Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomocy! Jak mądrze zaplanować kawałek ziemi o długości 32m?

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomocy! Jak mądrze zaplanować kawałek ziemi o długości 32m?

EwaK1984 20:58, 21 kwi 2015

Dołączył: 09 kwi 2015
Posty: 59
Ja takie dwie długie rabaty będę urządzała w przyszłym roku, więc jak tylko uporam się ze swoimi małymi rabatkami to zacznę szukać inspiracji-widzę ile to czasu zajmuje. Na pewno będę podpatrywała jak to u ciebie bedzie się zmieniało.
____________________
Ewa To dopiero początek...
Megi1 14:50, 23 kwi 2015


Dołączył: 15 kwi 2015
Posty: 132
waldek727 napisał(a)

Justynko.
Miałaś oczywiście na myśli trawki ozdobne, tak?
Trawniki są tylko dla ludzi cierpliwych i lubiących pracę w ogrodzie. Osobiście nie znam drugiej takiej rośliny, która wymagałaby od nas poświęcenia jej przy pielęgnacji tak dużo czasu i tylu różnych zabiegów jakich potrzebuje trawa. Dla mnie to najtrudniejsza w uprawie roślina zielna a o lenistwie można przy niej zapomnieć.
To takie spostrzeżenie na przyszłość Megi.
Pozdrawiam.


Witam w moim wątku, mam pytanie czy teraz na przygotowane miejsce pod trawnik mogę jeszcze podsypać kompostem, a dopiero posiać trawę, czy jest jakaś karencja i czy kompost musi być specjalnie przygotowany?
____________________
Gośka- Początki ogrodowiskowania
paulina_ns 14:53, 23 kwi 2015


Dołączył: 26 sie 2013
Posty: 11355
Witaj, sama mam spory teren do obsadzenia, więc zaznaczam wątek i będę kibicowała
____________________
Małymi kroczkami do celu, wizytówka
Agatek 19:28, 23 kwi 2015


Dołączył: 20 sty 2015
Posty: 3471
Hej
wpadłam przejrzałam ale muszę się dokładnie wczytać
____________________
Agata - Mazury moja miłość - początki wymarzonego ogrodu
ewalm 22:55, 24 kwi 2015


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
frelka napisał(a)
W jednej z książek o projektowaniu widziałam metodę kół: linia rabaty opierała się na stycznych okręgach. Dodatkowo okręgi miały być mniej więcej podobnych rozmiarów lub ich wielokrotnością.
Taki luźny przykład:


O, to jest fajne
Witaj Megi, chyba pierwszy raz u Ciebie jestem. Sporo macie do zagospodarowania. Przy ognisku ładnie wyglądałyby jarzebiny. Można je posadzić tak półkoliście, kilka sztuk, a w klimat lasku też by się wpisywały. I jakieś duże ładne drzewo o szerokiej koronie na środku może?

____________________
Ogródek na trzy lata
Megi1 17:35, 25 kwi 2015


Dołączył: 15 kwi 2015
Posty: 132
ewalm napisał(a)


O, to jest fajne
Witaj Megi, chyba pierwszy raz u Ciebie jestem. Sporo macie do zagospodarowania. Przy ognisku ładnie wyglądałyby jarzebiny. Można je posadzić tak półkoliście, kilka sztuk, a w klimat lasku też by się wpisywały. I jakieś duże ładne drzewo o szerokiej koronie na środku może?



Witaj Ewalm, tak jesteś pierwszy raz, dzięki za zainteresowanie. Dobry pomysł z tymi jarzębinami, bo nie chce wszystkiego likwidować co już mam zrobione, pewnie, że tak byłoby najłatwiej, ale czy najmądrzej, szczególnie jak ma się ograniczone finanse?
Myślisz,że posadzić je tylko przy ognisku,(ciekawe czy temperatura wysoka im nie będzie szkodzić, jaką odległość zachować, żeby były bezpieczne?) czy wmieszać w dalszą część "lasku", chce właśnie posadzić tam jeszcze jakieś liściaste drzewa i jeszcze dodać iglastych, ale takich, które nie rosną takie wielkie. Skrócic rabaty do linii ogniska i ten nieszczęsny jęzor z rabaty po prawej stronie, bo chyba nie da się tego zamaskować, bez konieczności likwidacji, jest tam już mata, kora i kamyki...?
____________________
Gośka- Początki ogrodowiskowania
ewalm 04:00, 02 maj 2015


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Megi, jak bym raczej posadziła tylko przy ognisku i może z jedną sztukę powtórzyła w rabacie po prawej stronie, w tym jęzorze. Myślę, ze jakieś 3-4 metry od krawędzi ogniska byłoby bezpiecznie już.

A możeby w jęzorze zrobić wcięcie, żeby go troszkę rozbić? Wiem, że ogólnie chcesz z tej strony więcej, bo dalej droga, ale to mogłoby być wcięcie w formie takiego przyciętego koła, wysypane kamieniem, z ławeczką, które nawiązywałoby do koła z ogniskiem i było podobnego rozmiaru, albo o trochę mniejszym promieniu.

Ta rabata z lewej to rzeczywiście bardzo pofalowana jest. Może poszerzycie i przerobicie kamyczkową krawędź na taką niby suchą rzekę? wysypana z kamieni? "Płynęłaby" sobie przez rabatę, obsadzona co jakiś czas kępami dużych rozchodników,jakąś trawą sucholubną dookołą ogrodu i na przykład kończyła się w tym wciętym kole z ławeczką? A wtedy krawędź od strony ogrodu można uformować bardziej płynnie, obsadzić niskimi bylinami, jak bodziszki, a całą rabatę poszerzyć, a na wysokości ogniska dać kilka kamiennych płyt, żeby można było przejść wygodne do ogniska i lasku?


____________________
Ogródek na trzy lata
Megi1 22:42, 02 maj 2015


Dołączył: 15 kwi 2015
Posty: 132
ewalm napisał(a)
Megi, jak bym raczej posadziła tylko przy ognisku i może z jedną sztukę powtórzyła w rabacie po prawej stronie, w tym jęzorze. Myślę, ze jakieś 3-4 metry od krawędzi ogniska byłoby bezpiecznie już.

A możeby w jęzorze zrobić wcięcie, żeby go troszkę rozbić? Wiem, że ogólnie chcesz z tej strony więcej, bo dalej droga, ale to mogłoby być wcięcie w formie takiego przyciętego koła, wysypane kamieniem, z ławeczką, które nawiązywałoby do koła z ogniskiem i było podobnego rozmiaru, albo o trochę mniejszym promieniu.

Ta rabata z lewej to rzeczywiście bardzo pofalowana jest. Może poszerzycie i przerobicie kamyczkową krawędź na taką niby suchą rzekę? wysypana z kamieni? "Płynęłaby" sobie przez rabatę, obsadzona co jakiś czas kępami dużych rozchodników,jakąś trawą sucholubną dookołą ogrodu i na przykład kończyła się w tym wciętym kole z ławeczką? A wtedy krawędź od strony ogrodu można uformować bardziej płynnie, obsadzić niskimi bylinami, jak bodziszki, a całą rabatę poszerzyć, a na wysokości ogniska dać kilka kamiennych płyt, żeby można było przejść wygodne do ogniska i lasku?



Witaj Ewalm, jutro będę miała dostęp do kompa, bo teraz korzystam z netu w telefonie, ale super to wymyśliłaś, przeleje to na papier i zobaczymy. Nie napisałam jeszcze, że na trawniku, po lewej stronie, jakos tak bliżej ogniska, jest posadzony orzech włoski, miał nam dawać cień w przyszłości, nie pisałam, bo myślałam,ze sie nie przyjal, a dostał dwa listki i co z nim zrobić, gdzie przesadzić? Dzięki wielkie, że poświęcasz swój czas dla mnie. Pozdrawiam
____________________
Gośka- Początki ogrodowiskowania
Bogdzia 21:53, 03 maj 2015


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
Orzech właski w ogrodzie bedzie żle wyglądał. Jesli chcesz miec orzechy to posadz go gdzies z boku oczywoście na jesieni. Rośliny przy nim będą źle rosły a liscie beda zasmiecac rabaty i zbyt mocno zakwaszac je.Nie nadaje sie .Powodzenia.
____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
Megi1 22:14, 03 maj 2015


Dołączył: 15 kwi 2015
Posty: 132
Bogdzia napisał(a)
Orzech właski w ogrodzie bedzie żle wyglądał. Jesli chcesz miec orzechy to posadz go gdzies z boku oczywoście na jesieni. Rośliny przy nim będą źle rosły a liscie beda zasmiecac rabaty i zbyt mocno zakwaszac je.Nie nadaje sie .Powodzenia.


Witam w moich skromnych progach, w takim razie orzech idzie w inne miejsce i po problemie...
____________________
Gośka- Początki ogrodowiskowania
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies