Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ania -Spełnione marzenie

Pokaż wątki Pokaż posty

Ania -Spełnione marzenie

Gochna 10:34, 14 lis 2019


Dołączył: 08 lut 2019
Posty: 450
makadamia napisał(a)
Aniu, ładnych roślin jest po prostu za dużo, żeby myśleć tylko w kategoriach "podoba mi się".
Zacznij myśleć w kategoriach: "jaką funkcję ta roślina ma spełniać".
Zaczynasz od obmyślenia tzw.: ram, lub jak kto woli: szkieletu.
To są te rośliny, które zapewniają, że w okresie jesienno-zimowym ogród nie wieje pustką.
Zapewniają też ładne tło dla roślin ozdobnych.
Są to głównie żywopłoty, ale też inne rośliny zimozielone.
Teraz jest bardzo dobry moment właśnie na planowanie takiej struktury ogrodu, bo liscie i kwiaty nie przeszkadzają.

Jak będziesz to miała, to zaczynasz planować rośliny - akcenty. Te, które będą przez cały sezon zwracały na siebie uwagę. Do tej kategorii zaliczam drzewa i większość krzewów - głownie ze względu na masę (chociaż niektóre krzewy pełnią bardziej funkcję wypełnienia niż ozdoby). W tym miejscu zastanawiasz się, gdzie potrzebujesz przesłony, gdzie cienia itd.

Jak to wszystko będziesz miała, to na pozostałej przestrzeni planujesz rośliny ozdobne: mniejsze krzewy, róże, trawy, byliny. Dobierasz je pod kątem nie tylko samych kwiatów, ale też tego, jak się zachowują poza okresem kwitnienia (czy liście mają ładny pokrój, czy się przebarwiają itd). Sadzisz je w dużych plamach i rozkładasz je tak, żeby zapewnić, że dane miejsce będzie atrakcyjne przez cały sezon.

Na koniec tzw.: wypełniacze (czyli rośliny, które sadzisz w zasadzie tylko po to, żeby wypełniły puste miejsca, np.: pod krzewami) oraz ozdóbki, czyli rośliny efektowne przez krótki czas (wszystkie cebulowe, rośliny łatwo siejące się typu naparstnice, firletki; ja do tej kategorii zaliczam również uwielbiane przez wielu piwonie i liliowce - właśnie ze względu na krótki okres atrakcyjności).

Jak sobie w ten sposób pogrupujesz rośliny, to będzie Ci dużo łatwiej planować (bo nie będziesz traciła czasu na szczegółowe zaplanowanie miejsca dla naparstnicy) a i ogród będzie lepiej wyglądał (bo w szale dobierania i sadzenia róż nie zapomnisz o zapewnieniu im właściwych ram).

Mistrzynią w takim podejściu do planowania nasadzeń jest Margerytka.

ps.: nie wspomniałam o rzeczy najbardziej oczywistej: określasz, jakie masz warunki w ogrodzie i do tych warunków dobierasz rośliny. Tworzysz sobie bazę, z której później wybierasz rośliny do ww. kategorii. Jeśli na samym początku wyeliminujesz rośliny, o których z góry wiadomo, że nie będą się dobrze czuły u Ciebie (np.: klony palmowe na suchej i wietrznej "patelni" albo lawendy na kwaśnej rabacie), to nie będzie Cię później kusiło "a może jednak sobie poradzi"




Jak dobrze się czyta doświadczone koleżanki

Pozdrawiam
____________________
Gosia Brzozowy raj
makadamia 10:40, 14 lis 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Kojak napisał(a)
Asiu (makadamia) świetnie opisane, skopiowałem i wydrukowałem.



Poczułam się mile połechtana
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 10:40, 14 lis 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Gochna napisał(a)


Jak dobrze się czyta doświadczone koleżanki

Pozdrawiam


Łatwo się komuś doradza, u siebie dużo trudniej
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Misia 11:21, 14 lis 2019


Dołączył: 11 sie 2017
Posty: 616
makadamia napisał(a)


Łatwo się komuś doradza, u siebie dużo trudniej


Asiu, a mogę tak nieśmiało prosić byś zajrzała do mnie na stronę 44, chce w weekend przesadzić rośliny i nie jestem pewna czy będzie dobrze??
____________________
Misia - Między brzozami
AnetkaKogucik 14:07, 14 lis 2019

Dołączył: 13 lis 2019
Posty: 8
witam serdecznie ...ja właśnie mam takie pole i każdego dnia od roku próbuje coś wymyśleć. Superowy instruktaż. Bardzo dziękuje również skopiowane.
____________________
Marzenie o pięknym ogrodzie
makadamia 14:32, 14 lis 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Misia napisał(a)


Asiu, a mogę tak nieśmiało prosić byś zajrzała do mnie na stronę 44, chce w weekend przesadzić rośliny i nie jestem pewna czy będzie dobrze??


Już zaglądam
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
anabuko1 16:10, 14 lis 2019


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 23593
Ania111 napisał(a)
Z pewną nieśmiałością pokazuję moje hortensje ,
Jako nowicjusz przy was nie za bardzo mam się czym pochwalić ,
Wasze ogrody są w pełnej krasie a ja dopiero zaczynam tworzyć swoje marzenie

Wiem ,ze najlepiej oglada się zdjęcia


to moje hortensje


Ten zakątek jest moją najstarszą częścią ogrodu i zanim powstała ostateczna wersja ( wiem , nie powinnam się zarzekać ) to był zmianiony co najmniej w ciągu ostatnich lat ( działkę mamy od 2013 roku ) z 10 razy .

Ania

Ten zakątek wcale nie świadczy o tym,że tworzysz ogród.
A raczej o tym ,że ogród jest już zrobiony
Uwielbiam hortensjowe widoczki
____________________
Ania***Dębowe zakątki 2***Dębowe zakątki 1*** Moja wizytówka
greg66 19:17, 14 lis 2019


Dołączył: 03 kwi 2018
Posty: 4571
Aniu masz niezłe instruktaże, no to myśl a efekty będziemy podziwiać
____________________
Serdeczności, Grzesiek :). https://www.ogrodowisko.pl/watek/8391-pamietajcie-o-ogrodach
Ania111 19:20, 14 lis 2019


Dołączył: 03 wrz 2019
Posty: 4633
ewsyg napisał(a)



A ja zaczęłam od roślin. Teraz dopiero wprowadzam architekturę ogrodową. Smutno jest bez roślin. Fakt, trzeba mieć plan i się go trzymać. Jak nie wiesz co zrobić z nadmiarem roślin to je wydaj do zaprzyjaźnionych ogrodów. Ja tak zrobiłam. Mnie już nie przeszkadzają, a innych cieszą.
Dzisiaj dzwoniłam w sprawie kamienia na murek i ściankę. Myślałam, że po sezonie będzie promocja, ale się nie udało.
Bardzo podobają mi się takie ogrody, o których pisze Waldek. Murki, scianki, schodki, to moja bajka. Do murku i ścianki mam już kupioną paprotkę. Ja tak na opak.



Ewa ,

Bardzo dziękują , za odwiedziny i wypowiedz ,
tym bardziej ,że też zaczęłaś od roślinek

Murki + paprotka , cudowne połączenie
koniecznie wstaw zdjęcia
Jeśli chodzi o promocje posezonowe ,
to nie zawsze możemy na nie liczyć ,
Ewa , może jeszcze jakaś będzie ,

Trzymam kciuki za promocje
nie tylko za kamień
nie zniechęcaj się



____________________
Ania Spelnione marzenie
Ania111 19:23, 14 lis 2019


Dołączył: 03 wrz 2019
Posty: 4633
Kasiek napisał(a)
Aniu, przynioslam Ci linka, zajrzyj tam
https://www.ogrodowisko.pl/watek/4070-clematis-montana-rubens-wart-grzechu


Kasiek

bardzo dziękuje za link ,
jest cudowny

UWAGA ,
OGRODNIKU I OGRODNICZKO
zachęcam do obejrzenia tego linku ,
____________________
Ania Spelnione marzenie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies