Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

blackstork 22:28, 13 wrz 2013


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Sebek ten preparat użyźniający to można równolegle z nawozem ?
Czy najpierw nawóz, po kilku dniach ten preparat ? A może wapno - na trawnik - też słyszałem o takich opiniach, że wówczas mniej chwastów?
____________________
Wojtek - Ogród etapami
Sebek 22:31, 13 wrz 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Wapnowanie podnosi pH gleby, jest dobre na trawniki z mchem.

Myślę, że preparat zastosuj kilka dni po nawożeniu, aż granulki znikną.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
blackstork 21:55, 14 wrz 2013


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
To jeszcze nadam jeden temat dla nowego trawnika - wertykulacja / aeracja mają sens teraz dla młodego trawnika, czy to dopiero na wiosnę lub później?
____________________
Wojtek - Ogród etapami
Gardenarium 23:01, 15 wrz 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Za młody, nie robi się.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
radek 21:43, 18 wrz 2013

Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 43
Na zdjęciach poniżej 10 dniowy młodziutki trawnik. Mam kilka wątpliwości: na zdjęciu nr 1 widać jak w obszarze na pierwszym planie prawie nic nie wyrosło choć wysiane było jednakowo. Po ostatnich deszczach w tym miejscu tworzyły się małe kałuże, nieprecyzyjnie wyrównałem. Czy to jest przyczyna?



na zdjęciu nr 2 to samo miejsce: zbliżenie nasion, z których prawie nic nie wykiełkowało.



Kolejne pytanie: choć wysiałem więcej niż określił producent trawy wydaje się, że rośnie zbyt rzadko. Co myślicie?


TomekP 10:28, 19 wrz 2013

Dołączył: 04 wrz 2012
Posty: 14
Witam,
25.08.2013 wysiałem trawę (25 dni temu). Trawa wygląda jak na zdjęciach


Trawa to Barenbrug Super Sport (30 % życica, 20 % kostrzewa rozłogowa, 10 % kostrzewa kępowa, 40 % wiechlina łąkowa). Te ciemniejsze miejsca to tam gdzie trawa jest gęściejsza i wyższa bo poleciało więcej życicy (niestety mocno wiało i do siewu był używany siewnik posypowy Gardeny). Ta życica ma już ok 10 cm (trawa tej wysokości zajmuje ok 20 % trawnika), kostrzewy mają ok 5 cm a wiechliny od 4 do 10 mm



Kosiarkę kupiłem ręczną Husqvarna 64 z koszem (już opisywaną na tym forum). Tnie na wysokościach 15 - 56 mm. Mam pytania :

1. Czy kosić już czy poczekać aż kostrzewy podrosną do ok 8 cm a wiechlina się wzmocni (boję się ją uszkodzić podczas koszenia i wałowania przed koszeniem) ?
2. Jeśli poczekać to rozumiem pożyczyć kosiarkę na kółkach i zrobić pierwsze koszenie na ok 7- 8 cm (życica będzie pewnie miała 12-13 cm) ?
3. Czy robić w tym roku jakieś dosiewki ? Chyba nie bo mam ok 60 % traw rozłogowych ?
4. Na nawóz jesienny chyba trawka za delikatna ? Może jakiś Rosahumus w październiku ?

Pozdrawiam
TP
rmf 10:38, 19 wrz 2013

Dołączył: 13 mar 2011
Posty: 108
witam
odnośnie tej kosiarki to mam mieszane uczucia ale jak już jest to może będzie ok - ew sprawdź czy dobrze naostrzona i czy nie wyrywa bo one chyba mają tendencje do wyrywania. Miałem kiedyś taką i tragedia była ale doczytałem ze do pierwszego czytania będzie inna to ok.
Odnośnie koszenia to chyba jeszcze chwilkę bym się wstrzymał i wtedy skosić o połowę.
Dosiewki można robić aczkolwiek przy koszeniu regularnym trawa się zagęści - miałem podobnie.
Nawozu nie dawać - więcej szkody może przynieść niż pożytku - dasz na wiosnę.
____________________
iwka 10:54, 19 wrz 2013


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
A ja jeszcze nie posiałam, bo cały czas od tygodnia pada deszcz
Teren przygotowany ale po tych deszczach to miękko i trzeba kilka dni odczekać aż trochę obeschnie. Czy trawa zdąrzy się dobrze ukorzenić przed zimą?
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
zakol13 20:54, 19 wrz 2013

Dołączył: 10 wrz 2012
Posty: 94
@Radek - rzadko udaje się tak wysiać żeby wszystko idealnie wzeszło. Poczekaj jeszcze 2-3 dni, jak nic nie ruszy tam, gdzie rzadko to można by dosiać. A że trawa nie jest gęsta to nic, na początku zawsze będzie taka, dopiero po kilku koszeniach zacznie gęstnieć, i potem im więcej koszeń tym gęściej.

@TomekP - nie wiem jak to jest z tymi kosiarkami wrzecionowymi na nowej trawce, ale jeśli ostrze jest dobrze naostrzone to nie powinno być gorzej niż 'zwykłą' kosiarką, a nawet raczej lepiej. Ale to moje takie luźne myślenie nie poparte praktyką.
Poczekaj aż do tych 8 dobije i skoś i koniecznie za jakiś czas daj znać jak się sprawuje ta kosiarka ręczna bo mnie strasznie chęć na taką bierze (jakość cięcia)

@Rmf - dobrze mówisz ale do jednego się doczepie: nie powinno się nigdy skracać trawy o połowę. Złota zasada to 1/3, a w ogóle idąc tropem profesjonalistów to najlepiej by było kosić codziennie te kilka milimetrów heh
Skrócenie o połowę bardzo narazi trawę na choroby (bo osłabiona będzie).
____________________
Gardenarium 21:53, 19 wrz 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
radek napisał(a)
Na zdjęciach poniżej 10 dniowy młodziutki trawnik. Mam kilka wątpliwości: na zdjęciu nr 1 widać jak w obszarze na pierwszym planie prawie nic nie wyrosło choć wysiane było jednakowo. Po ostatnich deszczach w tym miejscu tworzyły się małe kałuże, nieprecyzyjnie wyrównałem. Czy to jest przyczyna?






Wszystko jest prawidłowo. Albo ta część jest w cieniu, albo miała mniej wody. Tamta miała cieplej i wzeszła szybciej, Wszystko się wyrówna.

Poczytaj także o tym, że wśród wielu gatunków traw jakie są w mieszance trawnikowej jedne wschodzą szybko po 5 dniach, inne dużo później, a więc uzbrój się w cierpliwość.

No i poczytaj tutaj http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/298-trawnik-z-siewu-krok-po-kroku
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies