Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Cis - Taxus

Figa 18:59, 07 kwi 2015


Dołączył: 31 mar 2012
Posty: 21
Sadzonka mateczna została wyselekcjonowana z cisu pospolitego w 2001 roku. Od kiedy produkowany jest na masową skalę niestety nie wiem. Prawdopodobnie od momentu rozprzestrzenienia się w Niemczech inwazji Cydalima perspectalis w latach 2007-2010.
Jest to odmiana Taxus baccata, więc powinna być podobnie zdrowa jak zwykły cis pospolity. Ja pierwsze sadzonki kupiłam w zeszłym roku i wszystkie wyglądają dobrze. Przezimowały ładnie i zupełnie nic im nie dolega .
____________________
anitan 15:02, 10 kwi 2015


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
który z cisów bardziej się nadaje na takie rabatki?

chciałabym posadzić po 3 sztuki w każdej, raczej pokrój kolumnowy
czytałam powyżej, że takie są Fastigiata i WOJTEK

Który z nich jest mniej wrażliwy na mróz i choroby?
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
jula81 20:20, 16 kwi 2015


Dołączył: 23 maj 2014
Posty: 769
Danusiu,jeśli możesz to bardzo Cię proszę poradź mi w sprawie cisa pośredniego GROENDLAND. byłam dziś w szkółce i zastanawiam się czy dany gatunek nadaje się na zasadzenie pod płotem w szpalerze. Tam powiedzieli mi ze się nadaje i sadzić je w odległości od siebie 50cm. Nie wiem czy brać.

____________________
** I co dalej w moim ogrodzie ? ** Wizytówka - Mały ogród Julki * Julka
Pszczelarnia 13:16, 24 kwi 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Danusiu, jak najniżej - na jakiej wysokości da się utrzymać skarpetę z cisa, żeby dobrze wyglądała? Tzn. jaka jest minimalna wysokość utrzymania cisa? Czy 40 cm docelowo to "walka z wiatrakami"?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 13:21, 24 kwi 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
jula81 napisał(a)
Danusiu,jeśli możesz to bardzo Cię proszę poradź mi w sprawie cisa pośredniego GROENDLAND. byłam dziś w szkółce i zastanawiam się czy dany gatunek nadaje się na zasadzenie pod płotem w szpalerze. Tam powiedzieli mi ze się nadaje i sadzić je w odległości od siebie 50cm. Nie wiem czy brać.



Jula, wszystkie opisy przemawiają za tym, że się bardzo nadaje (i nawet nie ma owoców). Jedyne pytanie, to o wytrzymałość zimową u nas. Ale tego nikt nie powie, bo to cis rzadko spotykany na masową skalę w Polsce. Zobacz, "wprowadzony do handlu w Holandii w 1987 roku".

Ja bym wzięła.

Upssss, ja nie Danusia.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
jula81 14:23, 24 kwi 2015


Dołączył: 23 maj 2014
Posty: 769
Dziękuję za podpowiedź Ewunia . Kuszą mnie te cisy bardzo. 4 szt będę sadzić w odległości od siebie 50cm.,a może 70?

____________________
** I co dalej w moim ogrodzie ? ** Wizytówka - Mały ogród Julki * Julka
Pszczelarnia 14:49, 24 kwi 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
On rośnie silnie (na pewno). Może być nawet 70 cm. Choć Danusia po prostu stawia obok siebie takie 80 cm (wysokości) egzemplarze. Ja bym dała 50 cm, bo nie wiem czy on rośnie jak baccata (od razu na dole w bok mocno się krzewi) czy jak media (najpierw po ukosie lekko do góry, szczuplej) - ale też się zrośnie, tylko trzeba więcej czasu.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
jula81 21:10, 24 kwi 2015


Dołączył: 23 maj 2014
Posty: 769
Tak wygląda w całości. Dam 70cm nie musi być aż tak blisko siebie bo luki można wypełniać w kompozycji np.trawami czy innymi bylinami,jakimś kwieciem np.
____________________
** I co dalej w moim ogrodzie ? ** Wizytówka - Mały ogród Julki * Julka
ReKo 21:49, 26 kwi 2015

Dołączył: 21 paź 2014
Posty: 34
Witam
Mam wielką prośbę do Danusi, w wątku o tujach pięknie pokazała na zdjęciach jak je ciąć. Zastosowałam się do tego i w tym roku tak cięłam swoje szmaragdy (189 sztuk ), Gdybyś Danusiu pokazała na zdjęciach "łopatologicznie" jak ciąć cisy na żywopłot. Wczoraj posadzono u mnie 52 sztuk cisów hilli (oczywiście pod wpływem Ogrodowiska) na żywopłot przy frontowym ogrodzeniu i nie chciałabym ich zepsuć. Na temat cisów na Ogrodowisku przeczytałam wszystko, ale dla mnie opisówka cięcia to za mało. Może jeszcze ktoś z początkujących skorzysta z "łopatologicznej" rady.
Pozdrawiam całe Ogrodowisko na który spędziłam całą zimę
Gardenarium 16:42, 28 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pszczelarnia napisał(a)
Danusiu, jak najniżej - na jakiej wysokości da się utrzymać skarpetę z cisa, żeby dobrze wyglądała? Tzn. jaka jest minimalna wysokość utrzymania cisa? Czy 40 cm docelowo to "walka z wiatrakami"?


Walka z wiatrakami.

Zależy jaką odmianę. Normalnego nie da się. Tylko odmianowe ale też nie na taką wysokość jak piszesz.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies