Sarny je bardzo lubią.
Jeżeli nie pokażesz takiej larwy nie da się powiedzieć, co to jest?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 14:02, 11 mar 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
jazzy napisał(a)
Mazan, dziękuje za szybką odpowiedź. Rzeczywiście żadnych pestycydów nie stosowałam. Jeśli to faktycznie skutek przemarznięcia, to jest to chyba dobra wiadomość Obetnie się i już
Planowalam zrobić im oprysk promanalem. Nie wiem czy już można przy ok.+5C w nocy, czy czekać na cieplejsze noce?
No i teraz kolejne pytanie - najpierw ciąć czy pryskać?


Jazzy ale dlaczego chcesz pryskać promanalem? Masz jakieś szkodniki na tych cisach (tarczniki i inne)?

Te świeżo sadzone cisy (na jesieni, więc świeżo) potrzebują nie oleju na igły tylko prawidłowej wilgoci do wzrostu. Po co takie zszokowane cisy chcesz traktować promanalem?

Nawet jeżeli są tam tarczniki (ja tak miałam ale zbieram ręcznie w maju, czerwcu), to jak nie popryskasz jeden rok, nic się nie stanie.
Tarczniki żerują w młodych górnych warstwach łodyżek cisa, może być tak, że je zetniesz i już ograniczysz populację. A jak będzie bardzo źle, to zdążysz jeszcze je zaolejować w przyszłym roku (ale nie będzie źle).
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Konieczki 14:04, 11 mar 2015


Dołączył: 17 lut 2015
Posty: 2843
Ok. W ziemi dłubałam dwa tygodnie temu i nie miałam ochoty robic zdjęć tym paskudom, ale pogrzebię jak znajdę to spróbuję zrobić zdjęcia.
____________________
Zielonym do góry... :)
jazzy 14:19, 11 mar 2015


Dołączył: 15 sie 2014
Posty: 8646
Pszczelarnia napisał(a)


Jazzy ale dlaczego chcesz pryskać promanalem? Masz jakieś szkodniki na tych cisach (tarczniki i inne)?
...

Nie zauważyłam żadnych szkodników, ale tak się o nie boję, że chciałam pryskac na wszelki wypadek Taka nadgorliwa ze mnie ogrodniczka
A tak na serio, to ja się po prostu na tym nie znam. Pomyślałam, ze jak prysnę to je uchronie od ewentualnych robali
Ale masz racje Ewa, nie będę ich męczyć, niech się ukorzenią i zaaklimatyzują
Dzięki!
____________________
"w moim ogrodzie, gdzie czas leniwy..."
Mariusz 19:49, 11 mar 2015


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Pszczelarnia napisał(a)


Nie całe cisy są trujące. Sarny je bardzo lubią.
Jeżeli nie pokażesz takiej larwy nie da się powiedzieć, co to jest?

Jedynie czerwona osnówka otaczająca nasiono jest nietrująca dla wszelkich organizmów , jest słodziutka, lubiana przez wiele gatunków ptaków. Zmiękczone nasiona wydalane są z układu pokarmowego ptaka i łatwo kiełkują, taka naturalna stratyfikacja . Pomimo dużej toksyczności nasion niektóre ptaki mogą je zjadać bez szkody dla siebie. Pozostałe części są również trujące, szczególnie igły i kora, ale sarny mogą je zjadać, bo nie szkodzą one przeżuwaczom.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
HANNYA33 16:11, 17 mar 2015


Dołączył: 06 maj 2014
Posty: 111
Witam serdecznie.Moje pytanie to kiedy, i czym najlepiej pierwszy raz zacząć nawożenie małych sadzonek cisa?
____________________
Mój wątek Tu na razie jest chwastowisko, ale będzie...
ziele 19:52, 17 mar 2015


Dołączył: 23 sie 2014
Posty: 809
Dołączam się do pytania.
____________________
Anna Ogród w cieniu drzew
Gardenarium 19:25, 18 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Konieczki napisał(a)
Ok. W ziemi dłubałam dwa tygodnie temu i nie miałam ochoty robic zdjęć tym paskudom, ale pogrzebię jak znajdę to spróbuję zrobić zdjęcia.


Opuchlaki są malutkie teraz, do cm, a jeśli większe to coś gorszego znacznie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:28, 18 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
HANNYA33 napisał(a)
Witam serdecznie.Moje pytanie to kiedy, i czym najlepiej pierwszy raz zacząć nawożenie małych sadzonek cisa?


Trzeba najpierw sobie zdać pytanie:

Czy właściwie przygotoowałem/am glebę przekopałem/am, zasiliłem/am kompostem? Jeśli nie, rozgrzeb dołek i podsyp żyznej ziemi lub kompostu. Wypiel rabatę, O nawożeniu na razie nie myśl, skup się na glebie i na tym, że cisy muszą najpierw zacząć rosnąć, teraz na nawożenie jest zdcydowanie za wcześnie.

Z nawozów szytucznych stosujemy zwykłe uniwersalne, nie do iglaków bo cisy nie lubią kwaśnej gleby ani nawozów do kwaśnolubnych.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies