Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomocy! Jak mądrze zaplanować kawałek ziemi o długości 32m?

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomocy! Jak mądrze zaplanować kawałek ziemi o długości 32m?

Megi1 08:05, 20 maj 2015


Dołączył: 15 kwi 2015
Posty: 132
ewalm napisał(a)
Megi, a po co chcesz sadzić tuje wzdłuż całego płotu po lewej? Rozumiem potrzeba intymności itd, ale na 100 metrach? Zorganizuj sobie zaciszne miejsca w ogrodzie, nawet kilka, obsadzone szczelnie roślinami, osłon okolice tarasu - ale po co taki szpaler? Te Smaragdy z lasku też możnaby przenieść gdzieś, gdzie by się bardziej przydały.

Ja bym placyk pod basen zrobiła wcięty w rabatę, tam gdzie klon, a klona przesadziła, również w rabatę, bliżej domu może. Drzewo - jakiś ładny klon? "Drummondi"?
Rabatę lepiej uciąć na wysokości ogniska, ostatnia jarzębina w rabacie - tak myślę.

Wszystkie te tuje sadzone na setkach metrów bieżących kiedyś będą wymagały ciecia, również z góry - zastanów się czy chcesz to robić na 100 m. Jeżeli je posadzisz, to przed nimi sens ma sadzenie już tylko niskich roślin, bo jak Bogdzia słusznie zauważyła żywotniki mocno zacienione będą brzydły i łysiały.

A propos odcinania się od hałasu w pasach dzwiękochłonnych sadzi się liściaste o gęstym ulistnieniu.







Halo. halo Ewalm! Gdzie jesteś....?
____________________
Gośka- Początki ogrodowiskowania
ewalm 01:48, 28 maj 2015


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Megi1 napisał(a)
Witaj Ewo, po lewej stronie mam do obsadzenia 30 m, pomyslałam o zielonej ścianie z tuj, ponieważ wszędzie są łąki i pola uprawne: chwasty, szalejący wiatr itp.,100 m mam po prawej stronie, gdzie są szmaragdy i właśnie tą stronę chciałabym "wyciszyć"
Podoba mi się ten klon, o którym wspomniałaś, a co z moim? To klon gold szczepiony o kulistej koronie.
Czekam na odzew


Jestem, ale kiepsko z czasem.
Megi żywopłot z tuji, która jest szeroka na dole a wąska u góry nie zatrzyma wiatru. Chwastów też nie zatrzyma. Już lepiej sobie poradzą wyższe gęste krzewy, jakieś pęcherznice, duże tawuły itp. Ale raczej z wiatrem niż z chwastami Roślin w ten sposób nie zatrzymasz.

Klon ten, który masz to takie średnie drzewko. Zgrabna kulka. Posadź w rabacie gdzieś bliżej domu, może w pobliżu placyku pod basen, będzie nawiązywał kulistą koroną do okrągłego placyku, a na końcu ogrodu jakieś większe drzewo, okazałe, do podziwiania z daleka.
____________________
Ogródek na trzy lata
Megi1 23:38, 29 maj 2015


Dołączył: 15 kwi 2015
Posty: 132
Witaj Ewalm, u mnie też kiepsko z czasem, nawet nie mam kiedy wejść się zalogować, a co dopiero myśleć na temat projektowania
Ten klon gold jest około 2 m od koła, gdzie jest basen, powiększy się to koło, żeby wchodziło w rabatę, też będzie szersza, podoba mi sie pomysl z płynącą rzeką, która przechodzi na drugą rabatę, gdzie ma być też koło z tą ławeczką (zaciszne miejsce) i póki co daję sobie spokój ze ścianą z thuj, tylko od strony basenu zrobię jakąś ścianę, żeby było intymnie i już. Przy ognisku będą jarzębiny, a konkretnie o jakim okazałym drzewku myślisz i w ogóle o tym wszystkim?
Dzięki , że zaglądasz do mnie.
____________________
Gośka- Początki ogrodowiskowania
Bogdzia 23:08, 30 maj 2015


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
Polecam żywopłot z tawuły, taki jak mój, ciąc nie trzeba dołem ani wiatru ani chwastów nie przepuszcza i łatwo go rozmnazac z patyków uciętych wiosna. Też go posadziłam by nie przedostawały sie mniszki od sąsiadów i spełnia swoja rolę świetnie.

to ten biały w tle.
____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
Megi1 11:07, 31 maj 2015


Dołączył: 15 kwi 2015
Posty: 132
Witaj, przepiękny obraz. Ta tawułka u Ciebie jeszcze taka biała u mnie już same listki, ale jest piękna.
____________________
Gośka- Początki ogrodowiskowania
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies