Artykuły Forum Ogrody pokazowe Instagram
Logowanie
Gdzie jesteś » Forum

Znalezione posty dla frazy "tawuły"

Hirutkowy raj:)) 23:17, 07 sty 2012


Dołączył: 16 lis 2011
Posty: 8145
Do góry
elkatei napisał(a)

Mam problem z moimi szczepkami hortensji ogrodowej.

Krysiu, Twój problem chyba polega na tym, że trzymasz sadzonki w zbyt ciepłym pomieszczeniu. Poza tym, w jakim je masz podłożu? Widzę, że jakaś ziemia... Sadzonka powinna się ukorzeniać w


Elfiku pięknie dziękuję za cenne wskazówki.Odcięłam gałązki hortensji od sąsiadki w połowie sierpnia,posadziłam pól na poł w piasku i kwaśnym torfie w małych doniczkach w tunelu foliowym.Jak puściły listki i się zaczynały zagęszczać przesadziłam do osobnych donic.
Chyba już wiem jak to problem ja po prostu je przelewam ,przecież to zima.Sądziłam ,że powinny ładnie rosnąć a one chcą spać .
Jak kupię inne polecane przez Ciebie hortensje to będę rozmnażać przez odkład Tak rozmnażam tawuły .
Ogród u stóp klasztoru 21:05, 05 sty 2012


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
Do góry
no Justi , ale wbiłaś gwoździa - ależ oczywiście że mogą tak zrobić aaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Marto znam tego jałowca , podoba mi się i mam go dużo w ogrodzie . u mnie tworzy rozety , ale bardzo powoli rośnie . a ta długość 10 m. wydała mi się odpowiednia do większych rozmiarów . myślisz że za bardzo się rozrośnie tan zaplanowany ?
co do tawuły , nie upieram się , tylko mam gold mund dużo namnożone . to jednak bez znaczenia . Magic Carpet

i znowu rozbudowa ...ale potrzebna 20:32, 05 sty 2012


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
Do góry
nie , już to zaplanowałam . stolarz zbuduję małe skrzynki na tawuły a lawenda pod oknem poza zasięgiem będzie
i znowu rozbudowa ...ale potrzebna 20:24, 05 sty 2012


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5625
Do góry
Lilko przypominałam sobie 1 szczegół o którym pisałaś- na Twoją rabatę wali śnieg przecież z dachu. Tawuły i lawendy będą się od niego łamały. Co prawda odrosną pięknie co roku, jednak warto mieć to na uwadze. Chyba że bliżej ściany domu nie spada ten śnieg. Pomyśl jeszcze w tym kontekście
Ogród u stóp klasztoru 20:22, 05 sty 2012


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
Do góry
jest wreszcie projekt placu przed oknami domu . mam tam jałowce kolumnowe ,które po każdej zimie wyglądają tragicznie i trawa , którą bardzo źle się kosi w tym miejscu . to przesmyk między domem a ogrodzeniem szerokości 2,5 m i dług 10 m



te jałowce wyrzucam

a to gotowy projekt




legenda :
1 - pod oknami lawenda
2 - kamienie na żwirku dość grubym
3, 4 - powojniki w dwóch kolorach puszczone na płot
5 - jałowce sabińskie
6 - tawuły japońskie gold mund
7 - trawa strzelista trzęślica od Magnolii mam dostać

Danusiu zasadnicze pytanie dotyczące kwestii technicznej . na długości 10 metrów przy tym założeniu ile jałowca posadzić . nie miałam z nimi do czynienia i nie wiem jak bardzo się rozrastają
i znowu rozbudowa ...ale potrzebna 15:17, 05 sty 2012


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
Do góry
Magnolio ja tylko ci przedstawiłam propozycje. Oczywiście że nie umieszczę tam wszystkiego- to nie do przyjęcia . Chcę tylko wybrać dobrze między gatunkami , trawa jeden gatunek .i albo szałwia albo lawenda . Jeśli możesz coś uszabrować u mamy to ja bardzo chętnie zakupię ten szaberek.
Wiesz założyłam sobie że w miarę możliwości wykorzystam gatunki z ogrodu. Jednak i tam muszę kupić jałowce i powojniki na płot. Tawuły gold mund mam rozmnożone .i przemyślałam dzisiaj że jednak lawenda , bo szałwia krócej zachowuje ładny wygląd a lawenda nawet teraz fajnie się prezentuje.
Tak wiec magnolio stworzyłyśmy razem fajny projekt. Dobry tandem z nas byłby.......... Gdyby nie ta odległość
czekam na udany szaberek
Ogródkowe perypetie:) 14:03, 05 sty 2012


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8433
Do góry
Doładowałam baterie i spróbuje skończyć co mi zostało, czyli skarpa, a raczej skarpka.
Jak wiecie, samo obsadzenie pewnie nie będzie problemem, tzn. wiem chyba jak ma wyglądać z naciskiem na chyba Problem w tym, że nie chcę aby była monotonna, bo jest długa i chciałabym aby "żyła", tzn kwitła I to co najgorsze, nie wiem jak dobrać rośliny aby nie zmarniały na glinie, którą oczywiście mam zamiar przekopać jak radziła Danusia.

Pomyślałam aby połączyć na niej iglaki z bylinami, bo wtedy byłoby kolorowo i nie raziło pustką w zimie. Tylko jak te plamy rozplanować.
Z roślin, o których myślałam to głównie tawuły, berberysy niskie i wyższe, może kosodrzewinę, rozchodniki, floksy, szałwia...co jeszcze?

tutaj są stare zdjęcia, teraz wzdłuż skarpy jest suchy murek w szczelinach którego są wsadzone roślinki.




Jak widać mam dwie trawki, trochę bylinek. I na górze posadzone pecherznice z dereniem, ale chyba je wykopię i dam cisy niskie, tylko czy tam się utrzymają - wąsko jest.
i znowu rozbudowa ...ale potrzebna 08:32, 05 sty 2012


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5625
Do góry
ja niezapominajki wyrywam szybko, dlatego nie pamiętałam że śmiecą- masz rację.
Tawuły japońskie zamiast rozchodników mogłyby być. Co do traw- proso się nadaje, Red Baron i ostnica ( jak ona śliczna) trochę za niskie do efektu ażurowych przesłon. Jeśli masz chętkę na trzęślicę, to wiosną skoczę na szaber do mojej mamy i wyślę Ci parę sztuk. Ona jest fajna bo taka piętrowa- do 40 cm kępa liści, a nad tym długaśne pędy z delikatna wiechą.
Co do szałwi- super, przesadź, lawenda tez może być, jednak już trzeba się zastanowić co wybrać, bo robi się zbyt dużo gatunków. Jak tawułę to dla mnie nie z lawendą ze względu na połączenie kolorów liści ( ale to moja osobista awersja do tego połączenia)
Szałwię z lawendą tez można połączyć, ale wtedy one powinny być dominującymi plamami, więc do tego tylko zielona trawa ozdobna, może plamki rozchodników i tyle, lub jakiś zielony, spokojny dodatek.Ewentualnie tu jako dodatek ostnica.
Tawuły to może kompozycja z jałowcem sabińskim i trawą i trochę szałwi.
Mój ogród - mój azyl 22:17, 04 sty 2012


Dołączył: 04 sty 2012
Posty: 17
Do góry
Pszczelarnia - Jestem mgr inż ogrodnictwa ze specjalizacją rośliny ozdobne. Interesuję się bardzo projektowaniem ogrodów i z tym chcę wiązać swoją przyszłość. Bardzo podoba mi się również florystyka ukończyłam nawet kurs, ale wolałabym robić tylko wiązanki, wieńce, bukiety ślubne, natomiast nie lubię bukietów okolicznościowych i chyba tu tkwi problem.
Madlen -To prawda w moim ogrodzie brakuję kolorów. Są niby różaneczniki, tawuły, ketmia, magnolie ale kwitną dość krótko, myślę o dosadzeniu róż, hortensji, floksów, ubiorka na rabaty itp. A co do piaskowca to mamy go z kamieniołomu Kombornia.
Ogród średniowieczny i nie tylko 00:28, 03 sty 2012


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Do góry
dałabym berberysy i tawuły a może bodziszki np, korzeniasty, barwinek Gertruda Jekyll i Atropurpurea
Ogród średniowieczny i nie tylko 18:29, 02 sty 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29264
Do góry
Marek, ja bym nie dawała traw na skarpie, one się położą, pochylą nad rabatą, poza tym im tam będzie za sucho. Tawuły są ok i berberysy. To musi być coś mniej kłopotliwego. Irga bardzo pasowałaby. Ja bym ją czymś przełamała, żeby uniknąć monotonii z poprzednia rabatą.A rozumiem, że ta rabata będzie nie na stoku - czy na stoku?
Ogród średniowieczny i nie tylko 15:20, 02 sty 2012


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
Do góry
wiesz Marek powiem ci że co do skarpy tez posłuchałam Danusi i wycofałam rośliny zostawiając dwa kolory ....no trzy z zielonymi jałowcami . zostawiłam tawułę gold flame ( niska do 50 cm i niski berberys ) już w pierwszym roku jest fajna kompozycja . a w następne jak się zagęści będzie dobry efekt .
myślę że miskanty , jak posadzisz górą to jeszcze spowodują że optycznie skarpa będzie wyższa .

widuję skarpy z irgi koralowej . i jestem oczarowana . możesz do tego dołożyć plamy tawuły żółtej gold flame i tez byłby efekt .
widziałam też skarpę z jałowca rosnącego lekko nad ziemią z wzniesionymi stożkami w połowie skarpy z świerka conica . oczywiście nie regularnie posadzonymi . . też był to piękny widok .
Znowu zmiany - czyli mini ogród w angielskim stylu 10:11, 02 sty 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Do góry
Gardenarium napisał(a)
róża romantyczna żółta
8/9 róż rabatowych
karmniki - duuużo
firletka smółka - 4 szt - mogę podzielić
ostróżki - ok. 10 szt - różne
wrzosy 5 szt
irysy (chyba fioletowe) - kilkanaście szt
dzwonki karpackie niebieskie - 2 lub 3 szt
prymulki - mało ale kilka się znajdzie
trzykrotka - 4 sztuki - mogę podzielić - niebieskie
lilie - różowe i pomarańczowe
szczypiorek
liliowce - duużo - pomarańczowe
2 powojniki - fiolet i różowy
piwonia różowa
floksy szydlaste ( jeden fioletowy , różowe i białe)
magnolia różowa
rozchodnik ostry - duużo
rozchodnik okazały - duużo
rozchodnik ościsty - kilka
kanny - wysokie pomarańczowe
irysy holenderskie - około 5 sadzonek
2 dalie - biała i czerwono - żółta
żurawki peppermint spice
żurawki bordowe, zielone i 1 georgia peach
orliki - 2 szt
pasychandra
hosty - pod samą studnią będą miały dobrze - tam jest cień
Łubin
lawenda
werbena patagońska
rozwar niebieski - 1 sztuka
astry nowoangielskie niebieskie --------
sadzonki tawuły japońskiej
Sadzonki hortensji unique, anabelle, silver dollar - limelight też mam
Z sezonowych aksamitki (beżowe wysokie) i bratki -----
cebulowe na wiosnę - no i mieczyki i acidantera
Będę też Was prosić o tojeść rozesłaną ----ja mam mogę naciąć
Z zimozielonych nie mam - zapasowy jedynie brabancik na niskiej nóżce

Może to jakoś tak podzielić. Tłusty druk to rabata angielska a pozostałe - murek ???





Noo podoba mi się - a jakbyśmy jeszcze dodali rozchodnika okazałego i trzykrotki - dłuuugo kwitną w końcu
Znowu zmiany - czyli mini ogród w angielskim stylu 23:06, 01 sty 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77377
Do góry
róża romantyczna żółta
8/9 róż rabatowych
karmniki - duuużo
firletka smółka - 4 szt - mogę podzielić
ostróżki - ok. 10 szt - różne
wrzosy 5 szt
irysy (chyba fioletowe) - kilkanaście szt
dzwonki karpackie niebieskie - 2 lub 3 szt
prymulki - mało ale kilka się znajdzie
trzykrotka - 4 sztuki - mogę podzielić - niebieskie
lilie - różowe i pomarańczowe
szczypiorek
liliowce - duużo - pomarańczowe
2 powojniki - fiolet i różowy
piwonia różowa
floksy szydlaste ( jeden fioletowy , różowe i białe)
magnolia różowa
rozchodnik ostry - duużo
rozchodnik okazały - duużo
rozchodnik ościsty - kilka
kanny - wysokie pomarańczowe
irysy holenderskie - około 5 sadzonek
2 dalie - biała i czerwono - żółta
żurawki peppermint spice
żurawki bordowe, zielone i 1 georgia peach
orliki - 2 szt
pasychandra
hosty - pod samą studnią będą miały dobrze - tam jest cień
Łubin
lawenda
werbena patagońska
rozwar niebieski - 1 sztuka
astry nowoangielskie niebieskie --------
sadzonki tawuły japońskiej
Sadzonki hortensji unique, anabelle, silver dollar - limelight też mam
Z sezonowych aksamitki (beżowe wysokie) i bratki -----
cebulowe na wiosnę - no i mieczyki i acidantera
Będę też Was prosić o tojeść rozesłaną ----ja mam mogę naciąć
Z zimozielonych nie mam - zapasowy jedynie brabancik na niskiej nóżce

Może to jakoś tak podzielić. Tłusty druk to rabata angielska a pozostałe - murek ???



Znowu zmiany - czyli mini ogród w angielskim stylu 20:32, 01 sty 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Do góry
róża romantyczna żółta
8/9 róż rabatowych
karmniki - duuużo
firletka smółka - 4 szt - mogę podzielić
ostróżki - ok. 10 szt - różne
wrzosy 5 szt
irysy (chyba fioletowe) - kilkanaście szt
dzwonki karpackie niebieskie - 2 lub 3 szt
prymulki - mało ale kilka się znajdzie
trzykrotka - 4 sztuki - mogę podzielić - niebieskie
lilie - różowe i pomarańczowe
szczypiorek
liliowce - duużo - pomarańczowe
2 powojniki - fiolet i różowy
piwonia różowa
floksy szydlaste ( jeden fioletowy , różowe i białe)
magnolia różowa
rozchodnik ostry - duużo
rozchodnik okazały - duużo
rozchodnik ościsty - kilka
kanny - wysokie pomarańczowe
irysy holenderskie - około 5 sadzonek
2 dalie - biała i czerwono - żółta
żurawki peppermint spice
żurawki bordowe, zielone i 1 georgia peach
orliki - 2 szt
pasychandra
hosty - pod samą studnią będą miały dobrze - tam jest cień
Łubin
lawenda
werbena patagońska
rozwar niebieski - 1 sztuka
astry nowoangielskie niebieskie
sadzonki tawuły japońskiej
Sadzonki hortensji unique, anabelle, silver dollar - limelight też mam

Z zimozielonych nie mam - zapasowy jedynie brabancik na niskiej nóżce

Będę też Was prosić o tojeść rozesłaną

Z sezonowych aksamitki (beżowe wysokie) i bratki

cebulowe na wiosnę - no i mieczyki i acidantera

Jak coś sobie jeszcze przypomnę to napiszę
Poratujcie mnie proszę, ogrodowi czarodzieje :) 10:52, 23 gru 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77377
Do góry
Krzewy duże już są. Ale teren jest zapuszczony, trawa powyrastała. Chcąc poprawić ten stan już od wiosny trzeba totalnie wszystko uporządkować, wyrównać teren, Bo wygląda na taką nieckę, krzewy trzeba oczyścić z suchych pędów, poprowadzić je w jakiejś formie, ograniczyć wzrost, szczególnie jałowca płożącego.
Berberys odmłodzić, ściąć do ziemi i prowadzić w kulę potem od ziemi już.

Od sąsiada najładniej byłoby dać ekran szczelny z cisa, ale to może być drogie, no to z tui ale jedna przy drugiej posadzonych i ciąć od razu w ekran.

Kamień naturalny, przewiercony to dobry pomysł jako źródełko.

Po uporządkowaniu dopiero pomyśleć nad nasadzeniami. Dosadzić kolorowych krzewów np. hortensje Limelight - dodadzą kwiatów i elegancji, mogą być tawuły japońskie żółte odmiany, ale potem ładnie cięte i podsadzone w dużej ilości, miskantów trochę, ale nie głównie trawy, bo zimą nic nie będzie. Trawy się położą pod ciężarem śniegu.

Teraz czeka Cię dużo pracy z trawnikiem i krzewami, bo przedogródek to wizytówka domu i ogrodu. Życzę dużo siły, bo czeka Cię ciężka fizycznie praca
Ogród pechowy potrzebuje szkieletu 16:36, 19 gru 2011


Dołączył: 02 gru 2011
Posty: 43
Do góry
hanka_andrus napisał(a)
Jest dużo krzewów liściastych pięknych w pokroju i kwitnących,np tawuły japońskie -wys 0,7 m.
krzewuszki-te to nawet 2 m osiągają,ale dają się formować w kule, itea - podobna do żylistka-biało kwitnąca, kaliny- różne rodzaje, hortensje te bukietowe,forsycja- też do formowania, i wiele jeszcze innych-musiałabyś poszukać w necie.Iglastych masz tam już dużo Mogłabyś uzupełnić cisem-jak podnieść rabatę Danusia już Tobie pisała.Przydałoby się odprowadzić nadmiar wody z ogrodu.


Haniu, właśnie przed tymi tujami na wprost zaczęłam sadzić juz hortensje bukietowe - mam 4 póki co. Ale chciałabym im dac jakieś tlo. Pierwszy zamysł był własnie z tujami jako tłem , ale niektóre sobie nie poradziły i jest tam teraz misz masz - troche duzych, troche małych, dziury za wielkie między nimi. Boję się, że jak dosadzę, to znowu jakieś sobie nie poradzą. Chciałabym coś zielonego za taki ekran dla hortensji, zamiast tych tui, ewentulanie z czymś je pomieszać.
Wiem, że najlepiej byloby odwodnić. Jakie sa orientacyjne koszty takiego przedsięwzięcia? Pewnie niemale i musiałabym poczekać na jego realizację- miałam powazny remont w domu w tym roku, więc wiadomo, A ogród taki mizerny czekac musiałby ze mną. Póki co wolę więc nieco środków włożyć w rośliny, żeby juz rosły, z uwzględnieniem ich wymagań.
Ogród pechowy potrzebuje szkieletu 16:25, 19 gru 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Do góry
Jest dużo krzewów liściastych pięknych w pokroju i kwitnących,np tawuły japońskie -wys 0,7 m.
krzewuszki-te to nawet 2 m osiągają,ale dają się formować w kule, itea - podobna do żylistka-biało kwitnąca, kaliny- różne rodzaje, hortensje te bukietowe,forsycja- też do formowania, i wiele jeszcze innych-musiałabyś poszukać w necie.Iglastych masz tam już dużo Mogłabyś uzupełnić cisem-jak podnieść rabatę Danusia już Tobie pisała.Przydałoby się odprowadzić nadmiar wody z ogrodu.
Ogródkowe perypetie:) 15:12, 06 gru 2011


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8433
Do góry
wracając do tego co wymyśliłam:



A może zamiast Pinus Cembra dać choinę kanadyjską Pendula a dalej w dół Jeddeloh przechodzące w stronę cirkadełka w tawuły żółte??
Ogródkowe perypetie:) 12:39, 06 gru 2011


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8433
Do góry
Chyba wiem, co dać za różanym paskiem... A gdyby tam posadzić trzmieliny na pniu po dwie po bokach i w środku różę pnącą z powojnikiem?? A w dole dzwonki, krzewuszki, i jakieś byliny?? Jak myślicie? Tło tworzą thuje, ale zastanawiam się czy ich nie zmienić na cisy. Nie potrzebuję zasłaniać się przed sąsiadami, wręcz mam nadzieję , że mój ogród kiedyś będzie taki jak wasze i będą mi zazdrościć więc może dać tam cis, który rośnie wolno, ale będzie fajny zielony ekran??

Danusiu a za berberysami w kulkę ciętymi może tawuły niskie, które znalazłyby się również na skarpie?? Takie żółte tło dla czerwonych berberysów?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies