Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomocy! Jak mądrze zaplanować kawałek ziemi o długości 32m?

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomocy! Jak mądrze zaplanować kawałek ziemi o długości 32m?

Megi1 11:24, 16 kwi 2015


Dołączył: 15 kwi 2015
Posty: 132
strony świata południe - zachód, ziemia klasy Vb, wymiary tego kawałka od tarasu : dł.32m., szer. 20m.Dobra myśl z "wysadzeniem" tych tuj i dosadzeniem brzózek i sosen, a co byście proponowały wokół ogniska i co zamiast trawy w tym miejscu?
Justynko, co Ty byś proponowała zamiast "lasu"?
Madziu-bardziej początkującej ode mnie to chyba nie ma))))))))), także bez obaw jestem otwarta na wszelkie sugestie, krytykę, itp.
Serdecznie zapraszam do swojego wątku.
Wiem, że ta rabata po lewej, to porażka, ale jakoś tak wyszło, dlaczego nie wiem?????????????????????
Polinka - rzeczywiście muszę zrobić plan i zdjęcia całej działki, bo wszystkiego tam mamy ~2000m., ale niestety działka jest długa, wąska i tak tworzymy po kawałku, bo wiadomo pieniądze........,ale sama już wiem, że bez pomocy nie damy rady.
____________________
Gośka- Początki ogrodowiskowania
ZielonaAnia75 18:44, 16 kwi 2015


Dołączył: 23 lip 2014
Posty: 657
Witaj, ja z mojego niewielkiego doświadczenia wiem jedno... dobrze zastanów się jaki typ ogrodu Ci się podoba, żebyś nie musiała po tysiąc razy zmieniać nasadzeń, choć to pewnie i tak nie uniknione. Ja zanim trafiłam na Ogrodowisko kupowałam i sadziłam wszystko co mi się spodobało, sprawiając, że zrobił się ogólny bałagan i chaos. Teraz mam konkretny plan i się go trzymam. Wysadzam i przesadzam, porządkuję i nie ulegam chwili w agrocentrach (no powiedzmy). Masz duże możliwości. Będę zaglądać i kibicować.
____________________
lena 20:29, 16 kwi 2015


Dołączył: 06 paź 2014
Posty: 356
Witam

ja bym poszerzyla rabate i troche ja wyprostowala za duzo fal to nie latwa sprawa z koszeniem przycinaniem trawnika itd itp, dalabym tez zywoplot zeby zamknac przestrzen i zeby bylo bardziej intymnie widok pol i lak najlepszy jest zawsze z okna zreszta mniej sniegu bedzie nawiewac, przetestowalam to na sobie tez granicze z polem, co prawda wiatry u mnie sa z zachodu a pole mam od wschodu ale jak byla zamiec w zimie to mialam zaspy przy ogrodzeniu.

Megi1 napisał(a)
Proszę o wskazówki, co mam zrobić z tym kawałkiem ziemi?))) Za wszystkie sugestie będę wdzięczna.

____________________
Kardówka
Megi1 21:11, 16 kwi 2015


Dołączył: 15 kwi 2015
Posty: 132
Co do koszenia, to mąż kosi.... a tak całkiem poważnie, to koniecznie muszę wyrównać te falbanki. tak jak dobrze zauważyłaś brak jest intymności, a wiatr szaleje po naszej działce jak chce!W weekend biorę się za projekt, rozrysuje wszystko i zobaczymy co da się zrobić. Będę wdzięczna za każdą podpowiedź. Zapraszam serdecznie do swojego wątku.
Ogród masz bajeczny, a to dopiero początki powiadasz? Podziwiam
____________________
Gośka- Początki ogrodowiskowania
Megi1 21:22, 16 kwi 2015


Dołączył: 15 kwi 2015
Posty: 132
lena napisał(a)
Witam

ja bym poszerzyla rabate i troche ja wyprostowala za duzo fal to nie latwa sprawa z koszeniem przycinaniem trawnika itd itp, dalabym tez zywoplot zeby zamknac przestrzen i zeby bylo bardziej intymnie widok pol i lak najlepszy jest zawsze z okna zreszta mniej sniegu bedzie nawiewac, przetestowalam to na sobie tez granicze z polem, co prawda wiatry u mnie sa z zachodu a pole mam od wschodu ale jak byla zamiec w zimie to mialam zaspy przy ogrodzeniu.


a wracając do koszenia, to tez widać, że trawnik mam udany, gęsta,soczysta zieleń kiedyś byl ładny, ale niestety wdały nam się pędraki (na Ogrodowisku mówią na nie inaczej, ale nie zapamiętałam) i gapy nas często odwiedzaly, wyrywając całą darń, potem zrobily się ciemne plamy, wyschniętego siana, chwasty...... zaczęliśmy już prace nad nowym, ale muszę sie pospieszyć z rabatami......
____________________
Gośka- Początki ogrodowiskowania
Agatek 08:02, 17 kwi 2015


Dołączył: 20 sty 2015
Posty: 3471
Witam
ja dodam, że bez ładnego ogrodzenia czyli żywopłotu łatwiej będą się przedostawać chwaty z tych pięknych łąk
i również jestem za wyprostowaniem lekkim falbanek
____________________
Agata - Mazury moja miłość - początki wymarzonego ogrodu
Megi1 08:17, 17 kwi 2015


Dołączył: 15 kwi 2015
Posty: 132
Witam Cię Agatko w moim wątku, zapraszam częściej, przyjmuję każdą radę i krytykę. Myślisz, że ściana może być z innych iglaków czy powinnam "użyć" tujek- szmaragd (po drugiej stronie są na całej długości)?
Wpadnę obejrzeć Twoje dzieło. Pozdrawiam
____________________
Gośka- Początki ogrodowiskowania
Megi1 10:06, 17 kwi 2015


Dołączył: 15 kwi 2015
Posty: 132
Zielona Aniu 75, witam Cię serdecznie, będzie mi bardzo miło jak będziesz mnie odwiedzać i mam nadzieję, że będzie co oglądać pozdrawiam
____________________
Gośka- Początki ogrodowiskowania
Megi1 11:16, 17 kwi 2015


Dołączył: 15 kwi 2015
Posty: 132
może na dobry początek wkleję ankietę, później wykonam szkic.
Proszę o uwagi
Ankieta
Informacje wstępne:
• architektura domu (można zrobić zdjęcia), styl, kolorystyka, materiały wykończeniowe, kolor dachówki, elewacji
elewacja jasny beż, blachodachówka ciemny brąz, okna, drzwi ciemny brąz, dom parterowy z użytkowym poddaszem, dach dwuspadowy, styl prosty
• styl wnętrza domu ( salon, taras ) - tradycyjny, nowoczesny itp. Raczej nowoczesny, prosty, ascetyczny, ciepły
• co znajduje się na działce (mała architektura, nawierzchnie, inna zabudowa, duże drzewa, które muszą zostać) fotki w załączeniu
• rodzaj ogrodzenia (mur, ażurowe, siatka) siatka
• uciążliwe sąsiedztwo do wysłonięcia (czasem widać brzydkie budynki)
• czy przebiega ruchliwa ulica, którą trzeba wysłonić droga powiatowa od strony prawej, tam gdzie są tuje
Informacje o użytkownikach ogrodu:
• ilość osób w rodzinie 2
• czy są małe dzieci nie
• czy są osoby niepełnosprawne (podjazd dla wózka) póki co,nie
• alergie na pyłki tak zboże, topola
• zwierzęta w domu (czy potrzebna ścieżka lub boks dla psa) pies
Informacje o ogrodzie:
• ulubione rośliny i kolorystyka proste , nie lubię jak jest przesyt
• formy spędzania wolnego czasu (wspólne spotkania, zabawa z dziećmi, odpoczynek, grill, praca w ogrodzie)
• rośliny, których należy unikać np. trujące, uczulające raczej tak
• element wodny np. źródełko bez lustra wody nie
• staw naturalny lub basen kąpielowy mamy basen na stelażu, składany na zimę, zawsze stoi przy tarasie po lewej stronie
• warunki klimatyczne (jak wieją wiatry, strefa klimatyczna) wiatry raczej zachodnie,
• warunki glebowe (czy nie stoi woda) nie, raczej jest sucho, gleba klasy Vb
Cechy przyszłego ogrodu:
• wizytowy
• reprezentacyjny
estetyczny
• funkcjonalny
• praktyczny
mało wymagający
• do spotkań towarzyskich i rodzinnych
• prorodzinny
• dla dzieci
• ekologiczny
• użytkowy
rekreacyjny
• edukacyjny
• kolekcja ulubionych roślin raczej iglaki, azalie, rododendrony, szczepione liściaste
Ulubiony styl ogrodowy:
ze względu na kompozycję:
• nieregularny
• regularny symetryczny
regularny asymetryczny
• geometryczny
kombinowany (mieszany)
ze względu na pochodzenie i charakter:
• angielski
• francuski barokowy
japoński
• kolonialny
nowoczesny
naturalistyczny
• rustykalny(wiejski)
• kwiatowy
• skalny
• dworski (dworkowy)
• śródziemnomorski
• Zen
• wodny
• minimalistyczny podobają mi się różne
Co powinno się znaleźć w ogrodzie:
miejsce do siedzenia (ławka), altana, grill, podwyższona rabata, warzywnik, drzewa lub krzewy owocowe, drewutnia, kompost, składzik na narzędzia, dodatkowe miejsce na samochód, pergola, dodatkowy taras/placyk w ogrodzie, wyżwirowana rabata, plac zabaw dla dzieci itp.
____________________
Gośka- Początki ogrodowiskowania
Mysza 12:02, 17 kwi 2015


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 5807
Witaj Gosiu, jestem jak prosiłaś
Zrób jak radzi Polinka plan ogrodu i ewentualnych rabat z roślinami , które masz, co gdzie jest i dom też zaznacz..Tak po prostu na kartece w kratkę.1 cm jako 1 m.Wtedy łatwiej sobie to wyobrazić
Myślę, że ze zmianą ewentualnych kształtów rabat powinno być prosto, bo tam chyba nie masz położonej kostki jakko obrzeżaMąż niech się cieszy, że to tylko takie zmiany
Rozumiem, że skłaniasz się do łuków tak??
Będzie ślicznie w przyszłości, bo działka jest duża i można fajnie ją zagospodarowaćA dziewczyny na pewno Ci doradzą dobrze
Będę zagladała.
____________________
Gosia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies