Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród z łezką II

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród z łezką II

Kindzia 10:01, 06 maj 2016


Dołączył: 04 kwi 2012
Posty: 28042
bql3 napisał(a)



witaj

Kindzia - duże rachunki za wodę w ogrodzie wynikają z błędnego instalowania przez właścicieli posesji tzw. nitki wodnej która idzie na ogród. I trzeba nie robić podstawowej "gafy" jaką się najczęściej robi - bo cała tajemnica podłączenia tkwi a polega na wykonaniu takiej instalacji wodnej na ogród i nie jest ważne czy masz nawadnianie automatyczne czy też nie.
Tłumaczę skąd cały sekret wynika mniejszego płacenia rachunków za wodę:
- otóż jeśli robisz pod licznik i nitkę wodną na ogród ZA swoim licznikiem głównym na wodę - to będą w rachunku za wodę wodociągi doliczać do każdego zużytego metra koszty tzw. ścieków i w ten czasz są duże koszta wynikające z zużycia przez nas wody.
Ale gdy tylko wykonasz "nitkę" o podłączenie będzie podpięte PRZED twoim głównym licznikiem - to w ten czas masz liczony metr wody na tzw. cele gospodarcze i bez kosztów doliczania za odprowadzenie ścieków. Oczywiście musisz poinformować dostawce wody w tym przypadku Wodociągi oraz poprosić o zaplombowanie takiego pod licznika z wodą a także wystąpić o zmianę dotychczasowej umowy na odbiór wody na twojej posesji z uwzględnieniem zużycia wody na cele gospodarcze.
Faktem jest że automatyczne nawadnianie to wygoda i oszczędność w każdym calu ale też "magia" takiego nawadniania kropelkowego tkwi w odpowiednim doborze rodzaju węży do linii kropelkowej gdy są w gruncie oraz odpowiedni "współczynnik - przelicznik" na końcówki dysz jakie zastosujemy bo jedne rośliny potrzebują więcej wody inne mniej. No na koniec dodam nie żałuj kasiory na takie małe urządzenie na czujnik deszczu - to Ci pozwoli wyeliminować dublowania w podlewaniu wodą ogrodu gdy deszcz będzie padać.
Uff - ale się rozpisałem, myślę że nie będziesz mi miała za złe

serdecznie pozdrawiam
Jan

ps.
...jestem u Ciebie bardzo często na Twoim wątku ale jako "duch" sobie pomykam bez śladu wpisu.

Bardzo Ci dziękuję Janie za odwiedziny i mądre rady. Na pewno się tu przydadzą. Firma, która nam budowała dom, pomyślała o tym już wtedy i od początku podlewamy ogród wodą bez ścieków. Niestety, woda ze ściekami jest droga na Śląsku i od razu mieliśmy ulgę w rachunkach w związku z tym podlicznikiem. W VII i VII zeszłego roku zużyliśmy do podlewania i napełniania takiego składanego basenu, w którym mieści się trochę ponad 1 m3 wody, 50 m3 wody...mam nadzieję, że automatyczne podlewanie nie zeżre mi więcej w czasie suszy niż 20 m3 na miesiąc. U nas jeszcze dochodzi cena dojazdu w tygodniu i czas, którego nie mamy za dużo.

Miło mi, że do mnie czasem zaglądasz
____________________
Kasia***zjazd VI 2016***cz.I***cz.II*** Ogród z łezką II
Kindzia 10:05, 06 maj 2016


Dołączył: 04 kwi 2012
Posty: 28042
eee_taam napisał(a)
bql3 - dobrze piszesz z tymi licznikami ale....ja chciałam założyć licznik "ogrodowy" żeby uniknąć opłaty za ścieki ale wodociągi u mnie nie wyraziły zgody....a w zeszłym roku i tak był zakaz podlewania ogródka i mycia samochodów itp.

PS. sprawdziłam mycia samochodów na posesji .....reguluje tzw "regulamin utrzymania czystości i porządku" zatwierdzony przez gminę obowiazujacy na jej terenie . U mnie np jest taki zapis ze moge myc sobie samochód na utwardzonym placu który ma odprowadzenie wody do kanalizacji lub bezodpływowego zbiornika na nieczystośći..używajac srodków biodegradowalnych ....a co za tym idzie musze zapłacić za odprowadzenie ścieków.






U nas nie było żadnego problemu z podlicznikiem Justyna. Z myciem samochodów też nie ma. Ale mimo to, że z Pszczyny do Goczałkowic mamy rzut beretem, a z Goczałkowic do Zabrza już beretem nie rzucisz, to woda w Pszczynie jest droższa niż w Zabrzu...taki paradoks.

Woda w Pszczynie kosztuje 5,69 zł brutto (ścieki 8,46 zł) i płacę opłatę stałą za podlicznik 9,47 zł raz na dwa miesiące. Za licznik główny opłata stała dwumiesięczna jest wyższa.
____________________
Kasia***zjazd VI 2016***cz.I***cz.II*** Ogród z łezką II
Kindzia 10:07, 06 maj 2016


Dołączył: 04 kwi 2012
Posty: 28042
bql3 napisał(a)


Polska jest jedna i takie samo prawo na całym jej terytorium obowiązuje nawet dotyczące regulacji i odbioru wody przez obywateli - więc dziwi mnie brak zgody u Ciebie - ja załatwiłem wszystko bez problemu a Wodociągi łachy nie robią - to My jesteśmy dla nich klientami więc dziwię się.
No myślę że trafiłaś na "nafoczoną" osobę w tych wodociągach gdzie mieszkasz i być może stąd ten problem a samo ograniczenie użytkowania i dystrybucji wody spowodowane suszą jest tylko ograniczeniem czasowym nie stanowi podstawy do niewydania pozytywnej decyzji tej sprawie.

pozdrawiam
Jan


Ale się dyskusja wykluła

Dobrze, może komuś się przyda.
____________________
Kasia***zjazd VI 2016***cz.I***cz.II*** Ogród z łezką II
Kindzia 10:08, 06 maj 2016


Dołączył: 04 kwi 2012
Posty: 28042
eee_taam napisał(a)


napisałam prv.... ale napisze tez tutaj co znalazłam.

zgodnie z ustawa o zaopatrzeniu w wodę kazda gmina tworzy regulamin i u mnie jest tak:

1. Uchwała Rady Miejskiej dostarczenia wody i odprowadzenia ścieków

2. regulamin utrzymania czystości i porządku

i na podstawie tych dokumentów maja prawo do odmowy legalizacji licznika ogrodowego

tak wiec nie dla wszystkich jest możliwa legalizacja licznika ogrodowego...głównie chodzi o te tereny na których jest kanalizacja ...bo jak jej nie ma to i nie ma takich opłat.


Masz pecha Justynko z tymi ograniczeniami...
____________________
Kasia***zjazd VI 2016***cz.I***cz.II*** Ogród z łezką II
Kindzia 10:09, 06 maj 2016


Dołączył: 04 kwi 2012
Posty: 28042
boguslawa_madejska napisał(a)
Pojechałam wczoraj do Kasi zawieść cynie -bez cyni,dzisiaj jadę jeszcze raz,
dobrze że autem to nogi nie bolą
Popatrzyłam sobie jeszcze na twojego jarząbka i będę dzwonić


Byłaś zalatana za bardzo i zapomniałaś.
Dobra kiełbacha!!!


Dalej nie wiem po co masz tam dzwonić. Mówiłam Ci, że to drzewko w doniczce jest, możesz sadzić cały sezon.
____________________
Kasia***zjazd VI 2016***cz.I***cz.II*** Ogród z łezką II
Kindzia 10:11, 06 maj 2016


Dołączył: 04 kwi 2012
Posty: 28042
Iwk4 napisał(a)
Nawadnianie bardzo fachowo. Gratulacje dla e- Ma.
Też się zastanawiam, jak koszta wody będą się różnić...

Są tu dobre duszki na forum, które służą radą, w razie czego. Pomoc bezcenna!!!

Na pewno będę wyciągać wnioski po sezonie i napiszę jak wyszło
____________________
Kasia***zjazd VI 2016***cz.I***cz.II*** Ogród z łezką II
Kindzia 10:14, 06 maj 2016


Dołączył: 04 kwi 2012
Posty: 28042
Luki napisał(a)
Koszty wody można w łatwy i szybki sposób sobie przeliczyć i zoptymalizować do potrzeb naszych i ogrodu, również od rodzaju gleby wszystko zależy bo podlewanie na glinie nie będzie potrzebne tak często jak na piasku, tak samo jeżeli jest podział na rabaty bardziej zacienione i nasłonecznione to zużycie wody na rabatach będzie bardziej optymalne.
Owszem żużycie wody miałem przez ponad miesiąc w zeszłoroczne upały bardzo duże, ale nie dochodziło do sytuacji omdlenia roślin i oznak suszy po roślinach przynajmniej widać nie było bo wiadomo poziom wód mocno się obniżył

Łukasz...20 m3 wody to u mnie niecałe 114 zł. Wolę zapłacić za wodę niż jeździć tam i nazad po 50 km, albo kupować i sadzić rośliny. Wolę jak rosną i ładnie wyglądają. Ostatecznie po to tyram w tym ogrodzie w każdy weekend, żeby na coś ładnego popatrzeć, jak już sobie siądę
____________________
Kasia***zjazd VI 2016***cz.I***cz.II*** Ogród z łezką II
Kindzia 10:14, 06 maj 2016


Dołączył: 04 kwi 2012
Posty: 28042
Wiolka5_7 napisał(a)


To prawda,masz rację że zakładając drugi licznik na wodę do podlewania ogrodu zmniejsza się rachunki.Polecam

Cały czas mamy dwa liczniki Wiolu.
____________________
Kasia***zjazd VI 2016***cz.I***cz.II*** Ogród z łezką II
Kindzia 10:16, 06 maj 2016


Dołączył: 04 kwi 2012
Posty: 28042
eee_taam napisał(a)


no to akurat jest watpliwe ...i zalezy od gminy w której mieszkach i jej cennika ...Danusia pisała TUTAJ ze u niej m3 wody ogrodowej 11zł ...i że oszczedności marne są z tytułu posiadania licznika ogrodowego ...akurat w jej gminie.




U mnie to nie jest wątpliwe. Ścieki mam sporo droższe niż wodę. Kilka postów wcześniej napisałam ile co u nas kosztuje.
____________________
Kasia***zjazd VI 2016***cz.I***cz.II*** Ogród z łezką II
Kindzia 10:17, 06 maj 2016


Dołączył: 04 kwi 2012
Posty: 28042
lojalna_ napisał(a)
Kasiu dacie rade )

Pewnie Nie ma rzeczy niemożliwych przecież
____________________
Kasia***zjazd VI 2016***cz.I***cz.II*** Ogród z łezką II
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies