Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Cis - Taxus

izabela1112 15:22, 09 maj 2015


Dołączył: 09 maj 2015
Posty: 7
Witam wszystkich serdeczne i proszę o radę.

Chciałabym podciąć dużego i starego cisa ale zaczynają żółknąć i opadać mu igły? (podejrzewam, że atakuje go misecznik). Ma również mnóstwo nowych przyrostów. Nie wiem czy mogę teraz ciąć czy poczekać aż wyzdrowieje? Czy nie jest już w ogóle za późno na cięcie?

Tak wyglądał 2 lata temu



Chciałabym podciąć dolne gałązki, żeby wyglądał tak






Pomarancza 11:33, 14 maj 2015


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 292
Kupiłam małe cisy hatfieldi, szkółkarz zalecił sadzenie ich na żywopłot co 40-60cm. Nie za rzadko? Sadzonki mają od 30 do 45cm.

Po posadzeniu od razu przyciąć, czy poczekać, aż młode przyrosty się usztywnią i zciemnieją?
____________________
Czy ten plan ma sens? Zmienić pobojowisko w ogród...
anbu 20:05, 18 maj 2015


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Czy to jest Cis? Jeżeli tak to jaka odmiana? Proszę doświadczonych, napiszcie czy warto kupić taki egzemplarz i prowadzić na stożek. Czy da się w ogóle? Dosyć rzadki jest.





____________________
Ania Ogród Ani :)
Marysia_251 16:39, 20 maj 2015

Dołączył: 30 kwi 2015
Posty: 13
witajcie
Korzystając z informajcji od Danusi, odpuściłam temat jałowców na zywopłot
i zakupiłam cisy Hilli. W momencie sadzenia miały ok 120 cm wysokości. Były sadzone ok 10 dni temu, co 60 cm. Moje pytanie jest takie, czy przyciąć je teraz, czy poczekać do jesieni na przykład? Dodam, że bryła korzeniowa była raczej mała. Poza tym, czy przy takim posadzeniu należałoby dosadzić między nimi małe egzemplarze? i jeszcze jedno, dziś zobaczyłam, że końcówki przyrostów
zrobiły się wygięte, wiotkie. Czy to może być efekt silnego deszczu, który je po prostu powyginał?
Dodaję zdjęcia, które dzis zrobiłam.

pozdrawiam
Marysia
Atomek44 22:48, 20 maj 2015

Dołączył: 16 kwi 2015
Posty: 58
Czy podsadzenie pnia np. wiśni piłkowanej kanzan, royal burgundy (szczepionych na wysokości ok. 1,5 metra) cisami (np. trzema dookoła o pokroju kolumnowym), to dobry pomysł? Chodzi mi głównie o problemy jakie mogą z tego wyniknąć w przyszłości. Chcę uzyskać finalnie taki efekt, aby było wrażenie wyrastania wiśni z cisów.
kahna 08:43, 21 maj 2015

Dołączył: 01 sie 2012
Posty: 13
mam parę pytań dotyczących mojego przyszłego żywopłotu z cisa. otóż mam posadzone cisy na dwóch stronach ogrodu (od wschodu i od pólnocy). te od północy nawet ładnie rosną (dośc szybko), te od wschodu wolniej. przyczyna lezy pewnie w tym że te od pólnocy nie maja agrowłokniny natomiast te drugie niestety (w najbliższą sobotę będzie akcja "uwolnij korzenie cisa"). te od wschodu częściej tez zasychają, igły robią się brązowe i maja czarne kropki - po Waszych wpisach stwierdziłam że to chyba grzyb?! do tego poczytałam i pooglądałam swoje ciski i stwierdziłam że mają miseczniki (fuj). wiem przeciw miseczniki stosujecie mospilan ale to za ok. 3-4 tygodnie. a czy teraz moge spryskać je przeciwko grzybom - mam kupiony Topsin. czy zarówno Topsinem jak i Mospilanem opryskać wszystkie pomimo że i grzyb i miseczniki nie są na każdym krzaku? i czy w między czasie moge tez nawozić - 2 dni temu podlałam z florovitem doglebowo/dolistnym. i może głupie pytanie ale czy ten florovit jeśli chce stosowac dolistnie to opryskiwaczem?
anpola 17:13, 21 maj 2015


Dołączył: 21 maj 2015
Posty: 5
potrzebuje pomocy przy identyfikacji cisa, co to za odmiana?

____________________
KasiaBawaria 23:00, 22 maj 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Jaka odmiana cisa nada sie na maly zywoplocik odgradzajacy rabaty?Na wyokosc do 60 cm ale bardzo waski?
____________________
Zapraszam na kawe
Marysia_251 21:22, 24 maj 2015

Dołączył: 30 kwi 2015
Posty: 13
Witajcie ponownie
Danusiu znajdziesz chwilkę i zerkniesz na zdjęcia moich cisów? pls...

Pozdrawiam
Marysia
KasiaBawaria 08:26, 26 maj 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Podobno cisy rosna wolno Nie raz byl tu temat, ze to nie prawda. Sama sie o tym przekonalam. 1,5 roku temu, jesienia, posadzilam cisa ok 1,20 m w ksztalcie choinki. Rzadkiego, z badylami sterczacymi do gory. Przycielam juz go 3 razy od tej pory. Tej wiosny wyglada tak. Ksztaltuje go na stozek. Juz widac, ze na dole bedzie bardziej ciety. Uwielbiam cisy, bo sa naprawde wdzieczne i wygladaja jakos tak wytwornie.




A tak wygladal 1,5 roku temu.
Tutaj niestety przykrywa go tez juz scieta azalia- widac jakie to byly badyle



Tu juz po przycieciu wiekszych badyli.

Za dwa lata pewnie osiagne efekt, jezeli nadal bedzie tak rosl.




Tu kula po jeszcze krotszym czasie- kupiona jako gesty krzaczek, wyksztaltowana na kule. Przesadzana juz dwa razy. W tym roku bedzie z niego kula jak sie patrzy.







Przy sadzeniu wymieszalam ziemie rodzima-gliniasta- z kilkoma wiadrami kompostu i maczki rogowej.Dodalam tez odrobine wapnia, bo ziemia tu ma tendecje do zakwaszania sie.Sciolka z kory byla w tym miejscu przez 15 lat. Pierwsze nawozenie bylo skromne, dopiero drugie juz wieksze.Podlewane w czasie suszy.
____________________
Zapraszam na kawe
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies