Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Doświadczalnia bylinowo-różana

Pokaż wątki Pokaż posty

Doświadczalnia bylinowo-różana

Anda 15:23, 18 lut 2017


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33462
Co rusz czytam, że wiele osób wiosną decyduje się na oprysk miedzianem. Są też negatywne skutki takiego działania.
Miedzian jest związkiem chemicznym, a z chemią zawsze trzeba być ostrożnym. Miedzian jest trudno rozpuszczalny, czyli długo zostaje w glebie i ma negatywny wpływ na mikroorganizmy żyjące w glebie, zwłaszcza na dżdżownice. Dostaje się do rzek i mórz, i negatywnie wpływa na ryby i inne wodne stworzenia. Stosowany latami szkodzi glebie. Poza tym w Unii dalej prowadzone są badania nad skutecznymi środkami biologicznymi nie zawierającymi miedzi. Unia Europejska chce całkowicie odejść albo jeszcze bardziej zminimalizować używanie środków zawierających miedź. Miedź to na razie tzw. mniejsze zło.

Tutaj można poczytać, ale po niemiecku
http://kupfer.jki.bund.de/
http://oekologischerlandbau.jki.bund.de/index.php?menuid=45
http://www.badische-zeitung.de/bildung-wissen-1/bioanbau-ist-kupfer-als-pflanzenschutzmittel-sinnvoll--116839463.html

Zdrowa gleba to podstawa do rozwoju zdrowych roślin. W niektórych wypadkach nie ma jeszcze nic lepszego od miedzianu, np. przy uprawie winorośli. Cały czas prowadzone są badania nad lepszymi środkami ochrony. My, ogrodnicy amatorzy, możemy pozwolić sobie na traktowanie naszych roślin gnojówkami, wywarami i innymi nieszkodliwymi środkami. Na niektóre patogeny po prostu nie ma lekarstwa.
Napisałam to po to, aby każdy kto to przeczytał wiedział, na co się decyduje
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Mixtoorka 15:24, 18 lut 2017


Dołączył: 21 kwi 2015
Posty: 3811
Wiedzę, że kondycję podnosisz. Będziesz za to wypoczywać jak królowa
____________________
Karolina-Pan Maluśkiewicz
Anda 15:27, 18 lut 2017


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33462
Mixtoorka napisał(a)
Wiedzę, że kondycję podnosisz. Będziesz za to wypoczywać jak królowa


Starość nie radość, co chwilę przerwy robię, co tu dobrze widać Zaraz po farby ruszamy.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
anna_t 15:46, 18 lut 2017


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
odnośnie chemii w ogrodzie..mało się znam ale tak sobie wymyśliłam że może to dziala wrecz osłabiająco na rośliny? jak antybiotyk za często stosowany? może lepiej pozwolić roślinom trochę powalczyć, zahartować się? fakt, boli gdy rosliny umierają ale inne się wzmacniają. a profilaktycznie stosować ekologiczne sposoby
Ewa chyba moje nie okryte róże przezimowały dzisiaj robiłam obchód i są przy ziemi zielone. widać dokładnie dokąd śnieg je zabezpieczył
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
inka74 16:32, 18 lut 2017


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15032
Niestety nie mam takiej, której byłabym pewna. Ja mój kompost zaczęłam w ubiegłym roku robić. Nie do końca profesjonalnie bo czasu zabrakło na doczytanie. Mam za to zaraz obok skład ziemi. Dobrej jakościowo. Już mieszanej z kompostownia i obornikiem.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Wendy79 17:14, 18 lut 2017


Dołączył: 25 mar 2015
Posty: 3203
Zastanawiałam się co tak "biegnie" u Ciebie wątek, a teraz już wiem, że zdjęcia umieściłaś i wszystko jasne
Niektóre róże mam ochotę mieć dla samych ich nazw np. SOUVENIR DE ST. ANNE’S Rośnie u mnie St. Cecilia (patronka muzyków i muzyki).
____________________
Agnieszki i Maćka Księżycowy... Założyć ogród to uwierzyć w jutro. Audrey Hepburn
mira 19:49, 18 lut 2017


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
czytałam odpowiedź o dziecięcej - sorki że Ci zamieszałam ale teraz już jest jasne

Dzięki za miedzianowe wieści. Teraz to Ty mi namieszałaś. Ja nie pryskam jakoś regularnie, prawie wcale ale jednak wiosną postanowiłam prysnąć bo jednak sporo grzybowych chorób miałam - jak pomyślę o dżdżownicach to może nie prysnę - a może nie zdążę jak to zwykle bywa - za dużo tej chemii - a wiesz jaki smog u nas - nie wiem czy coś gorszego jest
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Zagajanka 20:28, 18 lut 2017


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3445
Ale pędzisz
Zapomniałąm o czym chciałam napisać w trakcie czytania

Aha, o tym:

Anda napisał(a)
Scepter D'isle znalazłam na szybko w Rosaplant. Nie wiem co to za sklep. Rozejrzyj się jeszcze Mnie się też bardzo podoba.



Mam Scepter D'isle (lub Scepter'd Isle) - śliczna jest, moze tylko trochę śmieci, bo ma dużo kwiatów jak kwitnie. Niestety ma sporą przerwę w kwitnieniu i ostatnio łapała plamistość. No ale mało która w poprzednim sezonie jej nie łapała.

Rosaplant to w porzo sklep Pani Kamila potrafi czasem spełnić te ukryte różane marzenia
____________________
Janka Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę +++ Portrety Różane +++ Moje TOPowe róże sezonu 2019
mira 20:33, 18 lut 2017


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
a ja zapomniałam zapytać jak tam spotkania ogrodowe ? w tym klubie gdzie się zapisałaś
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Efffa 21:52, 18 lut 2017


Dołączył: 11 cze 2014
Posty: 3530
Anda szukam Twojego przedogródka, możesz mnie nakierować ?
____________________
Ewelina Odcienie zieleni 2
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies