Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Cis - Taxus

Pszczelarnia 08:49, 27 mar 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Fuksja napisał(a)
Na tym zdjeciu są cisy, czy ktoś może wie co to za odmiana?

https://tss-prod.s3.amazonaws.com/uploads/asset/file/51/gallery_high_01_Broughton_AL.jpg


To ogród Broughton Grange proj. TTS - nie wiem, czy to dokładnie te ale możesz zastosować taxus baccata 'Robusta' - on tak rośnie (mam).
Może być też zwykły taxus baccata ‘Fastigiata’ - rośnie ciut szerzej.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Fuksja 19:10, 27 mar 2015


Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 393
Dzięki.
____________________
pozdrawiam,Ania
KasiaBawaria 13:33, 01 kwi 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Czy cis Taxus baccata Overeynderi jest bardzo wrazliwy na opady sniegu?Szukam 3 roznych roslin iglastych na swobodny zywoplot, ciety od czasu do czasu albo wogole. Mam juz kilka tui, mam cisa i szukam jeszcze 3 innych. Myslalam nad cisem Overeynderi i nad tuja plicata. Utrzymam ja w ryzach?
____________________
Zapraszam na kawe
jalos 16:23, 01 kwi 2015


Dołączył: 17 sie 2014
Posty: 764
Danusiu, rzuć proszę okiem na znalezione przeze mnie cisy. Watpliwości budzi bryła korzeniowa - cisy zostały wykopane i wsadzone do donicy. Zobacz, proszę, czy warto dac im szansę. Z góry dziękuję za pomoc.


http://www.ogrodowisko.pl/watek/4933-twardy-orzech-do-zgryzienia-moje-ogrodowe-rozterki-i-marzenia?page=23#post_8
____________________
Aga Twardy orzech do zgryzienia - ogrodowe rozterki i marzenia
Ruffi 22:29, 06 kwi 2015

Dołączył: 22 sty 2015
Posty: 50
Lektura forum zaowocowała zakupami... Zakochałem się w cisach, a za radą Danusi postanowiłem rozejrzeć się za większymi egzemplarzami. Znalazłem 70-80cm w C20, odmiana 'Hillii', która zauroczyła mnie swoimi miękkimi igłami.



Chcę posadzić 3 sztuki na metr, wówczas będą stykały się ze sobą. Czy 20 cm wolnego miejsca od ogrodzenia wystarczy?
Pszczelarnia 23:00, 06 kwi 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Troszkę mało, 50 cm byłoby minimalnie.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Ruffi 23:06, 06 kwi 2015

Dołączył: 22 sty 2015
Posty: 50
Pszczelarnia napisał(a)
Troszkę mało, 50 cm byłoby minimalnie.


50cm od pnia czy 50cm od brzegu rośliny (mają średnicę około 30cm)? Czyli muszę zarezerwować na cisowy żywopłot 1-1,2m?
Pszczelarnia 09:34, 07 kwi 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
50 cm musi zostać wolnej przestrzeni między ogrodzeniem a brzegiem żywopłotu. Minimalna odległość - trzeba wejść tam i strzyc a on się rozrasta po latach (60-80 cm osiąga na szerokość na pewno).
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Figa 15:59, 07 kwi 2015


Dołączył: 31 mar 2012
Posty: 21
W związku z plagą szkodnika bukszpanowego, o którym pisałam tutaj, w Niemczech coraz większą uwagę przyciągają możliwości zastepowania bukszpanu cisem, także tam, gdzie dotąd było to niemożliwe. Całkiem niedawno niemiecka szkółka ogrodnicza Renke zur Mühlen wypuścila na rynek nową odmianę cisa Taxus baccata „Kleiner Grüner” ® , który idealnie nadaje się na nizutkie obwódki rabat, tak lubiane na Ogrodowisku . Tu informacja o odmianie na stronie producenta po niemiecku:
http://www.kleiner-gruener.de/de/Steckbrief
i trochę po angielsku:
http://www.kleiner-gruener.de/de/English

Ten cis jest naprawdę śliczny, taki filigranowy i gęsty, o małych, miękkich i delikatnych igłach. Rośnie bardzo wolno i łatwo utrzymać go poprzez cięcie w formie malutkiej obwódki. Od dołu wciąż wypuszcza nowe pędy mocno sie zagęszczając. Ma jedną wadę – cenę . Niestety ja nie mam wyjścia i właśnie wymieniam moje obwódki bukszpanowe na cisowe.

Świeżo zakupiona dostawa cisów na obwódki czeka u mnie na posadzenie:



Pojedyncza sadzonka:



I posadzone ciski jako obwódka:


____________________
Pszczelarnia 16:45, 07 kwi 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Jak długo jest ten cis w produkcji i na rynku? Czy dostatecznie przetestowany i sprawdzony?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies