Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród z łezką II

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród z łezką II

bql3 10:27, 06 maj 2016


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 1274
eee_taam napisał(a)


no to akurat jest watpliwe ...i zalezy od gminy w której mieszkach i jej cennika ...Danusia pisała TUTAJ ze u niej m3 wody ogrodowej 11zł ...i że oszczedności marne są z tytułu posiadania licznika ogrodowego ...akurat w jej gminie.






No i ten ostatni już przysłowiowy "kamyk" wrzucam do tematu z wodą bo po rachunkach jakie płacę to wynika że cena u mnie za m3 wody to =2,83-PLN oczywiście doliczyć do tej kwoty trzeba też cenę za odprowadzenie ścieków a jest to za m3 = 4,41-PLN ... co po podliczeniu daje mi końcowy wynik na rachunku do zapłaty =7,24 PLN.(m3)
A na ogród mam cenę wody do podlewania ogrodu tylko albo aż za =2,83-PLN(m3)

pozdrawiam
Jan
____________________
Chashitsu - herbaciarnia japońska,ogród trójkątny
Luki 10:59, 06 maj 2016


Dołączył: 10 cze 2013
Posty: 8909
Kasiu tak na szybko w skrócie załóżmy, że masz 300m lini kroplującej, przez godzinę z takie ilości wyleje się 2m3. Czyli prosto licząc jeżeli będzie lało co 3 dzień to zużyjesz 20m3 jeżeli co drugi dzień to 30m3 na miesiąc. Kwestia czy nie będzie to za dużo lub czy będzie wystarczająco, do tego dochodzi ewentualny deszcz, który wyłączy nawadnianie w danym dniu.
____________________
Ogrodowa przygoda Łukasza II, cz.I, Biało różowy, Wizytówka Łukasz
Kindzia 11:18, 06 maj 2016


Dołączył: 04 kwi 2012
Posty: 28042
bql3 napisał(a)



No i ten ostatni już przysłowiowy "kamyk" wrzucam do tematu z wodą bo po rachunkach jakie płacę to wynika że cena u mnie za m3 wody to =2,83-PLN oczywiście doliczyć do tej kwoty trzeba też cenę za odprowadzenie ścieków a jest to za m3 = 4,41-PLN ... co po podliczeniu daje mi końcowy wynik na rachunku do zapłaty =7,24 PLN.(m3)
A na ogród mam cenę wody do podlewania ogrodu tylko albo aż za =2,83-PLN(m3)

pozdrawiam
Jan

Masz rewelacyjnie tanią wodę! U nas, niestety, sporo drożej. Trudno, wyboru nie ma.
____________________
Kasia***zjazd VI 2016***cz.I***cz.II*** Ogród z łezką II
Kindzia 11:20, 06 maj 2016


Dołączył: 04 kwi 2012
Posty: 28042
Luki napisał(a)
Kasiu tak na szybko w skrócie załóżmy, że masz 300m lini kroplującej, przez godzinę z takie ilości wyleje się 2m3. Czyli prosto licząc jeżeli będzie lało co 3 dzień to zużyjesz 20m3 jeżeli co drugi dzień to 30m3 na miesiąc. Kwestia czy nie będzie to za dużo lub czy będzie wystarczająco, do tego dochodzi ewentualny deszcz, który wyłączy nawadnianie w danym dniu.

Myślę, że te 20 m3 jest optymalne. Chyba, że nam znowu susza letnia grozi, to co drugi dzień podlewanie ustawię.
Przeżyję Łukasz, spokojnie
____________________
Kasia***zjazd VI 2016***cz.I***cz.II*** Ogród z łezką II
bql3 11:29, 06 maj 2016


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 1274
Luki napisał(a)
Kasiu tak na szybko w skrócie załóżmy, że masz 300m lini kroplującej, przez godzinę z takie ilości wyleje się 2m3. Czyli prosto licząc jeżeli będzie lało co 3 dzień to zużyjesz 20m3 jeżeli co drugi dzień to 30m3 na miesiąc. Kwestia czy nie będzie to za dużo lub czy będzie wystarczająco, do tego dochodzi ewentualny deszcz, który wyłączy nawadnianie w danym dniu.



Lukasz - tu nie chodzi odługość linii kroplującej ale tak na prawdę o zapotrzebowanie rośliny w wodę razy ilość tych roślinna ogrodzie plus ewentualne zraszanie (czytaj. podlewanie trawnika jeśli takowy ma być nawadniany) a do tego jeszcze dodaj czynnik atmosferyczny (ewentualne upały weż pod uwagę).
No i powiedz jak chcesz wyliczyć to wszystko do przodu? - trochę to nie realne tak na prawdę bo dokładne wyliczenia wychodzą z retroperspektywy tj. po czasie i nic nam nie pozostaje jak tylko prognozowanie w ewentualnych obliczeń odnośnie zużycia. Moim zdaniem bardzo ważnym i kluczowym urządzeniem w linii kroplującej czujnik do pomiaru wilgotności gleby - bo to ono tak na prawdę decyduje poborze ilości wody potrzebnej dla roślin w ogrodzie. Potem do tego dochodzą końcówki kapilarne o odpowiednich parametrach czytaj przepustowośći wody - bo są rośliny o zróznicowanym zapotrzebowaniu na wodę.

pozdrawiam
Jan

ps.
Kindzia nas wszystkich pozabija za te "lanie wody" u Niej na wątku
____________________
Chashitsu - herbaciarnia japońska,ogród trójkątny
Kindzia 12:23, 06 maj 2016


Dołączył: 04 kwi 2012
Posty: 28042
bql3 napisał(a)



Lukasz - tu nie chodzi odługość linii kroplującej ale tak na prawdę o zapotrzebowanie rośliny w wodę razy ilość tych roślinna ogrodzie plus ewentualne zraszanie (czytaj. podlewanie trawnika jeśli takowy ma być nawadniany) a do tego jeszcze dodaj czynnik atmosferyczny (ewentualne upały weż pod uwagę).
No i powiedz jak chcesz wyliczyć to wszystko do przodu? - trochę to nie realne tak na prawdę bo dokładne wyliczenia wychodzą z retroperspektywy tj. po czasie i nic nam nie pozostaje jak tylko prognozowanie w ewentualnych obliczeń odnośnie zużycia. Moim zdaniem bardzo ważnym i kluczowym urządzeniem w linii kroplującej czujnik do pomiaru wilgotności gleby - bo to ono tak na prawdę decyduje poborze ilości wody potrzebnej dla roślin w ogrodzie. Potem do tego dochodzą końcówki kapilarne o odpowiednich parametrach czytaj przepustowośći wody - bo są rośliny o zróznicowanym zapotrzebowaniu na wodę.

pozdrawiam
Jan


ps.
Kindzia nas wszystkich pozabija za te "lanie wody" u Niej na wątku


Mnie wystarczy takie orientacyjne tylko prognozy zużycia wody. Chciałam wiedzieć czy 20 czy 50 m3 na przykład.
Bo jak mi Marzenka napisała, że będzie mnie boleć, to już pomyślałam właśnie o tych 50 m3.
Zapisuję sobie zużycie na podliczniku co dwa miesiące, bo tak się rozliczam z wodociągami, to będę miała porównanie. Nie tylko z tym ostatnim, gorącym latem. Na pewno się podzielę tą wiedzą.

Wcale nie zabiję, czytam uważnie!
____________________
Kasia***zjazd VI 2016***cz.I***cz.II*** Ogród z łezką II
malgorzata_s... 12:39, 06 maj 2016


Dołączył: 24 lip 2013
Posty: 33758
Ale dyskusja. Poczytam to może mi sięodechce nawadniania
____________________
ogrod-cioci-cz-3/ Gocha - Ogród cioci czyli ciociogród cz. 2 / Ogród Cioci cz. 1/ Wizytowka ogrod-cioci-Gosi/
13:45, 06 maj 2016
ja bardzo tez tematem wodolejstwa jestem zinteresowa bo muszę płacic za wode +kabnalizacje około 9zł/m3 ...to sie zastanawiam ......bo napewno będe zakładac linie kroplujace do skrzyń warzywnych ...narazie recznie sterowane na twz dochodzenie ...kiedyś pewnie będziemy ulepszać

ale z drugiej strony jak by trzeba było 30m3 / mc zużyć na ogród ...i to zwykle przez czerwiec lipiec sierpień 3miesiace...to wychodzi 300zł /m-c ...a w porównaniu ile pięniedzy teraz wydaje na rośliny to mnie nie przewróci ...w końcu to hobby na które wydajemy swoje zaskórniaki

a jak wyciagnę moja listę potrzeb i chciejstw roslinnych to suma na końcu sie robi tarasowa)..albo markizowa jak kto woli

uff. nie lubie pisac takich długich postów ...ale sytuacja mnie zmusiła
Kindzia 13:58, 06 maj 2016


Dołączył: 04 kwi 2012
Posty: 28042
malgorzata_szewczyk napisał(a)
Ale dyskusja. Poczytam to może mi sięodechce nawadniania
A czytaj, mam nadzieję, że oprócz mnie jeszcze ktoś skorzysta.
____________________
Kasia***zjazd VI 2016***cz.I***cz.II*** Ogród z łezką II
Kindzia 14:01, 06 maj 2016


Dołączył: 04 kwi 2012
Posty: 28042
eee_taam napisał(a)
ja bardzo tez tematem wodolejstwa jestem zinteresowa bo muszę płacic za wode +kabnalizacje około 9zł/m3 ...to sie zastanawiam ......bo napewno będe zakładac linie kroplujace do skrzyń warzywnych ...narazie recznie sterowane na twz dochodzenie ...kiedyś pewnie będziemy ulepszać

ale z drugiej strony jak by trzeba było 30m3 / mc zużyć na ogród ...i to zwykle przez czerwiec lipiec sierpień 3miesiace...to wychodzi 300zł /m-c ...a w porównaniu ile pięniedzy teraz wydaje na rośliny to mnie nie przewróci ...w końcu to hobby na które wydajemy swoje zaskórniaki

a jak wyciagnę moja listę potrzeb i chciejstw roslinnych to suma na końcu sie robi tarasowa)..albo markizowa jak kto woli

uff. nie lubie pisac takich długich postów ...ale sytuacja mnie zmusiła

9 zeta to jest pikuś Justynko Ja w Zabrzu płacę za 1 m3 z.w. prawie 15 złotych polskich...

Z tym za i przeciw jest podobnie jak z solarami do podgrzania wody...niektórym się opłaca, niektórym nie
____________________
Kasia***zjazd VI 2016***cz.I***cz.II*** Ogród z łezką II
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies